Valerie žije sama v malém pražském bytě. Tvoří ho předsíňka, obývák s kuchyní, malá koupelna a ložnice. Do oné květnové noci se v něm Valerie cítila bezpečně, ale teď už je všechno jinak.
obrazek.png
Na tu noc, respektive ráno po probuzení asi nikdy nezapomenu. Večer jsem šla jako obyčejně spát, myslím, že bylo něco kolem desáté. Ráno vstávám brzy do práce, takže moc neponocuju. Bohužel jsem udělala asi zásadní chybu, zapomněla jsem se zamknout. Po probuzení jsem zůstala úplně v šoku. Na stole chyběl notebook, u postele telefon a v kabelce jsem marně hledala peněženku. Chvíli jsem zmateně pobíhala po bytě, než mi to došlo. Vykradli mě,“ líčí Valerie svůj nepříjemný zážitek.

Úzkosti a noční můry

Stalo se jí to, co čím dál většímu počtu Čechů. Zloději nemají zábrany a majetek vám odnesou skoro před očima. Stačí jim pár minut na to, aby se zorientovali v potemnělém obydlí a vzali všechny cennosti, které jsou na dosah.

„Myslela jsem si, že zloději si vždy vytipují někoho majetnějšího. Hrozně mě překvapilo, že si vybrali zrovna mě, asi náhodně zkoušeli dveře v domě. Nejdřív mi bylo hrozně líto mých věcí, ale potom jsem si řekla, že věci jsou nahraditelné a došlo mi, co se mohlo stát. Co kdyby mě probudili? Co kdybych dotyčného nebo dotyčné přistihla. Mohli mě něčím majznout po hlavě a už jsem se nemusela probudit. To mě hrozně vyděsilo a pořád děsí. Před spaním mívám úzkosti a v noci se mi zdají hnusné sny. Už jsem kvůli tomu začala chodit k psycholožce,“ vypráví Valerie.

Ta teď ví, že už se nikdy nezapomene zamknout. Pomocí šroubováku nebo špachtle totiž zloděj zdolá nezamčené dveře během několika vteřin. 

Zamykat se vyplatí

Ani zamčené dveře sice šikovného zloděje nezastaví, ale jen málokdo z těch nočních chce riskovat odhalení, zatímco se bude potýkat s odemykáním. Řada lidí si také myslí, že jim ochranu poskytuje klíč zasunutý v zámku, ale není to tak. Zloděj si totiž svým klíčem pravděpodobně otevírat nebude, na to má jiné nástroje. Základem prevence je také lepší bezpečnostní zámek.

Ve Valeriině případě zatím policie pachatele nechytila a bohužel to není nijak výjimečná situace. Naštěstí neměla kromě notebooku a starého telefonu v bytě nic cenného. Nicméně za rok 2018 způsobili zloději v Česku škodu ve výši 302 milionů korun. Průměrná objasněnost vloupání do bytů je 22 %, do domů pak téměř 25 %. Alarmující data ovšem hlásí Praha, kde je objasněnost vloupání do bytů jen 12 % a do rodinných domů pouze necelých 7 %.

„Do bytů se zloději dostávají nejčastěji přes dveře, dále pak přes okna či balkóny. Na tato slabá místa by se proto lidé měli zaměřit a důkladně je zabezpečit. Jestliže totiž máte například na běžných dveřích zámkové vložky starší než deset let, je vysoce pravděpodobné, že zloději neodolají a jejich překonání mu nezabere více než několik minut či dokonce vteřin,“ doporučuje bezpečnostní expert Next Ivan Pavlíček.

Pakliže se nešťastnou náhodou stanete terčem zlodějů, je nezbytné, abyste měla na paměti těchto pět kroků:

  • Zavolejte policii a do jejího příjezdu s ničím doma nemanipulujte.
  • Zablokujte si platební karty a nahlaste ztrátu dokladů, aby je zloději nemohli používat k podvodům a další trestné činnosti.
  • Nafoťte si stav obydlí po návštěvě zlodějů a udělejte si soupis ukradených věcí.
  • Obraťte se na pojišťovnu.
  • Při pocitech úzkosti a strachu vyhledejte psychologa

Čtěte také:

Reklama