Pokud si nejste jisti, co přesně jsou probiotika a proč jsou pro organismus tolik důležitá, určitě nepřestávejte číst. Na otázky související s těmito bakteriemi odpovídá odborník na slovo vzatý, prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. z Klinického a výzkumného centra pro zánětlivá střevní onemocnění ISCARE

lipánek

Co jsou to probiotika?
Probiotika jsou mikroorganismy, přesněji živé bakterie, které by měly být lidského původu a jejichž konzumace je prospěšná pro zdraví člověka.

Proč se probiotika v takové míře přidávají do potravin? Máme jich v těle málo?
Probiotika se přidávají proto, aby se uplatnila jejich funkce zlepšení zdraví člověka, protože se ukazuje, a to je v posledních dvaceti letech zřejmé, že se zvyšuje incidence některých chorob, které předtím neexistovaly, nebo byly málo známé. Jsou to především alergická onemocnění a některé autoimunitní choroby, a jejich výskyt je dáván do souvislosti právě s tím, že klesá přítomnost probiotických bakterií v naší potravě.

Jak poznáme, která probiotika jsou skutečně funkční a účinná?
To je velice složitá, ale důležitá otázka. Existuje nepřeberné množství probiotických kmenů, které můžeme zakoupit ve formě doplňků stravy, či jsou přidávány do tzv. funkčních potravin. U většiny z nich není dostupná dostatečná dokumentace, jež by potvrzovala jejich kvalitu a účinnost na lidské zdraví. Hledejte proto takové produkty, které na obalu přesně deklarují kmeny použitých probiotik, odkazují na jejich klinickou dokumentaci a splňují základní požadavky kladené na kvalitu probiotik (lidský původ, dobrá přilnavost ke střevnímu epitelu, rezistence vůči kyselému prostředí v trávicím traktu, dobrá životaschopnost ve finálním produktu...).

MadetaKdy jsou probiotika účinná? Musíme je užívat pravidelně a dlouhodobě aby to mělo nějaký význam?
Většinou ano, musí se užívat dlouhodobě, a zvláště významné to je pro malé děti, protože trávicí ústrojí novorozence je v podstatě sterilní − neobsahuje žádné bakterie. Při průchodu porodním kanálem matky se kontaminuje, takže v prvních dnech (týdnech) po narození trávicí ústrojí novorozence obsahuje především laktobacily a bifidobakterie, a kolem druhého a třetího roku života se pak teprve definitivně osidluje dalšími významnými kmeny. Bakteriální střevní flóra ovlivňuje vývoj imunitního systému především malých dětí, což může mít důsledky do budoucna a pro další život - pro výskyt některých alergických onemocnění, nebo například diabetes mellitus 1. typu, který závisí na inzulinu, nebo některých chronických zánětlivých střevních onemocnění.

Pokud chceme mít dostatek živých kultur v našem těle, je dostačující konzumovat dostatek mléčných výrobků, nebo je máme doplňovat nějakými doplňky stravy právě s probiotiky?
Vhodné to určitě je, protože v normální sterilní stravě, kterou konzumuje člověk západního typu v současné době, se žádná bakteriální kontaminace nevyskytuje. Pravidelné dodávání kvalitních probiotických kultur je jistě vhodné, ať už třeba ve formě tzv. funkčních potravin (nejčastěji v podobě mléčných produktů), nebo ve formě doplňků stravy.

Novinkou na českém trhu je jogurt pro děti již od jednoho roku Lipánek Baby, obohacený probiotiky Synbiotec. Vaše doporučení se objevilo na etiketě tohoto produktu. Můžete vysvětlit, v čem spočívá jeho výjimečná kvalita?
Výjimečná kvalita probiotické kultury Synbiotec, která zahrnuje dva kmeny laktobacilů, spočívá v jejích specifických vlastnostech a bakteriologické „čistotě“. Jedná se o mikroby, které v dané koncentraci a složení mají silné „probiotické působení“. To spočívá v tom, že kombinace těchto laktobacilů má velkou schopnost dlouhodobě osídlit trávicí trakt dítěte a pevně přilnout k povrchu sliznice. Právě těsný kontakt mezi imunitním systémem střeva a probatickými bakteriemi, které jsou odolné vůči trávicím sekretům a pevně kolonizují povrch sliznice tenkého a tlustého střeva, má velký význam pro správné - fyziologické − formování (maturaci) imunitního systému dítěte a zároveň podporuje fyziologické pochody trávení a vyměšování.

Reklama