Krajina Železných hor je protkána příběhy starými stovky a možná i tisíce let. Putují za nimi návštěvníci, nechají si je vyprávět a často chtějí poodhalit i jejich tajemství.

Slatiňany

Jedním z míst, kde se staré příběhy a osudy vyprávějí, je i zámek ve Slatiňanech. Zámek stojí na severním konci Železných hor, kde řeka Chrudimka opouští svá hluboká údolí a již pomaleji proudí do nížin směr Labe. Pro návštěvníky zámku  jsou připraceny dvě základní prohlídkové trasy–zámecká věnovaná rodině Auerspergů a hipologická, protože koně jsou se Slatiňanami neodmyslitelně spjati. Navštívit můžete také místní hřebčín, který je chovnou stanicí černých vraníků českého plemene starokladrubských koní. Těchto ušlechtilých zvířat je zde kolem 250. Toto plemeno má historické kořeny až v době Rudolfa II., a po dlouhá staletí sloužilo jako zdroj kočárových koní pro rakouský císařský dvůr a pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Jde o unikátní plemeno, které je dnes chováno v tomto rozsahu jen v České republice. Hřebčín Slatiňany je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem.

Slatiňany

Slatiňany jsou součástí Geoparku Železné hory. Více informací na http://www.geoparkzh.cz/cs/, www.zeleznohorsky-region.cz

Tento článek byl vydán v rámcii projektu Krok za krokem Geoparkem, který je financovaný z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod.

Slatiňany

Reklama