„Ještě ten den jsem ale zavolala kamarádce Monče, protože jsem vůbec nevěděla, co mám dělat,” vzpomíná.

64f70e44d277eobrazek.pngFoto: Se souhlasem Moniky

Tato zkušenost Monice ukázala, jak důležitá je podpora v období nemoci. Proto se připojila k Pacientské organizaci VERONICA, kde mimojiné pomáhá organizovat World GO Day – Fialovou jízdu Prahou, která upozorňuje na důležitost prevence a vyjadřuje podporu pacientkám. A proč zrovna Fialová jízda? „Je to hezká shoda s mým příjmením. Onkologická onemocnění mají různou symbolickou barvu stužky a fialová je barvou rakoviny děložního čípku, na jejíž prevenci upozorňujeme. Připomínáme, že je důležité nevynechávat preventivní prohlídky u gynekologa,“ vysvětluje Monika.
 
Akce pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR se uskuteční 20. září 2023 a start jízdy je v 18:00 z adresy Botičská 8, Praha 2. „Můžete kromě kola jet i na koloběžce nebo běžet. Nenáročná trasa končí ve Žlutých lázních, kde si společně zacvičíme jógu, tak si nezapomeňte vzít podložku,” zve na akci Monika, která také sama lekci jógy povede. Detaily najdete na www.GODAY.cz   
 
Nejhorší bylo čekání na výsledky
 
Dnes je Monika zdravá a aktivní, dlouhá léta pracuje v bance, během nemoci si ale prošla těžkým obdobím. Vše přitom začalo poměrně nenápadně. Potýkala s problémy s menstruací a objevily se u ní polypy a myomy. Ultrazvuk však neukazoval nic závažnějšího. Lékaři nakonec pro jistotu odebrali vzorek a zjistili, že jde o zhoubný agresivní nádor endometria. Nejhorší byla podle Moniky nevědomost, čekání do indikace k operaci a následného podrobného ultrazvukového vyšetření, kdy člověk netuší, jak moc je rakovina rozšířená a v jakém rozsahu bude nutné operaci provést.
 
„Poté jsem se ale uklidnila a začala jsem prostě věřit tomu, že vše dobře dopadne,” říká. Ó jaká radost, když se člověk dozví, že nádor je „jen“ v děloze, neprostupuje skrz děložní tělo ven a nemetastazuje. Po operaci Monika podstoupila brachyterapii – lokální vnitřní ozařování, které s ní dost zamávalo. Výsledky následného vyšetření ukázaly, že se uzdravila. Kontroly, které probíhaly ze začátku každé tři měsíce (nyní již jednou za rok) se staly běžnou součástí jejího života. Pod bedlivým sledováním lékařů je i proto, že jí diagnostikovali také Lynchův syndrom – genetickou mutaci, která pravděpodobnost výskytu rakoviny značně zvyšuje. „Nemám strach. Cítím se dobře, nebojím se. Věřím, že vše špatné jsem si již vybrala,” říká odhodlaně.

64f70ece60310obrazek.pngFoto: Dara Rakovčík
 
Udržet si sny i koníčky
 
Před rodinou celou situaci držela dlouho v tajnosti, dětem o tom řekla až později. Nechtěla je děsit. Také rodičům se svěřila až pár týdnů před operací. Právě stejnojmenná kamarádka Monika byla tou, s níž se nebála své obavy rozebírat. Ta sama však přiznává, že to pro ni nebylo vůbec snadné. „Byla to bezmoc. Člověk by chtěl hrozně moc pomoct, ale neví jak,” říká. „Já sama vím, že se s tím člověk nakonec stejně musí poprat sám. Ale hodně pomůže, když vás někdo vyslechne a podpoří. Ale za ni to prostě nevyřeším,” pokračuje kamarádka a do řeči jí skáče Monika: „Pro ty druhé je to možná ještě mnohem horší než pro mě samotnou. Což jsem si prožila v době, kdy umíral tatínek, ta bezmoc, všechnu bolest bych v tu chvíli vzala na sebe.”
 
Monika si myslí, že je důležité po sdělení diagnózy fungovat normálně, držet se svých snů a koníčků. Ona sama si sny plní. Pokud to jde, hodně cestuje, věnuje se józe a udělala si i lektorský kurz. Dnes jógu sama vyučuje. Věnuje se také klientům s onkologickou diagnózou skrz vedení lekcí onkojógy. Na lekce jógy přichází klienti v různé fázi léčby i nemoci. Práce s nimi je pro Moniku velkým potěšením. „Je to prostě radost z každého úsměvu po skončení lekce,“ dodává.
 
Podpora pro ženy v podobné situaci
 
„Vážím si maličkostí, nehoním se za ničím, jako dřív. Pokud spadnete na úplné dno, má to tu výhodu, že cesta vede už jen vzhůru :-). Mám úplně jiné priority,” popisuje Monika, jak nemoc ovlivnila její pohled na život. „Období nemoci pro mě bylo velkou zkouškou. Zkouškou, která mě naučila skutečně žít. Děkuji všem doktorům a sestřičkám v Onkogynekologickém centru u Apolináře, mé paní gynekoložce, která se nenechala jen tak odbýt a trvala na dalších a dalších vyšetřeních, rodině, přátelům, kamarádům, kteří věřili, že to zvládnu. A já bojovala hlavně kvůli nim.“

64f715a87fb08obrazek.png
 
Pacientská organizace VERONICA, k níž se Monika po své životní zkušenosti připojila, sdružuje pacientky s onkogynekologickou diagnózou. Samy pacientky prostřednictvím různých aktivit upozorňují na důležitost prevence a včasného záchytu zhoubných gynekologických nádorů. Organizace pořádá osvětové kampaně, setkání pacientek pro vzájemnou podporu a vydává vzdělávací brožury do ordinací lékařů. World GO Day každoročně organizuje spolu s ONKO Unií. Příběhy dalších žen a důležité informace od lékařů najdete na www.pacientska-organizace.cz

Zdroj informací: pacientský příběh paní Moniky, organizace VERONICA, www.GODAY.cz. akce Fialová jízda

Reklama