Dostáváme se do období, kdy se většina z nás chřipce či nachlazení nevyhne. Lze s nimi ale bojovat jinak, než že zajdeme pro běžné léky na utlumení k lékaři či do lékárny? Ano! Pomocí homeopatie. Jak, na to už jsme se zeptali MUDr. Karoliny Kuzmiakové.

Co přesně je to homeopatie?
Homeopatie je „alternativní“ léčebná metoda, která je součástí každodenní praxe stovek tisíc lékařů po celém světě. Má více než dvousetletou tradici, kterou započaly objevy německého lékaře Samuela Hahnemanna.

Když chce člověk léčit dejme tomu nachlazení nebo chřipku homeopatiky. Kam se může obrátit? Stačí zajít do lékárny, nebo musíme k homeopatovi?
Zpravidla je dostačující zajít pro informace do lékárny. Návštěva homeopata není nezbytná.

homeo

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Působí homeopatika na každého a každý druh nachlazení stejně? Nebo podle čeho se vhodný lék vybírá?
Homeopatické léky působí na každého. Důležitý je ale jejich správný výběr. Například v případě nachlazení podle příznaků. Má nemocný teplotu? Kašle? Je kašel suchý, dráždivý nebo nemocný již vykašlává? Má rýmu? Je rýma hustá, brání dýchání? Nebo naopak řídká, která „ukapává“? Na tom všem záleží.

Jak vlastně homeopatika působí ve srovnání s volně prodejnými léky proti nachlazení?
Homeopatika mají schopnost stimulovat organismus k lepšímu využití vlastních léčebných sil. Přitom nejsou pro organismus toxické.

Trvá léčba homeopatiky kratší dobu? Nebo je třeba užívat je déle, aby zafungovala?
Doba léčby homeopatiky je individuální – podle diagnózy, výskytu a mizení příznaků.

Je vhodné užívat homeopatika jako prevenci?
Homeopatické léky je možné užívat i preventivně, tedy ještě před vznikem obtíží, nástupem nemoci nebo ke zmírnění průběhu nemoci. Například v době chřipkové epidemie.

Lze homeopatika kombinovat s léky nebo volně dostupnými léky na chřipku a nachlazení?
Ano, homeopatika je možné kombinovat s léky „klasické“ medicíny, tedy užívat je současně.

Proč nepřispívají na homeopatika zdravotní pojišťovny? Je to ve světě jinak?
Otázku, proč nepřispívají na homeopatika zdravotní pojišťovny, by bylo vhodné adresovat spíše zástupcům zdravotních pojišťoven. Např. v Německu či Francii má homeopatická léčba mnohaletou tradici. V obou zemích je homeopatická léčba částečně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Obdobně je tomu i v Rakousku, Nizozemí, Velké Británii… Velmi rozšířená je homeopatie zvláště v posledních letech také v Bulharsku a Rumunsku.

Čtěte také:

Reklama