Mají vaše rostliny obalené listy černým lepem, nerostou, přestaly kvést a jsou povadlé? Určitě jste nejednou objevila příčinu tohoto stavu na spodním listu své rostlinky, a tou příčinou byly mšice. Co s nimi? Přečtěte si pár tipů, jak mšice zneškodnit.

 

Chemické postřiky

Nejčastěji používané postřiky proti mšicím jsou Talstar, Torant, Spruzit, Aztec a Mospilan. Při použití těchto přípravků je zapotřebí si důkladně prostudovat návod a hlavně dodržet ochrannou lhůtu, kterou výrobce vždy uvádí. Nevýhodou chemických postřiků je to, že mšice si na ně časem zvyknou a začnou být odolné - proto na ně zabírají jen zezačátku. Navíc nejsou k rostlinám nejšetrnější.

 

Postřiky na přírodní bázi

Postřiky na přírodní bázi jsou k rostlinám a životnímu prostředí šetrnější, ale zase méně účinné. Proti mšicím se doporučuje Neudosan a Biool.

 

Co radí pěstitelé?

Zapojte bylinky

  • Pažitka pobřežní - celá rostlina v bytě odpuzuje nejen mšice, ale i padlí. Extrakt z listů pažitky se dá použít také jako postřik proti škůdcům.
  • Afrikány - působí na mšice odpudivě stejně jako pažitka.
  • V blízkosti napadené rostliny vysaďte letničku lichořeřišnici, kterou mšice nemají rády.

Vyrobte si postřik

  • Mýdlový sprej - lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody a použijte jako postřik. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce. Sluneční paprsky by mohly listy spálit. Postřik naneste i na spodní části listů
  • Cigarety - nejspíš se vám nebude chtít zakouřit cigaretovým kouřem celou místnost. Použijte tedy postřik z vyvařených nedopalků. Nikotin má na mšice i jiné škůdce toxické účinky.
  • Tabákový sprej - účinnější nikotinový postřik můžete vyrobit doma. 15 g sušených drcených tabákových listů namočíte na půl hodiny do 2,5 litru teplé vody. Vodu potom scedíte, přidáte lžičku mýdla nebo jaru a aplikujete pomocí rozprašovače.
  • Pelyňkový sprej - odvar z pelyňku udrží mšice v bezpečné vzdálenosti. Přelijte 80 g čerstvých nasekaných listů pelyňku 1,25 litru vroucí vody. Nechte louhovat, dokud voda nevychladne. Odvar přes síto přelijte do rozprašovače. Můžete přimíchat i osvědčené mýdlo
  • Rajčatový sprej - listy rajčat obsahují alkaloidy, které účinně hubí hmyz, mšice především. 80 g nasekaných listů namočte na noc ve vodě. Ráno sceďte a opět přidejte trochu mýdla.

Nasaďte přírodního predátora

  • Účinné je nasazení přírodního predátora. Od mšic vám nejlépe ulehčí slunéčko sedmitečné nebo parazitická vosička Aphidius colemani.

Přečtěte si také: Vyzrajte na plže z vašich zahrádek!

Potýkala jste se také s mšicemi? Co se vám na ně osvědčilo?

Reklama