Hauenštejn

Hauenštejn, tedy Horní hrad, najdete na skalním ostrohu nad soutokem dvou potoků asi 4 kilometry od Stráže nad Ohří. Znám to z vlastní zkušenosti, že na podobná místa jezdím spíš za romantikou a krásnými výhledy, které dýchají minulostí, než za suchopárnou historií a fakty. Přesto je potřeba faktům učinit za dost, tak jen v kostce...

„Výcuc“ z historie hradu Hauenštejnu

Hrad byl založen na konci 13. století jako královský hrad. Pravděpodobným zakladatelem hradu je Václav II. A důvod založení byla snad ochrana zemské stezky, která vedla údolím Ohře. Dalšími z potenciálních zakladatelů hradu je Václavův otec Přemysl Otakar II., v potaz též připadá první známý lenní pán Mikuláš Winkler. Od roku 1320 střídal hrad majitele jak na běžícím pásu. Roku 1497 se podařilo Satenéřům z Drahovic vyjmout hrad z královského manství. V 16. Století hrad koupili Šlikové, kterým byl v roce 1547 zkonfiskován a navrácen až v roce 1574. Šlikové hrad přestavěli na renesanční zámek. Hrad pak dále střídal majitele, prošel si požárem a mnoha opravami, až si ho roku 1836 koupila hraběnka Gabriela Buquoy-Longueval, která ho v letech 1840-50 zrekonstruovala a zmodernizovala.

Hauenštejn

Dnešní vzhled je ale zejména dílem profesora Bernarda Gruebra (též přestavba Blatné, Orlíku či Sychrova), který dal hradu novogotický ráz. Tuto přestavbu si objednal Ferdinand Buquoy-Longueval. Po opuštění šlechtou hrad chátral. V sedmdesátých letech 20. století se o hrad začal zajímat inženýr Jaroslav Hejtík, který upravil zámeckou zahradu pod kaplí a založil zde arboretum. Hrad začal přestavovat na obytný dům, ale toto již nedokončil. Hrad začal znovu chátrat, až ho v roce 2000 koupil pražský podnikatel Pavel Palacký (syn bratra Františka Palackého), který si tak splnil dětský sen. Hrad začal svépomocí a za pomoci přátel, archeologů a také Karlovarského kraje opravovat. Dnes je z hradu kulturní centrum, kde se konají výstavy, letní tábory, svatby...

Návštěva hradu

Příjezd k hradu je pohodlný. Pokud máte s sebou důchodce nebo kočárek, doporučil bych vyjet až na křižovatku před hradem, kde se dá auto pohodlně otočit. Jinak parkoviště je asi v první třetině kopce. Stoupání od něj není nijak strašidelné, má asi 200 metrů a jde se po pohodlné asfaltce.

Hauenštejn

Recepce

Vstupenky, informační letáky a všelijaké suvenýry se prodávají hned ve vstupní bráně, respektive v místnosti, která na ni vlevo navazuje. Je zde i drobná expozice historických předmětů. A jak mastné je vstupné? Pokud se zrovna na hradě nekoná nějaká akce (kterých zde probíhá požehnaně), vypadá vstup následovně...

okruh: hrad a zámek arboretum
děti do 10 let zdarma zdarma
individuální 60 Kč /2,5€ 30 Kč /1,5€
děti, důchodci, vojsko 40 Kč /2€ 20 Kč /1€
rodinné (2 dospělí + 3 děti) 160 Kč /6€ 80 Kč /3€

Dva okruhy a hřiště

Středobodem celého hradu je hlavní nádvoří, na které vyjdete, když projdete bránou. Je zde dětské hřiště se skluzavkou a začínají zde oba prohlídkové okruhy. Zatímco okruh s arboretem a hradní kaplí je v pohodě zdolatelný s kočárkem, na zámek a hrad bych doporučil vzít dítě pěkně na koníka (ale pozor na hlavu), i když zdatnější tatínkové si jistě poradí. Proč - no, zkrátka jako na každém hradě, i zde je několik schodišť k překonání. Ale vzhledem k tomu, že je zde dětské hřiště, není problém absolvovat trasu zvlášť se „střídáním stráží“.

Hauenštejn

Pávi

Hrad obývá střídavě několik pávů. Jak jsem pochopil, stálicí je krásně zbarvený páv Albert, který přišel přivítat i mě. Kdesi na hradě se pohybuje ještě mladý páv s pávicí, ty jsem však nezahlédl...

Hauenštejn, páv

Věž a horní nádvoří

Věž a horní nádvoří jsou součástí hradního a zámeckého okruhu. Když vystoupáte z nádvoří okolo velkorysého pódia, projdete částí rekonstruovaného paláce, dostanete se po dalších schodech vpravo na travnaté horní nádvoří a z něj na věž. Právě jste dorazili na (podle mě tedy) nejkrásnější vyhlídku! Věže jsou to, co miluju! Ale už jen z horního nádvoří se otevírá krásný pohled na všechny strany do údolí, dá se zde posedět pod stromem u křížku... romantika jako z filmu.

Hauenštejn

Kulturní a vůbec život

Jak už jsem napsal, na hradě probíhá nespočet akcí. Je zde možné individuálně pronajmout hradní prostory, probíhají zde svatby, letní tábory, ale třeba i koncerty a divadelní představení. Na hrad jezdí šermíři, dá se sem doputovat s Hrochem a nechybí ani rozsáhlé tematické expozice pod záštitou Karlovarského kraje.

Hauenštejn

Byla jste už na Horním hradě? Navštěvujete ráda hrady a zámky? Jaký je ten váš nejoblíbenější? Napadlo vás někdy pronajmout si na vlastní akci hrad?

Kam dál?

Reklama