Dětská chodítka kupujeme svým dětem proto, abychom jim ulehčili jejich první krůčky. Roztomile se motající nožičky vyvolávají úsměv na tváři nejedné maminky.
Cvak, první fotka v chodítku. Cvak, další fotka už bez chodítka. Není ten náš chlapeček nějak nemotorný?
„To má z toho chodítka.“
Může, ale nemusí.
Tak jako u nákupu všeho spotřebního zboží, i u chodítek bychom měli dbát zvýšené opatrnosti.
Nákup dětského chodítka stále rozděluje rodiče na dva tábory. Jedni ho považují za naprosto zbytečné, druzí si ho nemohou vynachválit. A malinko rozděluje i odborníky.
Pro a proti
Názor dětského lékaře MUDr. Jiřího Jackla
Nákup dětského vozítka nikomu nevymlouváme, ale ani nevnucujeme. Všechno má svoje pro a proti.
- V úplných začátcích brání chodítko dítěti stoj na chodidlech, neboť jak se odráží prsty, zachovává si stoj na špičkách prstů déle než je obvyklé.
- Také křečovitým opíráním o rám chodítka se dítě naučí později najít těžiště svého těla, aby mohlo stát rovně. Je pomalejší i v takových běžných věcech jako sedání, vstávání, stoj a chůze.
- V chodítku zůstává dítě stále ve stejné výšce, proto se nedoporučuje nechávat děti v chodítku příliš dlouho. Přichází tak o možnost trénovat shýbání a natahování.
- Dítě, které se učí chodit přirozeně, bez chodítka, se zprvu snaží, aby získalo jistotu ve stoji, pokud ji má, jde mu pak snadněji i samotný pohyb, například kolem nábytku.
- Pokud dítě pobývá v chodítku delší dobu, nadměrně si zatěžuje záda.
- Chodítko vyvolává v dítěti pocit bezpečí a jistoty, když ho pak náhle vyndáme, cítí se oproti stejně starým dětem bez chodítka velmi nejistě, neboť neodhadne svoje vlastní schopnosti.
Názor prodejce dětských chodítek
- Při nákupu dětského chodítka je třeba dbát na certifikovaného prodejce. Jsou chodítka, která jsou nestabilní, lehká a dítě se v nich může lehce převrhnout. Při nákupu se neřiďte nejlevnější cenou, ale funkcemi.
- Při výrobě kvalitních chodítek je kladen důraz na bezpečí dítěte. Široká základna zajišťuje maximální stabilitu a dítě se tak nemůže převrátit.
- Důležité roli hraje výškové nastavení sedátka, díky němuž by měl být zajištěn správný kontakt nohou dítěte a podlahy. Tato chodítka se vyrábí ve spolupráci s pediatry.
- Většina dětských chodítek má už dnes vyztuženou opěrku zad, takže podporuje i správné držení těla.
- Součástí chodítek jsou i čelní otáčivá kolečka, která dítěti usnadňují pohyb. Důležitý je speciální brzdný systém schválený evropskými standardy, který chrání dítě například před sjetím dolů ze schodů.
- Nové druhy chodítek rozvíjí motorické schopnosti dítěte.
Samozřejmě je na zvážení každého rodiče, jak dlouho dítě v chodítku ponechá. Nejlepší je kombinace s normální chůzí, ale při pracovní vytíženosti dnešních mladých maminek je chodítko nejen součástí dětského vybavení, ale také pomocníkem samotných maminek, které chtějí mít dítě u sebe, když například vaří.
Čtěte také:
- Výchova dětí v přehnaně sterilním prostředí vede k alergiím
- MUDr. Jiří Jackl: Celková obranyschopnost organismu u dnešních dětí je nižší
Nový komentář
Komentáře
Já dlouho uvažovala nad tím, jestli prckovi koupit dětské chodítko a nakonec jsem se rozhodla, že mu ho koupím. Nechtěla jsem ale nutně kupovat hned to nejlevnější. Chtěla jsem mu vybrat nějaké kvalitní. To se mi myslím povedlo. Hodně mi v tom pomohly recenze, které jsem našla tady: https://detskechoditko.cz/
ono je chodítko a chodítko...takový ten multifunkční panel, co ho před sebou mimčo tlačí, je náhodou super....a dítko si s ním vyhraje
Učila jsem obě děti chodit s ohnutými zády,ale bez chodítka

martasko — #26 V 7 měsících sama, jo?
epy epy
Chodítko, bych nikdy nepoužívala. Děti se mají se postupně vyvíjet. To je jen byznys - tahání peněz.
chodítko jsme nepoužívali,obešli jsme se bez něj,chtělo to jen trochu ohnout hřbet a jak nám to šlapalo
já ho používala, hlavně venku, doma moc néé
Trefa:my jsme to zvladly i bez choditka.
Chodítko jsme také používali, ale ne dlouho, kluci se naučili chodit dost rychle.
jednapani — #34 Moje babička ještě nosila ze sklepa uhlí, zatápěla a voda byla ve studni, bez automatické pračky. A v troubě v peci ohřívala dvojčátka- mou mamku a tetu a vypiplala je.To byly časy. Mé mamce a tetě bude v létě 75.Tomu říkám vytíženost.
daska59 — #32 Taky nechápu, proč by dnešní mladé maminky měly být pracovně vytíženější než ty dřívější. V době, kdy je v bytě elektrika, teplá voda a ženská s mozkem, navíc už dost často myčka nádobí a jednorázové pleny, nemůže být péče o dítě složitější než před 30 lety.
Chodítko jsme používali u všech našich dětiček, k jejich i naší spokojenosti.
Co pořád máte s tou "vytížeností dnešních maminek"? Já bych dneska byla mladá maminka s radostí. To by byla pohodička.
používaly jsme chvilku chodítko
femme — #17 hubajda — #15 tak tak oboje poděděné a zase pošlu dál, když bude švagrová pro malou chtít. jinak uschovám pro další generaci, jestli bude zájem.
všeho s mírou
Myslim si, že děti by se měli vyvíjet přirozeně. Nějaká chodítka jsou zbytečná.
chodítko jsme neměli a zrovna před 7lety se neustále mluvilo v televizi o tom, že to není zdravé ani bezpečné,takže jsem ani o nákupu neuvažovala .
chodítko nebrat. Zbytečnost. Starší dcera chodilu už v 7 měsících sama a taky jsme zvládli uhlídat, mladší "až" v 10 měsících. Je to o tom, že těch pár týdnů prostě je máma uvázana k dítěti a chytá tu těžkou hlavičku, aby se nebouchla :)
Choditko jsme využili u všech dětí,a to ještě nebylo takové dokonalé jako teď