Podnikli jsme výlet do Přerova nad Labem, nalezli tu zámeček, skanzen a lidovou zábavu. Do tvrze jsme se žel nedostali, zato do skanzenu ano a navíc jsme poobědvali v příjemné roubence. Pořídili jsme i několik fotek...
Ráda jezdíte na výlety? Jako tip vám tentokrát doporučíme Přerov nad Labem. Ten na rozdíl od svého většího jmenovce neleží na Moravě, ale jen pár kilometrů východně od Prahy.
Kudy do Přerova nad Labem
Vyrazíte-li autem, dostanete se do cíle po staré silnici na Hradec Králové - tedy z Černého Mostu přes Horní Počernice. Z hlavní cesty zabočíte vlevo zhruba po dvaceti kilometrech přímo na Přerov.
Další možnost je například vlakem do Čelákovic a odtud autobusem číslo 443.
Co v Přerově najdete?
Přerov nad Labem je skutečně malebná obec. Hned na první pohled (po příjezdu do centra) vás zaujme renesanční zámeček, jehož historie sahá až do 14. století, kdy zde stála vodní tvrz.
Zámeček je sice krásně opravený, ale veřejnosti není přístupný. Vlastníkem je Český rozhlas, který zde měl v minulosti archiv.
Pojďme ale na procházku dál... vedle zámku najdete muzeum Moto-Velo, soukromé muzeum historických bickyklů a motorek pana Tomáše Moravce, a na druhé straně nejznámější přerovskou památku: skanzen lidové architektury s Polabským národopisným muzeem.
Ústřední budovou skanzenu je Staročeská chalupa. Ta zde stávala již v 19. století a byla v ní toskánským arcivévodou Ludvíkem Salvátorem v roce 1895 zbudována národopisná expozice, která však za okupace zanikla. V roce 1967 převzalo Staročeskou chalupu do své správy Polabské muzeum v Poděbradech, obnovilo národopisnou expozici a začalo budovat Polabský skanzen. Do okolí chalupy byly převezeny lidové stavby a drobné objekty (třeba holubník či zvonička).
V současné době je ve skanzenu celkem 32 objektů, z toho 7 chalup, 6 špýcharů a 2 stodoly. Je zde pořádáno množství tematických výstav a předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.
Ve skanzenu strávíte minimálně příjemnou hodinku, ale můžete zde být, jak chcete dlouho, a kochat se... a kochat se... a kochat se...
Otevírací doba skanzenu
Otevřeno od 18. 3. do 31. 10. 2011 denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. V prosinci v průběhu vánoční výstavy otevřeno od pátku do neděle od 9.00 do 16.00 hodin. Je-li v pondělí svátek, je zavíracím dnem úterý.
Vstupné
- Dospělí: 60 korun
- Senioři, studenti a děti 6-15 let: 30 korun
- Rodina: 150 korun (2 dospělé osoby a 2 - 3 děti od 6 do 15 let)
Další zajímavosti
V obci se děje mnoho kulturních akcí. Když jsme tu byli my, probíhal zrovna folklorní festival Městečko Open air, na který zde narazíte každý rok.
Na náměstí nás také zaujal kostel sv. Vojtěcha z roku 1875.
Dobře se najíte
I když to možná bude vypadat jako reklama, není tomu tak. Protože jsme po procházce po skanzenu a návštěvě festivalu dostali hlad, vyrazili jsme do stylového Hostince U Skanzenu a skutečně dobře, hodně a za rozumné peníze se najedli až k prasknutí! Takže poslední tip tohoto článku zní: Jeďte na lačno.
Přerov nad Labem má i své internetové stránky, kde najdete informace o veškerém dění v této obci...
Nový komentář
Komentáře
Díjk z atip, shodou okolností jsme si zrovn avčera zajistili nocleh v přerově na poslední červencový víkend, kdy chceme projet Polabí na kole. Takže se určitě zdržme i v městě .
špíta — #1 Neberte hned všechno jako reklamu,je to přece pěkný tip na výlet a mě osobně je milé vědět,kam a na co se podívat,kolik dám za vstup a kam si zajít na dobrý oběd.Pořád se tu volá o tipy na výlety a cestování a když to tady je,hned se zase ozve hlas,že je to reklama.....tak ať je,hlavně,když mám potřebnou informaci.
Jedna krásná reklama, ale to je dobře. Jen mne zaráží, že jako chlap si nezaregistroval i nádherné muzeum motocyklů, které je nedaleko od skanzenu. Ale hospůdku opravdu zrekonstruovali krásně, dříve nebylo kde posedět. A hned vedle hospody, pokud nechcete jíst jé pěkná cukrárna, kde mají vždy čerstvé dortíky. Pokud jedete autem nebo máte více času, můžete si ve dvou místích zahradnictvích nakoupit rostlinky a kytičky