shutterstock-1084583216.jpg

Foto: Shutterstock

Řecko

Řecko je jedním z nejoblíbenějších letních cílů českých turistů. Sezóna tu ale ještě nekončí. Během září stihnete krásné počasí ještě úplně všude, ale nebojte se vyrazit i v říjnu. Tou dobou je však lepší volit jižní ostrovy, ideálně Krétu nebo Rhodos, což jsou dlouhodobě také nejvyhledávanější ostrovy. Na Krétě si užijete dlouhé procházky, jde totiž o jeden z nejrozmanitějších řeckých ostrovů s hornatou krajinou, které dominuje pohoří Lefka Ori. Výzvou může být túra po nejdelší evropské soutěsce Samaria. Na Rhodosu zase můžete vyrazit obdivovat výjimečný přírodní jev, kdy se setkávají dvě moře, z nichž každé má jinou barvu.

shutterstock-1772682413.jpg

Foto: Shutterstock

Turecko

Turecku patří každoročně druhé místo v oblíbenosti u českých turistů. Jeho krásy a příjemně teplé počasí si tu můžete užívat klidně až do konce října. K nejnavštěvovanějším místům tady patří Alanya, Side a Antalya. Místní hotely jsou kvalitou služeb vyhlášené, ostatně právě v této zemi začali jako první nabízet koncept all inclusive. Přestože by se mohlo zdát, že do Turecka se jezdí hlavně odpočívat do resortu, opak je pravdou. Kam tedy vyrazit, kdyby vás pláž náhodou omrzela? „Jen samotné pohoří Taurus by vystačilo klidně na čtrnáctidenní dovolenou plnou skvělých treků, rozkládá se totiž na téměř 600 kilometrech. Celkově je příroda v Turecku krásná, je to hodně zelená země se spoustou řek a vodopádů. Doporučuji například výlet lodí Green Canyonem,“ říká Andrea Řezníčková, mluvčí agentury Invia.

shutterstock-1701735412.jpg

Foto: Shutterstock

Tunisko

Do Tuniska se létá na známý ostrov Djerba, ale také do Enfidhy nebo Monastiru. Právě Monastir je skvělý proto, že krásné pláže a resorty jsou pouhých pět minut od letiště. Na Monastir ještě navazuje středisko Sousse. Nevyrazit v Tunisku na výlet by byla škoda, navzdory tomu, že sem většina lidí cestuje jen za dovolenou u moře. Přitom místní starořímské památky mají velké kouzlo. Známým cílem je Kartágo ležící kousek od hlavního města Tunis. Krásné je nedaleké město Sidi Bou Said, jehož modrobílá architektura připomene Řecko. Ve střední části země najdete druhé největší „koloseum“ na světě, amfiteátr El-Jem. O Tunisku se říká, že je bránou Sahary, kterou byste jednou v životě rozhodně měli vidět.

shutterstock-2037444392.jpg

Foto: Shutterstock

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy patří každoročně k oblíbeným podzimním destinacím, protože je tu prakticky až do listopadu poctivé léto. „V posledních letech však pozorujeme zvýšený zájem celoročně i během Vánoc a po nich, což loni paradoxně ještě podpořil covid,“ popisuje Andrea Řezníčková. Každý z ostrovů je jedinečný. Lanzarote tvoří díky sopečné činnosti velmi neobvyklá krajina. Vyprahlá drsná krajina se tu však střídá s luxusními letovisky, strmými útesy, jeskyněmi i osamocenými plážemi, které si oblíbili i surfaři. Největší z ostrovů Tenerife okouzlí krásnou přírodou národních parků, památkami zapsanými na seznamu UNESCO, nejvyšší horou Španělska Pico de Teide, živými letovisky, ve kterých zábava nikdy nekončí, i téměř sedmdesáti kilometry krásných písčitých pláží. Nejvíce to žije na Gran Canaria a Fuerteventura se pyšní nejkrásnějšími plážemi v oblasti Atlantiku, romantickými větrnými mlýny i vyhlášenými rybími specialitami.

shutterstock-385851001.jpg

Foto: Shutterstock

Egypt

„Egypt Češi milují a nejčastěji míří do Hurghady, kde jsou na pláži, ale zároveň nejblíž památkám. Po Hurghadě je nejčastějším egyptským cílem českých turistů Marsa Alam, následuje Sharm el-Sheikh,“ vyjmenovává Řezníčková. V Egyptě si můžete užívat pláží a azurového moře, vyrazit za jedněmi z nejstarších starověkých památek na světě, jako jsou světoznámé pyramidy, údolí Nilu, nebo Luxor, ale do sytosti si tu užijete třeba i vodních sportů.

shutterstock-1105861865.jpg

Foto: Shutterstock

Spojené arabské emiráty

Přestože se Emiráty už počítají do exotiky, nečekejte žádnou divokou džungli kromě té městské. Ohromující mrakodrapy lemují bílé písečné pláže a tyrkysové moře. Neobvyklé panorama, umělé ostrovy ve tvaru palem a luxusní hotely přitahují návštěvníky z celého světa včetně těch českých, kteří ocení, že je tento jiný svět jen šest hodin letu, a navíc je tu krásně po celý rok. Nejznámějším cílem je samozřejmě Dubaj, která se pyšní snad všemi nej na světě. Jezdí se ale také do Fujairah, Sharjah nebo Ras Al Khaimah.

shutterstock-1340855063.jpg

Foto: Shutterstock

Omán

Omán je jistota, ať už je váš cestovatelský vkus jakýkoli. Kdo chce odpočívat na pláži, čeká ho průzračné moře a bílé pláže, které se ani po týdnu neokoukají. Kdo je v duši cestovatel, bude obdivovat hory, poušť, skály, ale i zeleň, respektive datlové palmy na každém kroku, typická jezírka zvaná wádí, půvabnou arabskou kulturu a architekturu. Skvělé jídlo už je jen příjemnou samozřejmostí pro každého.

shutterstock-1781398976.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: Andrea Řezníčková, Tiskové materiály Invia

Reklama