Než jsem se byla na film Hlas moře podívat, zaslechla jsem, že je to film silný, psychologický a svým tématem průkopnický. Téma euthanasie je stále diskutovanější a možná právě tento film pomůže tento tak těžce řešitelný problém rozplést.

 

Pod jedním svým článkem jsem uvedla, že je v tomto filmu euthanasie řešena lehkou formou. Jednou z reakcí pod článkem bylo, jak jsem to proboha myslela! a můj výrok nebyl shledán s pochopením.


Já si na tom ale trvám.

 

Téma dobrovolného ukončení života, svobodné rozhodnutí úniku od bolesti je španělskými tvůrci řešeno tolik lidsky, živě a pochopitelně, že se po zhlédnutí tohoto filmu cítíme obohaceni o jiný úhel pohledu na tuto současnou lidskou problematiku, ale na druhé straně nejsme zdrceni a ani šokováni. Uvědomíme si jen, že euthanasie je na jedné straně jednou z nejšílenějších  věcí světa, na straně druhé tou nejsvobodnější…

 

 

 

 

 

 

Film Hlas moře získal Oscara za rok 2004  v kategorii nejlepší cizojazyčný film.

 

 

HLAS MOŘE

režie: Alejandro Amenábar

 

žánr : drama

 

hrají: Javier Bardem; Belén Rueda, Lola Duenas, Mabel Rivera …

 

Ramón je již 30 let upoután na lůžko a rodina se o něj stará. Jediný pohled na svět mu umožňuje pouze okno v jeho ložnici. Dívá se moře, na které se často plavil a na kterém utrpěl úraz, který zkrátil jeho mládí. Od té doby má jediné přání – důstojně ukončit svůj život. Jeho svět je však převrácen naruby příchodem dvou žen: Julie, právničky, která mu pomáhá v jeho úsilí legálně ukončit svůj život, a Rose, která se ho snaží přesvědčit, že život stojí za to žít až do konce. Obě ženy jsou zaujaty Ramónovou poutavou osobností a jsou nucen se samy sebe ptát po důvodech, které ovládaly jejich životy až potud. Ramón ví, že pouze jedna z nich, která ho skutečně miluje, mu pomůže podstoupit tu poslední cestu. Pravdivý životní příběh Španěla Ramóna Samperda, který 30 let vedl kampaň za právo na euthanasii a právo na svou vlastní smrt.

 

 

 

 

 

***DVD FILMU HLAS MOŘE PRÁVĚ PŘICHÁZÍ DO PRODEJE***

 

 

A vy o něj můžete soutěžit…

 

Soutěžní otázka:

K Ramónovi se dostaví kněz. Z jakého místa s ním promlouvá a proč právě odtud?

 

Nápověda: Pokud neseženete tuto informaci od případných diváků, kteří film viděli, radím pročíst recenze na internetu. Informace je obsažena přinejmenším v jedné z nich, na jednom z nejčtenějších serveru o filmech.

 

Film za to stojí, dejte se do toho!

 

Své odpovědi vkládejte ZDE

 

DVD vyhrají tři vylosovaní soutěžící.
Soutěž trvá do středy, 20. 7. 2005. Výherci budou vyhlášeni téhož odpoledne.

 

 

 

 

Reklama