Znáte to, kopa prádla na praní, další halda na žehlení. Jedno dítě potřebuje pomoci s psaním domácích úkolů, druhé křičí, že má hlad. Manžel klasicky nemůže něco najít a ještě ke všemu přijede na večeři tchyně. A čas pro sebe? Ten už jste neměla, ani nepamatujete. Máte také ten pocit, že s příchodem rodiny je den o několik hodin kratší? Nabízíme pár zaručených tipů, jak vše lépe zvládnout!

 

Co vlastně znamená časový management?

 

1. Stanovte si jasné cíle, co všechno chcete zvládnout

2. Určete si priority         

3. Vše si dobře rozplánujte

4. Motivujte se

 

Je těžké zorganizovat si přesně čas, když není člověk na světě sám. Ten, kdo má sousedy, přátele, děti, domácí zvířata či tchyni, bude vždycky při práci někým rušen. Je potřeba být ale velice flexibilní, spontánní a vyšetřit si přes den nějaký čas na věci, které je potřeba vyřídit či udělat. Jinak budete potřebovat den, který má 48 hodin.

 

Napište si seznam

 

Co všechno je potřeba doma udělat a zařídit? Napište si seznam, ať na nic nezapomenete. Kdo má totiž přehled o tom, co všechno dělá, lépe pak pochopí, proč mu nezbývá čas na všechno to, co potřebuje stihnout. Další plus je v tom, že s přehledným seznamem si můžeme práci efektivněji rozdělit. Zakřížkujte, co je na vás jednoduše moc a co byste raději vypustili. Uspořádejte rodinnou poradu a každý si vybere něco ze seznamu, něco, o co se postará. A dostane za to super odměnu! Nesedřenou maminku a více společného času na hraní.

 

Dejte si časovou rezervu

 

Ode dneška trvá luxování hodinu. Co na tom, že to zvládnete za 30 minut. Ode dneška na to máte v plánu 60 minut, protože se mezitím vždycky něco naskytne a vy musíte práci přerušit. Přidejte si ke všem činnostem nějakou časovou rezervu. A pokud to přece jen stihnete dříve, zbude vám čas na krátký odpočinek nebo kávu.

 

Udělejte si to jednodušší

 

I když se snažíte dbát na zdravou výživu vaší rodiny, udělejte výjimku a uvařte občas k jídlu něco mraženého. Co takhle hotová mražená pizza ze supermarketu, rybí prsty, hamburgery nebo prostě chleba či houska se salámem? Můžete také navařit více omáčky, rizota či těstovin a další den to jen ohřát. Nejste přece vývařovna ani služka, a ušetříte si čas, který byste strávila u plotny. Když zhřešíte občas, zase tolik se toho nestane. Proč žehlit úplně všechno včetně spodního prádla a ručníků? Prádlo je čistě vyprané, když si dáte o trochu víc práce pověsit prádlo pořádně, ušetříte si pak spoustu žehlení.

 

Resty a zase resty

 

I přes veškerou snahu stejně nestihnete udělat všechno, co byste potřebovala. Maličkosti časem přerostou přes hlavu. Snažte se nedodělané věci dotáhnout do konce co možná nejdříve. Naplánujte si jeden den v týdnu čas na dotažení všech restů. Má to dvě přednosti. Nemusíte kvůli tomu odkládat cokoliv jiného a resty se vám nebudou hromadit tolik.  A pokud zvládnete dodělat všechno, co jste potřebovala, vyhrála jste jako bonus volno pro sebe.

 

Pět věcí a dost

 

Lidé mající rodinu nejsou roboti. Rodiče mají stále co dělat: Starají se o děti, domácnost, mají svou práci. Děti se potřebují proběhnout, učit se, hrát si, cvičit na housle a odreagovat se. Není divu, že se často běžný rodinný den promění v jeden velký chaos. Rozdělte si s partnerem i s dětmi každý den pět věcí, které musíte udělat, a nic víc.

 

Názorně to může vypadat třeba tak, že maminka po práci (1) nakoupí, (2) dá prádlo do pračky, (3) pomůže Kristýnce s úkolem, (4) a uvaří večeři (5) a to stačí. Tatínek po tom, co odejde z kanceláře, (1) vykoupe a dá spát děti, (2) uklidí kuchyň, (3) připraví podklady účetní, (4) vyžehlí si košili na druhý den (5) a to je vše. Kristýnka po tom, co přijde ze školy, (1) udělá si úkoly, (2) půjde se psem ven, (3) bude cvičit na klavír, (4) připraví stůl k večeři, (5).

 

Pokud si činnosti rovnoměrně rozložíte, stihnete toho víc a zbude vám dostatek času vzájemně se užít. Děti se navíc naučí, že každý má v rodině své povinnosti.

 

Udělejte si pauzu

 

Každý člověk potřebuje nějaký čas pro sebe. Žádné telefony, žádné úkoly, žádná práce a nikdo po vás nic nechce. Najděte si každý den svou hodinku, kterou si náležitě užijete. Pokud to bude ráno, když už jste vzhůru a ostatní ještě spí, vypijte si v klidu čaj nebo kávu. Nebo máte chviličku večer, když jsou děti v posteli? Zapomeňte na žehlení a užijte si chvilku klidu. Chodí děti ještě po obědě spát? Lehněte si na pohovku, i když neusnete, pomůže vám, když alespoň vypnete. Uvolní se vám všechny tělesné funkce a osvěží vám to nejen tělo, ale také mysl. Že to hned nejde? Nezoufejte, děti si časem zvyknou, že maminka po obědě také odpočívá.

 

Domácnost je jeden velký chaos?

 

Můžete si plánovat čas, jak chcete, ale pořád existuje někde nějaký ten naschválníček, který vám to všechno kazí. Děti zlobí už od rána, před cestou do školy nestartuje auto. Kolega v práci je nemocný, takže domu přijdete místo ve dvě ve čtyři. Večer má navíc přijít tchyně na večeři a maso v troubě ne a ne změknout. Někdy se den prostě nevydaří. Nepropadejte ale panice, všichni jsme jen lidé, nakonec se vždycky všechno nějak vyřeší.

 

Ach ty děti

 

To je doba, než si Tomášek obuje ty boty a než Lucinka dojí to müsli, co má k snídani. Proč? Děti mají zcela jiný pojem o čase než dospělí. Je pro ně důležitý hlavně okamžik, a ne minuty. Děti nemají rozdělený den na 24 hodin, ale na události, co se ten den zažily. Děti se neloudají úmyslně, mají pouze svůj vlastní rytmus. Teprve asi v osmi letech je dítě schopné rozumět časovým hodnotám a pochopit, co znamená chodit někam včas. Pak dítě pochopí, že je potřeba rozdělanou činnosti ukončit dříve, aby dorazilo včas do školy nebo na trénink. Do té doby je potřeba, aby čas plánovali a hlídali rodiče.

 

Při plánování času nezapomeňte, že:

 

1. Zmatek se nejlépe snáší, když si ho nebereme příliš osobně.

2. Nejlepší čas je ten, když se s rodinou smějeme, vzájemně se užíváme a dobře si rozumíme. Každá minuta takových chvil znamená v životě mnohem více než perfektně naplánovaná a maximálně efektivně využitá hodina.

Reklama