Adéla vyrůstala v rodině, která nikdy nepřekypovala penězi, ale nebyla na tom, co se týče financí, nijak katastrofálně. Ani jako dospělá si nemůže nijak vyskakovat a pokud chce jet například na dovolenou, musí na to dost šetřit. Stejně na tom je i její okolí, pohybuje se zkrátka ve střední třídě.

„Nikdy jsem si nestěžovala, ale občas jsem si představovala, jaké by to bylo, kdybych třeba vyhrála nějaký velký obnos peněz. Věděla jsem, že by mi odpadlo spoustu starostí a určitě bych byla šťastnější. Tyhle moje myšlenky byly vždy jen na teoretické bázi, protože mi bylo jasné, že je velmi nepravděpodobné, aby se staly skutečností,” popisuje Adéla.

Jednoho dne Adéla začala věřit na zázraky, protože se stalo klišé, které bylo takovou náhodou, že by tomu nikdo nevěřil. „Jedno letní odpoledne jsem na zahradě u našich našla asi pět čtyřlístků. Prostě jich tam bylo hodně a když jsem to šla ukázat rodičům, ze srandy mi poradili, abych si šla vsadit, když mám takové štěstí. Sportku jsem si nikdy nevsadila, tak jsem požádala tátu, aby mi šel pomoct. Záhy jsem na to zapomněla a moc mé sázce nevěnovala pozornost,” říká.

63ff200e7819cobrazek.jpgFoto: Shutterstock

Už asi uhádnete, co se stalo. Nemožné se stalo skutečností a Adéla vyhrála. Náhoda, nebo osud, na tom nezáleží. Pravdou ale bylo, že vyhrála 40 milionů korun.

„Nemohla jsem tomu uvěřit, když jsem zjistila, že jsem vážně vyhrála. Jakmile jsem se z toho vzpamatovala, těšila jsem se, jak se mi otočí život a začnu žít na vysoké noze, to jsem si přece vždycky přála. Udělala jsem jednu velkou chybu a tak trochu jsem to oznámila světu, ne že bych to napsala třeba na internet, ale spíše jsem se pochlubila kamarádům a nestačila jsem se divit, jak rychle se to rozneslo.”

Adéle se začali ozývat „staří dobří” kamarádi, kteří se s ní najednou chtěli vidět. Opravdoví kamarádi ji začali přemlouvat k tomu, aby jim peníze půjčila, nebo dokonce dala. „I rodiče mě překvapili svoji reakcí a řekli mi, že peníze jsou taky trochu jejich, protože táta mi pomohl si vsadit a čtyřlístky jsem našla u nich na zahradě. Prý potřebují udělat rekonstrukci a taky by rádi jeli k moři, nemohla jsem uvěřit svým uším. Mám je ráda a určitě se s nimi podělím, ale trochu jsem čekala, že to nechají na mně. Ze dne na den jsem kolem sebe měla spoustu kamarádů a všichni ode mě něco chtěli. Jakmile jsem vysvětlila, že to, že jsem vyhrála peníze, neznamená, že budu každému půjčovat nebo něco kupovat, začali ode mě dávat ruce pryč. Dokonce i ti, o kterých jsem si myslela, že jsou mi blízcí,” smutní Adéla.

„Uvědomila jsem si, jakou chybu jsem udělala, že jsem to někomu řekla. Život se mi sice otočil, ale k horšímu, o takovou pozornost jsem nestála. Peníze opravdu nejsou všechno a nejradši bych tu sázku vrátila zpět. Ale abych na tom viděla i něco pozitivního, sice jsem přišla o nějaké kamarády, ale evidentně žádnými přáteli nebyli, když jsou schopni mě vyřadit ze života jen kvůli něčemu, jako je výhra. Ukázalo se, kdo je tím pravým kamarádem a kdo ne.”

Možná vás bude zajímat, co Adéla s penězi udělala nebo plánuje udělat. Rodičům slíbila, že zaplatí rekonstrukci, chce si koupit vlastní byt, dát něco na charitu a zbytek uloží na spořící účet. Chce žít dál úplně stejně, jako doteď. Zůstane ve své práci a pořádně si rozmyslí, co udělá s každou korunou.

Zdroj: respondentka Adéla