Podnikli jsme výlet do Přerova nad Labem, nalezli tu zámeček, skanzen a lidovou zábavu. Do tvrze jsme se žel nedostali, zato do skanzenu ano a navíc jsme poobědvali v příjemné roubence. Pořídili jsme i několik fotek...

Ráda jezdíte na výlety? Jako tip vám tentokrát doporučíme Přerov nad Labem. Ten na rozdíl od svého většího jmenovce neleží na Moravě, ale jen pár kilometrů východně od Prahy.

Kudy do Přerova nad Labem

Vyrazíte-li autem, dostanete se do cíle po staré silnici na Hradec Králové - tedy z Černého Mostu přes Horní Počernice. Z hlavní cesty zabočíte vlevo zhruba po dvaceti kilometrech přímo na Přerov.

Další možnost je například vlakem do Čelákovic a odtud autobusem číslo 443.

prerov nad labem

Co v Přerově najdete?

Přerov nad Labem je skutečně malebná obec. Hned na první pohled (po příjezdu do centra) vás zaujme renesanční zámeček, jehož historie sahá až do 14. století, kdy zde stála vodní tvrz.

prerov nad labem

Zámeček je sice krásně opravený, ale veřejnosti není přístupný. Vlastníkem je Český rozhlas, který zde měl v minulosti archiv.

prerov nad labem

Pojďme ale na procházku dál... vedle zámku najdete muzeum Moto-Velo, soukromé muzeum historických bickyklů a motorek pana Tomáše Moravce, a na druhé straně nejznámější přerovskou památku: skanzen lidové architektury s Polabským národopisným muzeem.

prerov nad labem

Ústřední budovou skanzenu je Staročeská chalupa. Ta zde stávala již v 19. století a byla v ní toskánským arcivévodou Ludvíkem Salvátorem v roce 1895 zbudována národopisná expozice, která však za okupace zanikla. V roce 1967 převzalo Staročeskou chalupu do své správy Polabské muzeum v Poděbradech, obnovilo národopisnou expozici a začalo budovat Polabský skanzen. Do okolí chalupy byly převezeny lidové stavby a drobné objekty (třeba holubník či zvonička).

prerov nad labem

V současné době je ve skanzenu celkem 32 objektů, z toho 7 chalup, 6 špýcharů a 2 stodoly. Je zde pořádáno množství tematických výstav a předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

prerov nad labem

Ve skanzenu strávíte minimálně příjemnou hodinku, ale můžete zde být, jak chcete dlouho, a kochat se... a kochat se... a kochat se...

prerov nad labem

Otevírací doba skanzenu

Otevřeno od 18. 3. do 31. 10. 2011 denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. V prosinci v průběhu vánoční výstavy otevřeno od pátku do neděle od 9.00 do 16.00 hodin. Je-li v pondělí svátek, je zavíracím dnem úterý.

Vstupné

  • Dospělí: 60 korun
  • Senioři, studenti a děti 6-15 let: 30 korun
  • Rodina: 150 korun (2 dospělé osoby a 2 - 3 děti od 6 do 15 let)

Další zajímavosti

V obci se děje mnoho kulturních akcí. Když jsme tu byli my, probíhal zrovna folklorní festival Městečko Open air, na který zde narazíte každý rok.

Na náměstí nás také zaujal kostel sv. Vojtěcha z roku 1875.

prerov nad labem

Dobře se najíte

I když to možná bude vypadat jako reklama, není tomu tak. Protože jsme po procházce po skanzenu a návštěvě festivalu dostali hlad, vyrazili jsme do stylového Hostince U Skanzenu a skutečně dobře, hodně a za rozumné peníze se najedli až k prasknutí! Takže poslední tip tohoto článku zní: Jeďte na lačno.

prerov nad labem

Přerov nad Labem má i své internetové stránky, kde najdete informace o veškerém dění v této obci...

Kam dál?

Reklama