Teda musím uznat, že jsem vám svým soutěžním kvízem dala zabrat. Teda ani ne tak kvízovými otázkami jako bonusovou hádankou. Ovšem našlo se i pár takových, kterým zamotala hlavu i otázka „Co se stalo 8. termidora?“. Rozhodně to nebyl útok na Bastillu, ten se totiž udál 14. července 1789, ale osmý termidor je… Ale víte, co? Vezmeme to hezky po pořádku.

 

Správnou odpovědí na první otázku „Co jsou to blindáže?“, je možnost a) kryté zákopy na ochranu před dělostřeleckou palbou. Ty se objevily poprvé ve válce Pruska a Francie u Sedanu v záři roce 1870, která bohužel skončila špatně pro Frantíky. Následně získaly oblibu v první světové válce. Tedy pokud se nepletu. ;)

 

Druhá otázka „Která písnička má dnes 173. výročí?“ měla správnou odpověď schovanou pod písmenkem b) Kde domov můj. Ano, ano… Už je tomu 173 let, kdy naše hymna zazněla poprvé ve hře Josefa Kajetána Tyla „Fidlovačka aneb žádný řev a žádná rvačka“. A věděly, jste že v letech 1918–1938 existovala i oficiální německá verze? Pokochat se jejím textem můžete ZDE.

 

Nu a na poslední nakousnutou otázku „Co se stalo osmého termidora?“ jste měly odpovědět také za b) poslední veřejné vystoupení Robespierrea v konventu. Následující den ho totiž zatkli a pak mu nechali ufiknout tu část těla, které se nejvíce báli. Gilotina byla ve Francii velmi oblíbená. Každopádně, 8. termidor je 26. červenec, a nikoli 14. červenec, který vás pak vedl ke špatné odpovědi. No, byl to tak trochu chyták. Kdo by znal francouzský kalendář. Já osobně mám občas problémy i s tím naším… :)

 

Nu a co se týče té bonusové otázky – asi byste to neuhodli, ale nemělo to nic společného s válkou, ani revolucí, ani s Francouzi. Spojitost byla mnohem kulturnějšího rázu. Pokud neposloucháte bluegrass, byly jste ve značné nevýhodě, protože jak Sedanské blindáže, tak osmej termidor se objevil v textech zpěváka Roberta Křesťana a jeho Druhé trávy. Konkrétně v písničkách Na španělských schodech a Letní romance. Vřele doporučuji, za poslech to rozhodně stojí.

 

Ale už dost prázdného tlachání. Stejně vás určitě nejvíce zajímá, kdo vyhrál bodíky a deodorant. Takže, na třetí místo byla vylosována bedanek, a tak se může těšit, že k jejímu kontu bodíků bude připsána hodnota 500. Stejně tak bude obdarována peklo, která získala díky ruce štěstěny druhé místo. A pokud teď slyšíte fanfáry, je jasné, že kromě 1000 bodů dostane Xira i kuličkový deodorant Radox, protože právě na ni připadlo první místo.

 

A co myslíte, byla mezi vámi nějaká vášnivá posluchačka Roberta Křesťana? Světe div se, ale jedna z vás na to opravdu přišla! Takže další deodorant Radox a k tomu 5000 bodů poputuje přímo na účet nicku Olina.

 

Všem vítězkám gratuluji a nejen jim přeji šťastné a veselé vánoční svátky a bouřlivého Silvestra!

Reklama