Přeji vám krásné ráno a hned na úvod vám vysvětlím, o co dnes na našem magazínu půjde a proč.

 

Nedávno jsem vyslechla jednu známou, která očividně nevěděla, co se sebou.
Sama říkala, že má strašnou depresi a v životě něco podobného nezažila. Celou noc probrečela a náladu měla pod psa. Dokonce se celá po těle třásla.

 

Nejhorší na tom bylo, že sama nebyla vůbec schopna přijít na příčinu toho všeho.
Mluvila o tom, jak je docela spokojená v práci a že jsou s manželem v pohodě. Děti sice zlobí a malá dcera si nelehce zvyká ve školce, ale to je přeci vše normální. To ona samozřejmě zvládne. Taky se zmínila o splácení auta, které její rodina utáhne hlavně díky jejímu platu, ale to je prý také v pořádku. Uvedla také svou šéfovou, se kterou se občas střetne a která ji prý nemá ráda. „Bojím se, že mě vyhodí…“
Pak se už opravdu rozmluvila. Vypověděla mi, jak jsou na tom s manželem ve skutečnosti. Pochopila jsem, že mají pěknou krizi, která plyne hlavně ze špatné komunikace mezi nimi. Dále mi řekla, že se začátkem týdne strašně pohádala s tatínkem, kterého zbožňuje a který je jejím vzorem. Nedokázala mu říct, co si skutečně myslí. A tak dále…

 

Nakonec se rozbrečela, že tohle všechno nemá komu říct. Že to nechápe, ale má pocit, že se brzy zhroutí…

 

Bodejť by ne, že.

Vyslovila jsem jednu větu: „Ale já se ti vůbec nedivím, že jsi v tomhle stavu. Uvědomuješ si vůbec, že máš právo na to, mít problém?“

Úplně se zarazila a koukala na mě s vykulenýma očima. „Mám právo?“

 

Mám pocit, že spousta lidí, a snad se feministicky založené ženy na mě nebudou zlobit, když řeknu, že hlavně žen, má problém se sebeprosazováním neboli asertivním chováním. Jako jedinečné osobnosti máme totiž své a svobodné právo na spoustu věcí.
Přečtěte si deset základních asertivních práv:

 

  • Máme právo sami posuzovat své chování, myšlenky a emoce a nést za ně i za jejich důsledky sami zodpovědnost. (Každý má právo být rozhodčím ve vlastních životních rozhodnutích.)
  • Máme právo nenabízet žádné výmluvy či omluvy ospravedlňující naše chování.
  • Máme právo sami posoudit, zda a nakolik jsme odpovědni za problémy druhých lidí. (Ten kdo chce nést zodpovědnost za „problémy celého světa“, nakonec nepomůže nikomu...)
  • Máme právo změnit svůj názor. (Pokud se změnou názoru dostaneme blíže k pravdě, ale i proto, že se nám nějaká věc jednoduše přestala líbit.)
  • Máme právo dělat chyby a být za ně odpovědni. (Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale také nic nevytvoří.)
  • Máme právo říct „já nevím“.
  • Máme právo být nezávislí na dobré vůli ostatních. (Nejde se zavděčit všem.)
  • Máme právo dělat nelogická rozhodnutí.
  • Máme právo říci „já ti nerozumím“. (Není naší povinností číst druhým jejich přání přímo z očí a nevyřčené představy plnit na počkání.)
  • Máme právo říct „je mi to jedno“. (tzn. máme právo nebýt perfektní podle definic někoho jiného)

 

 

Mám pro vás dnes následující výzvy.

 

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří asertivní práva znají a řídí se jimi, napište nám situaci, ve které vám asertivita pomohla. A jak by to dopadlo bez ní a jak jste se ji naučily a podobně. Možná tím pomůžete některé ze čtenářek, pro kterou je asertivní chování velkou neznámou.

 

Pokud asertivní práva neznáte anebo se podle nich nedokážete řídit, napište nám vy svůj příběh. Popište situace, ve kterých trpíte, ve kterých se mocí mermo nedokážete prosadit.

 

Pište nám vše, co se asertivity týká. Cokoliv, jakkoliv, s podpisem nebo anonymně.

Pojďme dnes propátrat a třeba i jen po žensku probrat práva asertivity a uvědomit si, kdo vlastně jsme. Že nám nikdo nemusí říkat, co máme dělat a proč. Asertivita je totiž skvělá a sakramentsky ulehčuje život!!!

 

Dnes máte právo, napsat mi cokoliv, co chcete!!! J

 

Sem s tím! Kdo napíše nejlepší příspěvek, který bude ze života a který by snad mohl být přínosný pro ostatní, dostane ode mě hezký dárek! Dovolím si ke každému připsat svůj komentář…

 

Seriál o asertivitě, který vycházel na stránkách Žena-in.cz, najdete ZDE.
Možná vás bude inspirovat anebo vám napoví, v čem vlastně nejste ale vůbec asertivní.

 

 

Řasenka, korektor a stíny značky Oriflame poputují možná právě k vám!

 

Pište na adresu redakce@zena-in.cz a do předmětu napiště "ASERTIVITA"

V každém případě napište svůj nick, a pokud ho nebudete chtít zveřejnit, vpište "nick nezveřejňovat". Je ale potřeba kvůli případně výhře!

 

Během dne se dozvíte, kdo z vás vahrál tričko, knihu nebo podepsaný plakát ve filmové soutěži! Sledujte hlavní stranu...

  

Reklama