Máte ráda historii? Obdivujete umění našich předků? Ráda navštěvujete hrady, zámky, ale třeba i historicky zachovalé vesničky s lidovými stavbami? Tak to jste „můj“ člověk a možná se vám bude hodit tip na letní výlet. Pokud se náhodou nebo cíleně ocitnete na Plzeňsku, zastavte se v obci Dobřív, kde najdete opravdové skvosty lidové architektury.

Já jsem se tam vypravila na kovářské slavnosti a netušila, v jak kouzelném místě se konají. Tolik krásně a citlivě zrekonstruovaných roubených chalup pohromadě jen tak nikde neuvidíte.

most

Dostanete se k nim přes starobylý kamenný most, nebo cestou podél říčky okolo stále funkčního vodního hamru.

Pokud je vám název obce povědomý, tak nemusíte pátrat hluboko v paměti. O starém vodním hamru už na našich stránkách psala moje kolegyně Linda. Ale na rozdíl ode mne měla tu smůlu, že byl zavřený. No a kdy jindy by měl ukázat, že ještě funguje, než právě při kovářských slavnostech. Vystála jsem si frontu, zaplatila drobný obnos za fotografování a tady je malá reportáž.  

náhon

Náhon

interiér

To obrovské kladivo je hamr

dušičky

Že by v náhonu sídlil vodník?

kříž

Bůh ochraňuj kováře

hamr

Zájem o prohlídku hamru mě až překvapil

Ale uznávám, že tato technická památka se bude líbit spíš mužským členům vaší rodiny. Vy se budete spíš kochat pohledem na malebné roubenky s upravenými zahrádkami.

Roubenka

Není to krása?

roubenky

Ta skvrna vlevo je můj pes a s chalupami pěkně ladí

roubenky

Jedna hezčí než druhá

A až to všechno projdete a budete si chtít odpočinout, zastavte se v místní soukromé vinárničce na sklenku vína. Snad vám nebude vadit, že není z místních zdrojů, ale pohled na révou obrostlou pergolu vám tu iluzi alespoň vykouzlí.

mapka

Vesnička je na mapě označena modrou šipkou

Hezký zážitek.

Reklama