obrazek.png
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Zde jsou některé z hlavních výhod založení odštěpného závodu:
 
Flexibilita v řízení: Odštěpný závod funguje jako samostatná jednotka, což umožňuje rychlejší rozhodování a pružnost v řízení. Při menší byrokracii a omezené hierarchii může rychleji reagovat na měnící se podmínky trhu a zákaznické požadavky.

Specializace a efektivita: Odštěpný závod může být zaměřen na konkrétní oblast podnikání. Specializace vede k lepšímu využití zdrojů a dovedností, což zvyšuje efektivitu a produktivitu pracovníků.

Finanční řízení: Založení odštěpného závodu může pomoci oddělit finanční tok dané části podnikání od zbytku společnosti. To usnadňuje sledování nákladů, výnosů a ziskovosti této konkrétní části podnikání.

Daňové výhody: V některých právních systémech mohou odštěpné závody využívat daňové výhody, které mohou snížit celkovou daňovou zátěž mateřské společnosti.

Geografická expanze: Vytvoření odštěpného závodu může umožnit společnosti rozšířit své působení do nových regionů nebo zemí. To může přinést nové obchodní příležitosti a zákazníky.

blobid0.png
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Podívejme se na příklady nejmenovaných firem z praxe, kdy založení odštěpného závodu mělo svůj smysl a význam :

a) Automobilový výrobce XYZ založil odštěpný závod specializovaný na výrobu elektromobilů. Tento závod měl svou vlastní výrobní linku a inženýrský tým zaměřený na vývoj nových technologií. Díky této specializaci firma rychle získala významný podíl na trhu elektromobilů a zvýšila své celkové tržby.

b) Velká maloobchodní společnost otevřela odštěpný závod pro e-commerce. Tento závod byl zodpovědný za online prodej a distribuci zboží. Díky této strategii se společnost rozšířila na internetový trh, což vedlo k nárůstu tržeb a posílení zákaznické základny.

c) Farmaceutická společnost založila odštěpný závod zaměřený na výzkum a vývoj nových léků. Tento závod měl vlastní výzkumný tým a laboratoře. Díky této specializaci firma vytvořila řadu úspěšných léků a získala si reputaci jako inovativní hráč na trhu.

Založení odštěpného závodu může být tedy strategickým krokem s řadou výhod. Avšak je důležité provést pečlivou analýzu a plánování, aby byl tento krok prospěšný pro celkový růst a rozvoj společnosti.

Reklama