Každý sen bez rozdílu je zážitek. Během snění se ocitnete v úplně jiném světě, ve své vlastní snové realitě a v naprosté většině případů si skutečnost, že sníte, nejste schopni uvědomit. Cokoli, co se během nočního dobrodružství odehraje, vám v ten okamžik nepřipadá nijak zvláštní a veškeré události vnímáte jako zcela reálné. A je úplně jedno, že se během několika minut přesunete od pracovního stolu třeba na liduprázdnou pláž kamsi na druhý konec světa.
6049e6a2d38e1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Prosníte přibližně dvě hodiny za noc

Jste-li zdraví a netrpíte nespavostí nebo jinou zdravotní komplikací, spíte v určitých cyklech. Každý z nich trvá přibližně hodinu a půl a skládá se ze dvou základních fází: REM (z anglického rapid eye movement, v překladu rychlé pohyby očí) a NREM (non-rapid eye movement, tedy spánek bez rychlého očního pohybu, známý také jako klidový spánek).

Sny mohou přijít v jakémkoli okamžiku, nejčastěji ovšem ve fázi REM. Ta by měla tělu dodávat novou energii a do určité míry restartovat psychické procesy. Fáze REM zabere přibližně 20-25 % z celkové doby spánku (asi 2 hodiny), přičemž nejdelší REM fáze bývá nad ránem. Naopak během NREM fáze regeneruje tělo, dochází ke zpomalení metabolismu a snížení teploty mozku. Tato spánková fáze se pak dělí na další spánková stadia o různých hloubkách a délkách spánku.   

Některé prožitky jsou ve snech častější než jiné. Existují tzv. univerzální témata, která se vyskytují plošně po celém světě a jsou poměrně častá. Bývají to sny o ztrátě zubů nebo padání vlasů, o létání, pádu z výšky, bloudění, pronásledování nebo zmeškání nějaké události. 

Šamanské kultury se domnívaly, že sny jsou mostem mezi nebem a zemí

Často se můžete setkat s názorem, že sny vznikají na základě vnějších i vnitřních podnětů dotyčného a zrcadlí nejrůznější události, vzpomínky, představy či přání. Staré šamanské kultury byly naopak přesvědčeny, že sny mohu být klíčem k odhalení neviditelných skutečností, které za bdělého stavu člověku unikají. Sny vnímaly jako pomyslný most mezi nebem a zemí, cestu duše, která jejich prostřednictvím putuje domů.
6049e6afa13d7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Z některých snů míváte zvláštní pocity

Snad každý už někdy zažil stav, kdy se po probuzení musel opakovaně vracet ke svému snovému zážitku, a to díky zvláštnímu pocitu, který po nočním příběhu zůstal. Jako by vám chtěl sen něco ukázat. Předat vzkaz, poodhalit roušku dosud ukrytého. Právě to může být podnětem k tomu, že sáhnete po knize s názvem Snář, případně zapátráte v nekonečných hlubinách internetu. Pokaždé ale existuje nepřeberné množství snových interpretací, nespočet různých výkladů, které jdou často i samy proti sobě. V této souvislosti je důležité uvědomit si, že řeč snů každého člověka je unikátní a zobecnit ji lze jen velmi těžko. Důležité je pochopit vlastní snový jazyk, který v konečném důsledku skutečně může mnohé ukázat.

Existuje samostatný vědní obor, tzv. oneirologie, který se sněním jako takovým zabývá. Sny jsou zkrátka fenomén, který je stále předmětem bádání.

Věštecké sny nejsou jen výplodem fantazie

Samostatnou kapitolou jsou tzv. věštecké sny. Nemusí jít zrovna o záležitost globálního dopadu; zdát se vám může třeba o těhotenství vaší kolegyně, o hádce rodičů nebo o vytopeném bytě sousedů. Důležité ovšem je, že se váš sen následně promění v realitu a vy zůstanete udiveně stát, že přesně o tom se vám v noci zdálo.
6049e91838402obrazek.png
Foto: Shutterstock

Chcete-li proniknout hlouběji do problematiky nočního snění, a možná sami sebe prostřednictvím snů lépe poznat, pochopit svůj vnitřní svět, zkuste si sny zapisovat. Mějte na nočním stolku připravený sešit a propisku, a hned začerstva si noční zážitky zapisujte. Čas od času se ke svým zápiskům vraťte a hledejte pomyslnou nit s tím, co jste prožili nebo prožíváte. Vaše sny se tak mohou stát důvodem k zamyšlení i klíčem k pochopení problémů v osobním životě.

I nevidomí lidé mají sny. Ty se však liší v souvislosti s tím, zda jsou slepí od narození, anebo o zrak přišli až v průběhu života. Ti, kteří se jako slepí narodili, sní odlišně a jejich sny jsou založeny především na vjemech a emocích. Naopak lidé, kteří oslepli až později, sní jako vidomí jedinci. 

Svůj sen si můžete vymyslet nebo ho měnit

Existují lidé, kteří si během snění dokážou uvědomit, že sní. Ovládají schopnost „probudit“ se do příběhu za víčky, a přesto v něm zůstat, ale s plným vědomím toho, že se nacházejí v krajině snů. To jim nabízí úžasnou příležitost vědomě tvořit svůj prožitek, zažívat v reálném světě nereálné věci, vymýšlet si, riskovat, anebo se třeba setkat s člověkem, s nímž jinak setkání možné není.
6049e6cd3129eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Ve vědomém snu lze ignorovat jakákoli fyzická i logická omezení. Můžete létat mezi mraky, sklouznout se po duze, skočit ze skály nebo se potopit na dno oceánu… Zahrát si na klavír s Mozartem, sledovat při práci van Gogha, popovídat si se svým andělem strážným... Možné je cokoli, kam až vaše fantazie dosáhne. Tento fenomén se nazývá lucidní (vědomé) snění a s velkou dávkou trpělivosti i odhodlání se jej lze naučit. Návod, jak získat kontrolu nad svými sny, najdete v dostupné literatuře, případně opět na různých webových stránkách. Osvojíte-li si tuto schopnost, odkryje se před vámi zcela nový prostor pro cílené vytváření chtěné reality. A přestože spíte, vaše vědomí zůstává bdělé a vy si diktujete…

Reklama