I bez klimatizace vám bude v létě příjemně
5cde82704d793obrazek.png

Nejnižší teploty v létě jsou kolem čtvrté hodiny ranní, přičemž maxima dosahují denní teploty mezi 13. a 15. hodinou. A jak v tu dobu vypadá prosluněný pokoj? Nezastíněné okno propustí do interiéru až 88 % slunečního záření, takže osvěcuje stěny, všude na nábytku jsou různé odlesky, pouhý pohled dráždí oči, protože pokoj doslova hýří barvami, a navíc je tam nedýchatelno. Odpočinek, studium nebo i pouhý pobyt v takové místnosti v letním odpoledni prakticky není možný. Jak tvrdí odborník ze společnosti Isotra, už jen omezení přímého slunečního svitu výrazně změní celkovou atmosféru v místnosti: sníží vaší pocitovou teplotu a zajistí vizuální komfort. Přesto interiérové stínění pohlcuje sluneční paprsky prošlé oknem a ještě zahřívá vnitřní prostor. Clona umístěná v exteriéru má účinnost až desetkrát vyšší, protože odrazí až osmdesát procent slunečního záření zpět do venkovního prostředí.

Potřebu vytápění v zimních měsících omezíte o celou třetinu!
5cde827d27d85obrazek.png

5cde828794eeeobrazek.pngNejnižší teploty v zimě jsou kolem osmé hodiny ranní, odpoledne jsou nejvyšší mezi 13.00 a 15.00 hodinou. V zimních měsících je Slunce nízko nad horizontem a jeho paprsky se dostávají okenními otvory hlouběji do místností. Odpoledne můžete bezplatnou energii Slunce využít k pasivnímu vytápění stínící technikou, v hodnotě přibližně 10 kWh na metr čtvereční. „Vnitřní žaluzie a rolety se hodí do místností orientovaných na sever. Přes den by  měly být vytažené k dosažení maximálních tepelných zisků a v noci naopak zatažené, aby zabránily tepelným únikům skrze okna,“ vysvětluje Jan Žižlavský ze společnosti Isotra Opava, českého lídra v oblasti stínicí techniky, a dodává: „Na jižní, jihovýchodní a východní straně budovy prokazují zase vynikající službu speciální venkovní žaluzie, které přeměňují sluneční záření na elektrickou energii.“ Solární článek dobíjí akumulátor, který dokáže napájet elektropohon žaluzie i při malé intenzitě osvětlení v zimních měsících. Regulátor žaluzií je odolný vůči všem standardním povětrnostním podmínkám. Účinnost exteriérové stínicí techniky ještě zvyšují různé řídicí a ochranné prvky, například větrná a dešťová čidla, která vyšlou signál k automatickému zasunutí, časové spínání, či nastavení dovolenkového provozu.

Trendem jsou předokenní žaluzie a screenové rolety

„Oba typy stínění vytvářejí ideální bariéru mezi zdrojem záření a osálaným povrchem. Mají rozsáhlou míru nastavení propustnosti světla, vynikající tepelně-izolační vlastnosti a v neposlední řadě hrají i významnou ochrannou roli, ať už proti vloupání, mrazu či dešti,“ říká Žižlavský. Další výhodou je podle jeho slov možnost volby ovládání: buď ručně (klikou nebo šňůrou) nebo mechanicky pomocí elektromotoru, který má plně automatickým provoz na bázi časové, větrné, slunečné i tepelné. A čím se oba systémy zastínění liší? Venkovní žaluzie jsou vedeny ve vodících lištách či v ocelových lankách, což umožňuje nastavení sklonu lamel v libovolném úhlu tak, že zabráníte zvědavým pohledům zvenku, aniž byste měli omezený výhled zevnitř: „K zastínění větších ploch, zejména oken rodinných domů a administrativních budov, se nejlépe hodí lamely ve tvaru „z“, naopak, majitelé bytů ocení žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „s“, protože vytvářejí v uzavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Zajímavou „vychytávkou“ venkovních žaluzií je dvojité naklápění lamel. Dolní částí si klidně zastíníte televizi nebo počítač a horní částí proniká dostatek světla,“ říká odborník, a dodává, že optimální teploty v místnosti, příjemných světelných podmínek a energetických úspor dosáhnete také aplikací vhodného typu screenové rolety: „Tento typ rolet se dá díky mnoha materiálovým variantám využít jak v interiéru, tak v exteriéru. Skvěle udržují tepelný komfort interiéru a dosahují vysoké účinnosti v případě přirozeného odvětrávání prostoru mezi clonou a okenní výplní. Díky cenové přístupnosti jsou výhodnou alternativou venkovních žaluzií.“ Do atypických oken doporučuje plissé, protože jako jediné u složitějších tvarů umožňují i jejich vytahování. K zastínění střešních se podle jeho slov hodí  rolety a plisssé, ale i předokenní rolety a žaluzie.

Více na ISOTRA.CZ
5cde82a28f199obrazek.png

Reklama