Podle odhadů bude mít v roce 2040 cukrovku již každý desátý člověk na světě, v České republice je situace neméně alarmující. Diabetes mellitus je onemocnění metabolismu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémií). Mezi dva hlavní druhy nemoci patří diabetes mellitus prvního typu, objevující se obvykle u dětí. Způsobuje jej nedostatečná produkce inzulinu, hormonu slinivky břišní. Převážnou většinu pacientů s diabetem (přibližně 90 %) však tvoří dospělí pacienti s diabetem druhého typu. Příčinou je snížená citlivost tkání k inzulinu, který cukrem z krve, a tedy energií, zásobuje buňky a orgány v těle. Cukrovka se může objevit i během těhotenství (tzv. gestační diabetes), po porodu ale mizí. Hladina cukru v krvi totiž v průběhu gravidity kolísá kvůli těhotenským hormonům, ovlivňujícím funkci slinivky.

Neléčená cukrovka může vést ke slepotě

Mezi nejčastější příznaky cukrovky patří abnormální žízeň a časté močení, hubnutí i bez dietních omezení, únava a malátnost, nebo v krajních případech poruchy vědomí. Přesto podle posledních zpráv Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky navštíví lékaře jen asi 70–80 % pacientů s cukrovkou. Neléčená nebo špatně léčená choroba přitom způsobuje celou řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév při diabetu mellitus může být predispozičním faktorem pro vznik závažných kardiovaskulárních onemocnění, vést k mrtvici, selhání jater, nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin. Velmi často pacienty s cukrovkou postihuje také diabetická retinopatie, což je nezánětlivé onemocnění sítnice. V České republice se týká více než 100 000 diabetiků a jejich počet každoročně narůstá asi o 2 %. Přibližně 2 500 lidí přišlo v současné době zcela o zrak.

„Cukrovka je v průmyslově vyspělých zemích nejčastější příčinou slepoty u lidí v produktivním věku. Laser by mohl zachránit zrak až 90 % těchto lidí. Ale diabetici o problému málo vědí,“ konstatuje Lucie Valešová, primářka pražské kliniky DuoVize. Dalším očním projevem cukrovky je proměnlivé vidění během dne. Vyskytuje se spíše u mladých nepoznaných nebo špatně kompenzovaných diabetiků. Je způsobeno neustálými změnami dioptrií, které má na svědomí proměnlivá hladina cukru v krvi a následně v oku. Cukrovka také napomáhá ke vzniku katarakty (šedého zákalu).

Prevence a spolupráce s lékaři je nejúčinnější zbraň

„Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. Prakticky jediným účinným způsobem, jak s přidruženými chorobami bojovat, je tedy prevence a pravidelná kompenzace cukrovky podle pokynů lékaře: udržování potřebné hladiny krevního cukru (jehož optimální hodnota je 5,5mmol/l) a vyvarování se dramatických vzestupů a pádů této hodnoty. Dále je vhodné hlídat si cholesterol i krevní tlak. Důležité jsou rovněž prohlídky u očaře, které mohou zavčasu odhalit problém a tím rozvíjející se vadu zraku zarazit, nebo alespoň zpomalit její postup.

Naděje pro diabetiky

Nedílnou součástí života diabetiků je dodržování diety a zdravý životní styl, sloužící zároveň jako prevence před propuknutím nemoci. Přestože vznik a rozvoj cukrovky ovlivňuje genetika, onemocnění urychluje i obezita a nedostatek pohybu. Zajímavé poznatky k tomuto tématu přinesla studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky publikovali britští vědci na letošní konferenci k diabetu v Liverpoolu. Prokazuje, že lidem trpícím obezitou a zároveň diabetem druhého typu, pomohla nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky krátkodobá nízkoenergetická dieta, na níž je postavena počáteční fáze programu Cambridge Weight Plan. Více než třetina pacientů zapojených do výzkumu, která dodržovala denní energetický příjem nepřesahující 850 kilokalorií ve formě nutričně vyvážených produktů po dobu tří až pěti měsíců a následně navázala konzumací normálních porcí jídla, se zbavila cukrovky druhého typu již v prvním roce a pozitivní výsledek přetrval i následující rok po ukončení programu.

„Ve studii DiRECT bylo doloženo, že redukce tělesné hmotnosti o více než 10 kg vedla k takovému zlepšení, že vedle dietních opatření nebyla již nutná další perorální antidiabetika. Současně se stabilizovaly i další metabolické parametry a také hypertenze. Zásadním přínosem bylo, že tento efekt přetrvával dlouhodobě i po již ukončené úvodní intenzivní dietní intervenci. Klíčové však také bylo dlouhodobé udržení dosažené snížené tělesné hmotnosti,” komentuje výsledky studie prof. MUDr. Vladimír Teplan, obezitolog, nefrolog a odborný garant programu Cambridge Weight Plan pro Českou a Slovenskou republiku.

Světový den diabetu (World Diabetes Day) je projekt Mezinárodní diabetologické federace (IDF) a Světové zdravotnické organizace (WHO), který již od roku 1991 připadá pravidelně na 14. listopad. Právě v tento den se roku 1891 narodil Frederick Banting, kanadský lékař a nositel Nobelovy ceny, který objevil léčebné účinky inzulinu.


Kde a kdy se o diabetu dozvíte více?

 • Den diabetu (Praha, Karlovo náměstí, 14. 11. 2019 od 10 do 17 hodin)
  V rámci akce lze absolvovat konzultace s odborníky, testování fyzické kondice, měření cholesterolu a cukru v krvi či krevního tlaku v zátěži. Součástí bude také tradiční, již 19. ročník Pochodu proti diabetu, který odstartuje ve 13 hodin, a klade si za cíl upozornit na fakt, že i chůze může být účinnou prevencí diabetu druhého typu.
  Více na dendiabetu.cz
 • Světový den diabetu v Olomouci (Olomouc, OC Šantovka, 19. 11. 2019 od 12 do 18 hodin)
  I tento rok se díky neziskové organizaci IFMSA CZ Olomouc a studentům LF UPOL můžete přijít podívat do Šantovky a dovědět se informace nejen o diabetu, prevenci diabetu druhého typu, ale také si lze nechat si změřit tlak a BMI nebo se naučit základy první pomoci. Pro malé návštěvníky je připravena i Nemocnice pro medvídky, kde si děti vyzkouší operace na speciálních plyšácích.
  Více info ZDE
 • Světový den diabetu v Brně (Brno, OC Olympia, 9. a 10. 11. 2019, od 10 do 20 hodin)
  Tradiční osvětovou akci pořádají studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci s organizací IFMSA CZ. Můžete si nechat zdarma změřit cukr v krvi, krevní tlak či procento tuku v těle a výsledky konzultovat s proškolenými dobrovolníky, připraveno je také stanoviště na poskytování první pomoci a samovyšetření prsou a varlat. K šíření povědomí o akci město využije i brněnský orloj na náměstí Svobody, ze kterého bude od 4. do 14. listopadu vždy v 11 hodin vypadávat speciální kulička s modrým kruhem – symbolem boje proti diabetu. 
  Více o akci ZDE
 • Světový den diabetu v Libni (Praha, Galerie Harfa, 14. 11. 2019, od 10 do 19 hodin)
  Studenti pražských lékařských fakult pod hlavičkou IFMSA CZ připravili pro veřejnost stanoviště s bezplatným měřením tlaku a hladiny cukru v krvi, procenta tělesného tuku, BMI či stanovení množství cholesterolu. Tým vyškolených mediků zodpoví vaše dotazy ohledně prevence, diagnostiky nebo možnostech léčby.
  Více o akci ZDE
Reklama