Čertovy skály jsou místem, kam stojí za to vydat se i v zimě. Odměnou je půvabná zasněžená krajina a krásný výhled do okolí.  Na své si zde přijdou i milovníci běžek. Právě za Černolicemi začíná hlavní brdský hřeben zvaný Hřebeny.

Čertovy skály nebo také Černolické skály jsou chráněnou přírodní památkou. Nacházejí se asi 20 km jihozápadně od Prahy u obce Černolice. Již od počátku 20. století jsou využívány jako cvičné horolezecké skály.

Okolí obce Černolice je opravdu krásné. Jde o velice členitý terén, kde můžete obdivovat nádherné kopce porostlé duby, údolí s potůčky a výhledy do krajiny.

Černolice1

Pokud se nyní v zimě vydáte na výlet pěšky, doporučuji pořádnou obuv, která neklouže. Cesty jsou totiž vyhlazeny běžkaři, se kterými se budete na cestách potkávat.

Pokud byste měli chuť vydat se na výlet vlakem (trasa Praha–Pleň), máte dvě možnosti, jak se ke skalám dostat. První z nich je cesta ze Všenor po žluté značené cestě. (40 min).

Druhou možností je trasa z Dobřichovic. Od nádraží se vydáte po modré turistické trase, na kterou navazuje cesta značená červeně. Tato varianta je o něco delší než cesta ze Všenor (60 min).

Další možností je dojet na místo autem, a to až do obce Černolice, odkud už skály uvidíte. Z rychlostí silnice R4 (směr Praha–Strakonice) můžete sjet směrem na Řitku, což je kratší a jednodušší cesta, další možností je odbočit ze silnice na Jílovišti.

Pro běžkaře může výlet začít už na Zbraslavi. Pokud pojedete autobusem ze Smíchovského nádraží (autobus č. 129 a 318) a vystoupíte na zastávce Baně, hned tady začíná červená turistická trasa vedoucí přes Cukrák a Jíloviště, které budete muset ale projít s lyžemi v ruce. Jestliže dáváte přednost rovnějšímu terénu a stoupání na Cukrák vás neláká, vystupte o stanici dál, v Jílovišti. Po červené značené cestě se dostanete až k Černolickým skalám. Odtud jde pokračovat dál po červené a žluté trase až na Skalku u Mníšku pod Brdy, která byla původně poutním místem. Cesta ze Zbraslavi na Jíloviště je dlouhá 8 km, do Černolic 16 km, a pokud se rozhodnete dojet až do Mníšku pod Brdy, vydáte se na trasu dlouhou 22 km. Z Mníšku pod Brdy se pohodlně dostanete příměstskou dopravou do Prahy.

Obec Černolice je malinkou vesničkou, nenajdete zde žádnou restauraci, kde byste mohli doplnit síly. Pokud se tedy nevyzbrojíte pořádnou svačinou, budete muset dojít do Všenor (Olympia restaurace a bar, hotel Zdenka, restaurace Na Kovárně) nebo lépe do Dobřichovic, kde je možností stravování více a služby zde mají lepší úroveň.

Ať už se vydáte na výlet pěšky nebo na běžkách, určitě sebou vezměte fotoaparát, bude se na co dívat!

cernolice skaly

rozcestnik brizy

 

 

Reklama