Ze své cestovatelské mise do Dominikánské republiky jsem vám ještě zůstala dlužna výlet do hlavního města Santo Domingo. Tak vyrážíme...

Santo Domingo je považováno za nejstarší město celého amerického kontinentu a je úzce spjato se jménem mořeplavce Kryštofa Kolumba. Ten sice ostrov objevil a prohlásil o něm, že je to nejkrásnější místo na zemi, ale moc dlouho zde nepobyl. Ovšem místu to vynahradili další členové jeho rodiny. Bratr Bartolomeo a syn Diego. První město v roce 1496 založil a druhý zde žil a dělal místokrále. Dnes má Santo Domingo přes 2 miliony obyvatel a historické centrum, které, stejně jako Praha, patří na seznam památek UNESCO.  Byla zde založena první katedrála, univerzita, klášter a nemocnice v celém Novém světě.

Moderní centrum Santo Dominga

n

Náměstí u katedrály

g

Tony a jeho žena

Místa, která stojí za shlédnutí, se těsnají na poměrně malém prostoru, takže prohlídka není nijak náročná.

My jsme sem jeli s domorodým průvodcem Tonym, který v tomto městě i bydlel. Když mu naše veselá skupinka začala naznačovat, že se k nim domů vypravíme na kafe, byl celý zděšený. Měl totiž (podle svých slov) manželku jako řemen a i on sám dostával jídlo pouze v případě, že sekal dobrotu a donesl peníze. Byla to už jeho čtvrtá žena (!) a Tony byl přesvědčen, že není na světě národ, jehož ženy by šly víc po penězích než Dominikánky. Ale to jen na okraj.

Kde se ženil Michael Jackson?

Prohlídku jsme začali u jezuitské školy, Tony nám ukázal uličky, kde se rád procházívá Brad Pitt, když jede zrovna kolem nebo zde natáčí, a katedrálu Santa Maria de la Encarnación, kde měl svatbu Michael Jackson s Lisou Marií Presley. Jinak je to první křesťanská katedrála na území Nového světa postavená v roce 1523.

Tak tohle je vnitřek nejstarší katedrály Ameriky. Před oltářem byli oddáni zpěvák Michael Jackson a Lisa Marie Presley.

v

 

Chcete byt v Santo Domingu?

Město je kombinací historie, rozvojové špíny a současné moderny. Jestli se mě zeptáte, zda se mi líbilo, řeknu, že spíš ne. Samozřejmě kromě starobylých památek, uliček a folklórních zajímavostí. Když jsem se Tonyho ptala, na kolik zde vyjde nákup nemovitosti a náklady na bydlení, protočily se mi panenky. Když si představíte dvoupokojový otřískaný panelákový byt na předměstí, kde elektřina a voda fungují jen někdy, počítejte s milionem a půl. Třípokojový byt v novém domě s ostrahou dvojnásobek a stejně velké bydlení v historické části města asi 6 milionů korun. Na to, že jsme v rozvojové zemi, to je tedy bomba!

V tomto místě jsou byty nejdražší

t

Sídlo vlády a parlamentu

l

Pantheon

Za zmínku stojí Panteón Nacional, dříve barokní jezuitský klášter z první poloviny 18. století. Ten nyní slouží jako Pantheon - pohřebiště významných osobností politické a kulturní scény Dominikánské republiky. Leží zde například spisovatel Emilio Prudhomme nebo politik Francisco del Rosário Sánchez. Když jsme zde byli my, probíhala tu školní přednáška studentů. Tony se rozčiloval, že současní politici si zde místo posledního odpočinku kupují, nebo ho vykšeftují, a už vůbec není proč tento objekt uctívat.

Tady jsou pohřbeni dominikánští velikáni. Něco jako náš Vyšehrad.

b

Dům Diega Kolumba

Nejlepším zážitkem byl dům syna Kryštofa Kolumba, tehdejšího vicekrále Diega - El Alcazar. Sám Kryštof zde prý strávil pouhé dva měsíce na návštěvě. Dvoupatrová rezidence s více než dvaceti sály  je postavena z vápence v pozdně gotickém maurském stylu. Nyní v ní sídlí muzeum se sbírkami dobového nábytku, tapisérií, portrétů, hudebních nástrojů, modelů lodí a uměleckých předmětů. Představovala jsem si, jak  zde sedával sám Kryštof, díval se na stejnou řeku i obloho jako já, pil z pohárů, na které jsem se dívala, šlapal po stejných dlaždicích... bylo to působivé.

Tento dům dal postavit syn Kryštofa Kolumba, žil zde jako místokrál ostrova. Sám Kryštof zde strávil jen pár týdnů.

r

f

Pro doutníky do Karibiku

Zmínit se musím i o návštěvě výrobny doutníků - prý ještě lepších, než jsou kubánské. Listy tabáku se pěstují na severu země, suší se a uhlazují, že nakonec vypadají jako ta nejjemnější zvířecí kůže. Do té se pak ručně balí obsah doutníků. Protože jsme celá rodina zapřisáhlí nekuřáci, nabízené produkty jsem nekoupila, i když ostatní je brali po krabicích. Přiznám se však, že jsem si jeden doutník zapálila a jeho síla mě během pár nádechů skoro srazila na kolena.

Práce byla blesková, jedno zabalení trvalo asi půl minuty

d

Kolumbův maják

Nakonec jsme se k Tonyho nelibosti vypravili k Faro de Colón - Kolumbovu majáku, který byl vystavěn v roce 1992 k pětistému výročí objevení Ameriky. 

To je to monstrum, které je prý v noci tak silně osvětlené, že se pak nedostává proudu pro domácnosti

j

Dominikánci ho nesnášejí, jsou rozlíceni nad jeho zbytečností a plýtváním peněz a Tony nám kladl na srdce, že ho máme všude pomlouvat. V jeho středu je na katafalku tepaná rakev s ostatky Kryštofa Kolumba (Kolumbus je španělsky Colón).

Zde je pohřben objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus

s

 

a v ostatních prostorách muzeum národů, které k jeho výstavbě přispěli. Muzeum se mi moc líbilo, zvláště  artefakty Inků, Mayů, Aztéků a Indiánů. Tony nás však hnal, že jsme vše proběhli v poklusu, takže moje revolta spočívala jen v tom, že jsem celou skupinku na sebe nechala 15 minut čekat. Jestli se zde ocitnete, nenechte se odradit a všechno si v klidu prohlédněte. 

Líbí se vám město?

Reklama