Mattoni Muzeum – výstava „Ve firmě H. Mattoniho“

Karlovarské minerální vody (KMV) otevřely Mattoni Muzeum v Kyselce v červenci 2016 ve zrekonstruovaném objektu známém jako Löschnerův pavilon. Ten v době svého vzniku sloužil jako stáčírna minerální vody.  5b5998f2adc78Heinrich-von-Mattoni.jpgOd poloviny května mají návštěvníci Mattoni Muzea šanci nahlédnout do fungování začínající firmy Mattoni a seznámit se s profesí lahvářek, bednářů a dalších zaměstnanců Kyselské stáčírny. Kromě oblíbené stálé expozice muzeum letos totiž nabízí také výstavu s názvem „Ve firmě Heinricha Mattoniho“. Návštěvníci tak dostanou příležitost stát na chvíli u zrodu firmy se 150 let dlouhou tradicí a seznámit se s historickými řemesly, bez kterých by se slavná firma Mattoni neobešla. Kostýmy a rekvizity vznikly podle autentických dobových fotografií. Některé z nich si zahrály v seriálu Já, Mattoni, jiné byly vytvořeny přímo pro účel výstavy.
5b5aff9bd0754obrazek.jpg
Stálá expozice muzea nabízí řadu historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, či projekty realizovaných staveb. Součástí muzea jsou i interaktivní výstavní předměty a moderní technologie, které zpestří návštěvu muzea zejména dětem. Nechybí ani rozsáhlá sbírka historických lahví na minerální vodu anebo sbírka etiket zdobících lahve Mattoni v minulosti i současnosti.

5b59a77b2e357obrazek.jpg
Naučná stezka Po stopách skřítků
 
Letos na jaře se v Kyselce návštěvníkům otevřela také nová Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“. Ta vede po původních promenádních cestách, které byly hojně využívány tehdejšími turisty a jsou průchozí i v dnešní době. Stezka upozorňuje na téměř zaniklá odpočinková místa, vyhlídky, parky, altány a podává podrobnější informace o přilehlých stavbách. Příběhy se skřítky, které celou stezku provází na informačních tabulích, jsou sestavené z vyprávění pamětníků i pracovníků Mattoni Muzea. U něj se také nachází poslední, šestnácté zastavení stezky. Po 3,6 km dlouhé procházce stezkou se tak mohou turisté osvěžit minerální vodou Mattoni a pokračovat prohlídkou muzea.

5b59a8ba20b65obrazek.jpg

Autorem nápadu na vytvoření okružní naučné stezky, kterou provází skřítci coby součást tamních legend, je místní rodák, starosta Kyselky Aleš Labík. „Hlavním impulsem k vytvoření stezky byl bezesporu rostoucí zájem návštěvníků o naši obec a s tím související „hlad“ po informacích. K tomuto zájmu přispělo zejména otevření Mattoni Muzea, oprava rozhledny na Bukovém vrchu, ve velké míře také televizní seriál Já, Mattoni a s tím související zájem o areál bývalých lázní v Kyselce a probíhající práce na obnově celého areálu,“ upřesnil Aleš Labík.

5b599a0340b67obrazek.jpgPříběhy se skřítky sestavila Božena Turoňová, ředitelka vzdělávacího spolku Bludiště. Originální ilustrace ztvárnil mezinárodně uznávaný ilustrátor a grafik Oldřich Jelen. Inspirován příběhy o skřítcích objevujících se na stezce, vytvořil jedinečné komiksy, které humorným způsobem přitáhnou pozornost dospělých i dětských návštěvníků. Právě díky humornému ladění příběhu se podařilo přenést podobu skřítků z doby minulé do akčního 21. století. Historické fotografie a údaje objevující se na informačních tabulích Mattoniho stezky, poskytli známý historik Lubomír Zeman a místní rodák Ferdinand Holly.
 
MATTONI MUZEUM – Kyselka č.p. 64, TELEFON: +420 602 522 615, E-MAIL: muzeum@mattonimuzeum.cz 
OTEVÍRACÍ DOBA: od 1. 4. do 31. 10. denně od 9–17 hodin, v pondělí zavřeno. Poslední prohlídka v 16 h.

Autor foto: Karlovarské minerální vody, a.s., Wikipedia

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit