Celý víkend jste byly jistě napnuté, jestli jste správně odpověděly na moje otázky z páteční soutěže. Stačily mi úplně jednoduché odpovědi, ale pro zajímavost je doplním o informace, které se vám můžou pro příště hodit.

Předesílám, že „googl“ není v oblasti módy příliš „chytrý“ a může vás zmást. Někdy až žasnu, jak „amatérské články“, se vydávají za směrodatné a fundované. Ale budiž vám útěchou, že jsem po vás nechtěla odborný popis, stačily mi opravdu jednoduché odpovědi typu ANO/NE, nebo několik slov.

1. Na které části těla se nosil Fulfas?

Na hlavě. byl to účes z pletenců

2. Mohl Karel IV. nosit Kaiserok?

Ne, ale pro vaši informaci to bylo pánské „sako“přestřižené v pase, nejčastěji černé barvy, které se nosilo od 19.století až do počátku století 20. U starší generace a v úřednickým službám až do třicátých let

3. Vyráběla se fibule z látky?

Ne. To by nemohla plnit svoji funkci, protože to byla spona

4. Sloužil štycl k ohřívání rukou?

Ne. Chtěla jsem vás trošku zmást podobným slovem“štucl“, ale vy jste se nedaly. Štycl byl límec tzv. osmičkový límec, kterému se také říkalo okruží, mlýnské kolo, nebo krejzl

5. Na jakých šatech můžete ještě dnes spatřit paniéru?

Na plesových, a svatebních.

Taková odpověď mi úplně stačila. Uznala jsem, i když jste odpověděly pouze svatební

Co to je? Je to bohatě nařasená látka, která je ozdobou šatů, (kaskádovitě) na bocích, na břiše (ve formě „vody), nebo na zadku (navrstvená místo mašlí). Často přechází i do vlečky. Paniéry se hojně nosily v době baroka, rokoka, ale třeba i ke konci 19. století jako předchůdci „honzíků“.

Jak jste na tom? Trefily jste se?

Více zajímavostí z olasti módy se dočtete v těchto mých článcích

Učeš si fulfas, naraž tricorne a připni štycl

Trocha historie, nikoho nezabije

 

 

Reklama