61b8bd9190a6dcl.jpg
Foto: Shutterstock

Jsou ekologické a snižují spotřebu plastů 
Začneme výhodou pro nás nejdůležitější. Plast je past, to většina z nás ví. Ohrožuje oceány a mořský život, ale na biodiverzitu má samozřejmě vliv i v našich končinách. Tuhé šampony nevyžadují tradiční plastové balení. Protože jsou suché, mohou být zabaleny do papíru, lepenky nebo jiných snadno recyklovatelných materiálů. Najdou se šampony, které jsou zcela bezobalové. Když sečteme roční spotřebu šamponů v plastových lahvích, může to být už solidní úspora a malý krok pro nás, ale velký pro životní prostředí. 
 
Vydrží minimálně stejně dlouho jako tekuté šampony 
Tuhé šampony obsahují mnohem koncentrovanější recepturu než běžné šampony, které jsou z velké části voda. Abychom se tekutou formou dobře umyli, musíme z lahve vymačkat poměrně velké množství přípravku. Leckdy se stane, že to přeženeme a do vlasů si toho aplikujeme zbytečně moc. To se s tuhou variantou nestane. Stačí s ní párkrát přejet po mokrých vlasech a vznikne hustá čisticí pěna. Pokud tuhý šampon přechováváme na suchém místě, jeho životnost je opravdu dlouhá. Když srovnáme, jak dlouho vydrží tekutý a tuhý šampon, a spočítáme, kolik nás jejich nákupy stály peněz, pravděpodobně dojdeme k velmi podobnému výsledku. 
 
Jsou ideální na cestování
Asi už se každému z nás stalo, že se nám něco vylilo v tašce. S tuhým šamponem je tato situace nemožná – je přece suchý, takže nevyteče. Při cestování navíc zabírá málo místa (kdyby nám přece jen přišlo velké, dá se rozřezat na menší dílky), a co víc, nestane se, že nám ho zabaví před vstupem do letadla. A ještě jedna pozitivní skutečnost – protože většina tuhých šamponů obsahuje jenom přírodní a jemné ingredience, kromě vlasů si s ním můžeme mýt i obličej a tělo. Hodně pění, účinně myje, pokožku nevysušuje a nemá žádné škodlivé účinky. Pro cestování je tuhý šampon zkrátka bezkonkurenčně praktický. 

Místo syntetických látek obsahují přírodu 
Vzhledem k tomu, že tuhé šampony neobsahují vůbec žádnou vodu, nemusí se do nich přidávat žádné konzervační látky. Kvalitní produkty nemají žádné syntetické přísady, ale pouze přírodní másla, oleje, jíly a éterické oleje. Jejich účinný mix pak pomáhá vlasy nejen čistit, ale také vyživovat, zvlhčovat a starat se také o pokožku hlavy. Pěna, která z nich vzniká, je naturální, kdežto v tekutých přípravcích často nacházíme SLS, jež vysušuje a dráždí. 
 
Jsou vhodné na přírodní i barvené vlasy
Přírodní kosmetika se od té syntetické liší a pokožka i vlasy si na ni často musí přivyknout. I přesto se svou funkčností od konvenčních produktů nevymyká – čistí, vyživuje, pečuje, často léčí a vždy příjemně voní. Tuhými šampony lze mýt jakýkoliv typ vlasů, barevné nevyjímaje. A protože je jejich složení často plné organických olejů a másel, umytí zastane i funkci kondicionéru. Kvalitní kostka šamponu povrch vlasů zamkne a nechá je vláčné a lesklé. 
 
Dají se použít do posledního kousku
Vymačkat poslední kapku z lahve tekutého přípravku dá často pořádnou fušku. Někdy nás napadne zředit ho vodou, a tak ho beze zbytku vydolovat. S tuhým šamponem toto odpadá – dá se použít skutečně úplně celý. A že je někdy poslední kousek tak titěrný a kluzký, že nejde uchopit? Potom ho zkuste přilepit na novou šamponovou kostku. Jeho spotřeba je bezodpadová a bezezbytková.  

Výhod je celá řada, nebuďme však zcela jednostranní. Zde je proto několik záporů tuhých vlasových šamponů: Mytí vlasů pomocí tuhého šamponu může trvat maličko déle. Pokud ve své koupelně máte hosty, sdílení tuhého šamponu může být méně hygienické. 

Zdroje: Goodie