shutterstock-1928663621.jpg

Foto: Shutterstock

Ricinový olej je víceúčelový rostlinný olej, který lidé používají po tisíce let. Vyrábí se extrakcí oleje ze semen rostliny skočec obecný (Ricinus communis). Tato semena obsahují toxický enzym zvaný ricin. Proces zahřívání, kterým ricinový olej prochází během výroby, však ricin deaktivuje, což umožňuje bezpečné použití oleje.

Ricinový olej je bohatý na kyselinu ricinolejovou, mononenasycenou mastnou kyselinu. Tyto typy tuků lze používat ke zvlhčení pokožky. Působí jako zvlhčovadla, která zadržují vlhkost. Ricinový olej se v kosmetice tedy používá na podporu hydratace. Výrobci jej často přidávají do produktů, jako jsou pleťové vody, make-upy a čisticí produkty.

Olej můžete také používat samostatně jako alternativu k hydratačním krémům. Je hustý, takže ho lidé často míchají s jinými oleji šetrnými k pokožce – mandlovým, jojobový, olivovým či kokosovým. Použití čistého ricinového oleje může navíc citlivějším jedincům způsobit podráždění pokožky, takže i proto je nejlepší ho zředit s jiným olejem. Nejprve tedy olej vyzkoušejte na menší části pokožky, abyste viděli, jak reaguje.

shutterstock-453284932.jpg

Foto: Shutterstock

Ricinový olej je skvělým pomocníkem i na rány a jizvy. Po aplikaci na kůži vytváří vlhké prostředí, které podpořit hojení a zabraňuje vysychání pokožky. Kromě toho má kyselina ricinolejová, hlavní mastná kyselina obsažená v ricinovém oleji, protizánětlivé a bolest snižující vlastnosti. Může pomoci snížit zánět kůže, podpořit hojení a pomoci snížit bolest.

V případové studii z roku 2013 pomohla například léčba sprejem obsahujícím kombinaci peruánského balzámu, ricinového oleje a enzymu zvaného trypsin zahojit abdominální operační ránu u 81letého muže, který nebyl schopen tolerovat jiné formy lokální terapie.

Mnoho lidí používá ricinový olej také jako přírodní vlasovou kúru. Je to opět díky jeho hydratačním vlastnostem. Pomáhá promastit vlasový stvol, zvýšit pružnost a snížit lámání vlasů. Podle řady lidí je i oblíbeným pomocníkem pro podporu růstu řas a obočí. Žádný vědecký výzkum však zatím neprokázal, že ricinový olej opravdu růst řas, obočí či vlasů podporuje.

Ricinový olej se také běžně používá při léčbě lupů. Některé účinné vlasové přípravky proti lupům ricinový olej obsahují. Opět ale neexistuje žádný důkaz, že je ricinový olej samotný účinný při léčbě lupů.

FcrsotoJet.jpg

Nobilis Tilia, 99 Kč / Saloos, 114 Kč / Renovality, Notino, 129 Kč / Purity Vision, Biooo, 261 Kč

Foto: Se souhlasem Nobilis Tilia, Saloos, Notino, Biooo
Zdroje: HalthlineNational Library of MedicineNational Library of Medicine 2, Daily Med