Řekla mi hlasem plným odporu kamarádka, když viděla, jak přebaluji dvouletého syna. Papír už se dávno nenosí. Jednak je to neekologické a potom to taky může dítěti ublížit!

Přiznám se, že jsem koukala trochu jako blázen. Trable s bavlněnými plínkami mám díky staršímu synovi v dobré paměti. Neustále mokré dupačky, kbelík v koupelně, který přes veškerou snahu občas nepěkně zapáchal, nekonečný kolotoč praní, máchání, věšení, skládání. Dokola, dokola, dokola. S jakou radostí jsem se vrhla na plíny papírové!

Asi jsem nemoderní

Ukázalo se ovšem, že už dávno nejsem in. Kamarádka mě poučila, že existuje dokonce celá internetová stránka určená bavlněným plenám, kde si ženy vyměňují zkušenosti a vysvětlují výhody látkových plenek. Za léta dřiny je znám dokonale, ani mi nemusí nikdo radit. Ušetříte. Koupíte 60 plínek a máte vystaráno. Zatímco pokud se rozhodnete pro variantu papírovou, znamená to investovat kolem 1000 korun měsíčně. 

Ovšem co dál? Kamarádky tvrdí, že dítě, které nosí bavlněné plenky začne chodit dřív na nočník. Mokrá plenka je pro něj totiž nepříjemná. Je to možné. Na druhou stranu mezi mými dětmi, z nich jedno nosilo plíny papírové a druhé bavlněné, nebyl zásadní rozdíl. Oba byli líní stejně. Přičemž holčička kolegyně navzdory papírovým plenám chodí od roka na nočníček zcela automaticky.

Další výhodou prý je, že zejména pro ekzematiky znamená bavlněná plena menší zátěž. Nevím. Možná to někde tak funguje. Na druhou stranu opravdu je lepší alternativou, když spí dítě celou noc v mokru?

Jenomže kde na to brát

Celé mě to zaujalo natolik, že jsem si udělala takovou malou soukromou anketu. Ke svému údivu jsem zjistila, že kategoricky jsou proti bavlněným plenkám čtyři maminky z patnácti oslovených. Na druhou stanu ale jenom dvě skutečně používaly pouze bavlněné. Většina z maminek to řešila kombinací obou metod. Krásně to vysvětlila jedna z nich. „Vzhledem k výši rodičovského příspěvku je každá koruna dobrá, takže to řeším tak, že Dominikovi dávám papírové plenky na noc, a když někam jdeme. Je to přece jen  pro mě pohodlnější. Doma si vystačíme s bavlněnými. Tím pádem ušetřím měsíčně kolem pěti set, které mohou využít jinak.“

Napadlo mě, co asi na spor bavlněná versus papírová plenka říká pediatr. „Pro mě je určitě lepší plenka jednorázová,“ říká jednoznačně MUDr. Eva Vitoušová. „Samozřejmě ale za předpokladu, že ji maminka pravidelně vyměňuje a že dochází k adekvátnímu ošetření pokožky. S bavlněnými plínkami se v ordinaci již setkávám minimálně. Musím říct, že v souvislosti s tím poklesl i výskyt opruzenin. Ale nerada bych, aby to vypadalo, že bavlněná plenka vždy vede k opruzeninám a papírová je v pořádku. Záleží samozřejmě na pokožce miminka, na tom jaké péče se jí dostává, jaký druh plenky maminka zvolí, stejně jako jaký si vybere druh kosmetiky. Protože i parfemovaná kosmetika v kombinaci ze stolící může přivodit dítěti problémy.“

Tak už víme, jak se na celou problematiku dívají maminky i dětská lékařka. V neposlední řadě samozřejmě není od věci  znát i názor ekologa. Obrátili jsme se na Mgr. Adélu Chadimovou ze společnosti ROSA (Společnost pro ekologické informace a aktivity), která je sama maminkou dvou malých dětí, tudíž se od ní určitě nedočkáme teoretického názoru jen tak od stolu. „Víte, myslím si, že jednorázové plenky v dnešní době určitě mají smysl,“ začíná překvapivě. ,,Já osobně si ale myslím, že je dobré je používat třeba na cesty, protože doma lze bohatě vystačit s látkovými plenami, kterých je na trhu velký výběr. Problém papírových plenek je v tom, že je nelze recyklovat. Pouze vyvést na skládku nebo spálit, což obojí zatěžuje životní prostředí. Dobrým kompromisem jsou eko pleny, které nejsou bělené a lze je kompostovat. V Anglii je v žížalím kompostišti dokázali zrecyklovat za osm týdnů. U mě doma zahradě to jde pomaleji, ale přesto je to určitá cesta.“

Tak co tomu říkáte? Kašlete na ekologii a vesele si užíváte papírových plenek? Nebo den co den přepíráte ty bavlněné?      

Reklama