Netrpělivě sledujete hodinky a v duchu počítáte, kdy už se to hne? Nervy pracují a místo, kam byste si odskočili, je v nedohlednu. Zácpa na silnici není ta jediná, která vás může při dovolené zaskočit. Trávicí a zažívací potíže během letního volna potrápí až 70 % lidí. Buď jde o průjem, nebo o zácpu. Obojí vám může zhatit plány.

om

Cestovní průjem si prožil nejeden Čech při dovolené v exotické destinaci. Příčin může být mnoho. Cizí bakterie, odlišné klimatické podmínky, neobvyklá strava, kontaminovaná voda či potraviny. Výsledkem jsou mnohým dobře známé křeče a cestovatelské průjmy.

Probiotika jako dobrá prevence před průjmy

omPokud už potíže začnou, pak se lékům proti průjmu nevyhnete a počítejte, že léčba pár dnů potrvá. Než spoléhat na náhodu a doufat, že zrovna vy budete mít štěstí a zůstanete fit, je lepší vsadit na prevenci. Účinnou obranou proti cestovatelskému průjmu je rovnováha střevní mikroflóry. Té lze docílit pomocí užívání probiotických bakterií, které osídlí střevo a bojují s cizími škodlivými bakteriemi. Nejvhodnější je brát probiotika již týden před cestou, během dovolené a ještě týden po návratu domů. K dostání je celá řada přípravků, ale o to více úskalí se v lékárně skrývá. Musíte zvolit takový preparát, jenž bude stabilní s ohledem na teplé podnebí a cestu vydrží. Ideálním přípravkem jsou například Swiss LAKTOBACILY „5“. Jejich jedna kapsle obsahuje minimálně šest miliard prospěšných bakterií pěti různých kmenů laktobacilů a bifidobakterií. Pro děti je pak varianta s názvem Swiss LAKTOBACÍLKY. Ta má podobu cucavých pastilek s třešňovou příchutí. Více o probiotikách naleznete zde.

Nejde to a nejde…

Pokud vás postihne cestovatelský průjem, nemusíte nikomu zdlouhavě vysvětlovat, jak moc vám je zle. Jenže, co když přijde druhý extrém? Tedy nejde to! Jeden den, druhý, třetí a pořád nic. Jste nafouklý, bolí vás břicho a jste malátní. Bojíte se vzdálit z hotelu, co kdyby to přišlo a museli jste na WC strávit mnohem více času? Jak to řešit na výletě? Co když to skončí hemeroidy? Zácpa není o nic příjemnější než průjem. Zkuste si s hemeroidy strávit několik hodin sezením v autobuse! A zácpa vás může postihnou naprosto kdekoliv, tedy i při dovolené v Česku.

Jak se zácpy zbavit

omZa zácpu nejčastěji může psychika a s tou je to někdy složitější, než se na první pohled může zdát. Dovolená totiž znamená i stres, který se u někoho může projevit právě zácpou. Na svědomí ji může mít spěch, nevyhovující hygienické podmínky na cestách i to, že dojde k narušení zažitého vyprazdňovacího režimu a někomu to prostě mimo jeho soukromí domácí toalety nejde. K tomu všemu může přispět i jiný stravovací režim. Menší přísun vlákniny, či naopak přejídání, když lidé nedokážou odolat obtěžkaným stolům v případě bufetového menu.

Pokud míváte se zácpou potíže či jste jen pár dnů nebyli a začíná vás bolet břicho, na nic nečekejte, jelikož čekáním problém s vyprázdněním nevyřešíte. Místo toho zajděte do lékárny a pořiďte si prostředek proti zácpě. Vhodnou volbou je přípravek Fructolax Ovoce&Vláknina. Ten je k dostání v podobě tablet či žvýkacích kostek. Tablety obsahují výtažky z ovoce a vlákninu. Jsou účinné a zároveň velmi skladné, takže se vám snadno vejdou do tašky či kabelky.

Žvýkací kostky pak obsahují ztužené projímavé ovoce, jež vám pomůže rozhýbat střeva. Výtažky z tamarindu indického, fíků a reveně lékařské pomáhají zprůchodnit střeva a přispívají k pravidelnému vyprazdňování. Ať se omrozhodnete pro tablety či kostky, tak stačí večer jeden „kousek“ spolu se sklenicí vody a výsledek se dostaví ráno. Ale nemusíte mít obavy, přípravek je 100% přírodní a nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky. Tedy nedráždí střevní stěnu, ale pouze povzbuzuje funkci střev. Více informací najdete na www.fructolax.eu.

Lékárnička na dovolenou vás zachrání

Ať pojedete na druhý konec světa, nebo na „Macháč“, dovolená je od toho, abyste si odpočinuli, užili si volné chvíle a načerpali nový elán do dalšího období. Proto buďte připraveni a mějte s sebou taštičku s první pomocí, ve které budete mít ty nejnutnější léky a přípravky. Lékárnička moc místa v kufru nezabere a je lepší ji nepotřebovat, než aby vám v určitou chvíli chyběla.

Reklama