Létání lákalo lidi od nepaměti. Různých náčrtů a modelů létajících strojů tak najdete nespočet. Jen málo z nich ale uspělo a vydrželo až dodnes. A jeden z těch úspěšných je právě horkovzdušný balon. S ním přišli bratři Montgolfierové už v roce 1783. Posádka prvního letu balonem byla ovšem dost netradiční: Jednalo se o kachnu, ovci a kohouta. Lidská posádka následovala krátce poté. Pokud chcete zažít stejné dobrodružství jako oni, není nic jednoduššího, než vyhlídkový let balonem vyzkoušet na vlastní kůži.

b3.jpg
Zdroj fotek: Adrop

Létá se po rozednění i chvilku před západem
Už na první pohled je asi jasné, že létání balonem má svá specifika, co se týká povětrnostních podmínek. Aby se balon bezpečně odlepil od země a mohl plout společně s větrem vpřed, je potřeba, aby bylo klidné termické proudění a samozřejmě také nebylo příliš větrno.

Nejvhodnější podmínky bývají od dubna do října, ale to neznamená, že se nemůžete třeba proletět v zimě nad Alpami. Každopádně vždy se létá buď brzy ráno po východu slunce, případně pak přibližně dvě hodiny před setměním, kdy jsou podmínky pro bezpečný let ideální. A výhledy podkreslené nízkým sluncem jsou naprosto neopakovatelné.

A není tam nahoře zima?
Balon vystoupá do výšky od 50 do zhruba 300 metrů. Že by tam bylo chladněji než na zemi, se nemusíte bát. Rozdíl teplot činí maximálně 3 °C. Ochlazuje se až v mnohem větších výškách. Nehrozí ani ofouknutí. Vždy se létá, když je vítr mírný. Proto se oblečte stejně, jako byste se oblékli na hodinové postáváni venku. Let balonem prostě není žádný adrenalin. Je to pohodová kochačka. Trochu dobrodružství při ní přeci jen najdete. Nikdy totiž nevíte, kde vlastně skončíte. Balonem se letí tam, kam vás vítr zanese.

b2.jpg
Zdroj fotek: Adrop

Jak takový vyhlídkový let balonem probíhá?
Jakmile si potvrdíte, že je počasí optimální, dopravíte se na domluvené místo, odkud vás posádka odveze na místo startu. Nejprve je potřeba balon rozbalit, sestavit a nafouknout studeným vzduchem. Se vším můžete pomoct a užít si tak svou vzduchoplavbu opravdu se vším všudy.

Jakmile je balon nafouknutý, začíná se pořádně zatápět, aby se mohl koš odlepit od země. Takže naskočte, každou chvíli se bude odlétat! Pomalu vystoupáte do výšky od 50 do 300 metrů a užijete si hodinovou kochačku z ptačí perspektivy. Skvělé je, že po domluvě se dá létat téměř kdekolilety balónem si tak můžete užít od Brna přes Pardubice až po Liberec. Pokud máte oblíbené místo a chtěli byste ho okouknout z jiného úhlu, není problém.

b1.jpg
Zdroj fotek: Adrop

Přistání, křest a přípitek
Po přibližně hodinové vzduchoplavbě je čas klesat a přistát. Místo přistání závisí na směru a síle větru. Můžete být od startu jen 5 kilometrů, ale klidně i dobrých 20. Jakmile dosednete, čeká vás křest čtyřmi živly, přípitek a povýšení na barona či baronku, kterým se stáváte právoplatným členem vzduchoplavecké rodiny. Tato tradice navazuje na první let bratří Montgolfiérů, kteří za své zásluhy byli pasováni do šlechtického rodu. Váš titul se bude vázat k místu, ve kterém jste přistáli. Tak držíme pěsti, ať je to vesnička s malebným názvem.

Kdy vyzkoušíte let balonem na vlastní kůži?

Reklama