Dnes máme Dušičky, svátek mrtvých, vzpomínání, zapalování svíček, nakupování věnců, oprašování hrobů a nostalgie.

Nic proti tomu

Taky mě svým způsobem fascinuje romanticko-posmutnělá nálada mihotajících světélek na venkovském hřbitůvku. Jak se babičky v šátcích a ve svátečních kabátech s hodobožovými kabelčičkami shlukují před kostelíkem a tichým klábosením zahánějí dlouhou chvíli, než kostelník otevře fortnu a ony své vzpomínky posvětí mší.

České Dušičky mají svou nezaměnitelnou atmosféru jako vystřiženou z Erbenových balad. Mají svou vážnost a důstojnost a její narušení či zlehčování je považováno za rouhání a nemravnost. Svým způsobem mám hřbitovy ráda.

Lehnout si do teplého

Když jsem byla ve Finsku, zajímalo mě, jak to na onom místě věčného spánku vypadá tam. Vešla jsem do brány a na několika hrobechl ležely podivné poklopy, z kterých se kouřilo. No co vám budu povídat, působilo to děsivě a dál jsem nešla.

Taktně jsem se zeptala známých, cože to tam mají za zvláštnost. Bylo mi vysvětleno, že to je zařízení na prohřívání půdy, aby se v tuhých mrazech dal hrob vůbec vykopat. No to je jasné, v třicetistupňovém mrazu by se do zkamenělé půdy krumpáč nezasekl.

Inu, jiný kraj, jiný mrav.

SOUTĚŽ!!!

A co vy, milé čtenářky? Nemáte taky nějaký zajímavý zážitek s hřbitovy jako Dana? Na koho dnes vzpomínáte, v co věříte a za koho se modlíte? Na tři nejlepší odpovědi čekají hezké ceny. Pište, foťte, posílejte na adresu:

 

redakce@zena-in.cz

Reklama