Jestli něco opravdu nechcete, tak je to spánkově deprivovaný, a tudíž naštvaný soused. Ten totiž dokáže udělat ostatním ze života peklo. Někteří lidé se pak snižují i k tomu, že psům hází špekáčky se zapíchanými hřebíky apod. Z těchto důvodů je lepší se snažit vašeho čtyřnohého miláčka častému štěkání odnaučit. Sice pro vás máme několik rad, ale platí, že každý pes je originál, a ne u všech jedinců bude vaše snaha úspěšná.
obrazek.png
Foto: Shutterstock

Ticho!: Nejlepší je samozřejmě začít už v době výcviku. Kromě povelů jako sedni, lehni nebo k noze je důležité psa naučit i Ticho! Výuka ovšem probíhá obráceně, což znamená, že vy řeknete ticho až poté, co pes přestane sám štěkat. Postupně by měl začít reagovat i na váš povel. Nezapomeňte odměňovat drobným pamlskem za každý úspěch.

Někteří psi mají problém s tím být o samotě. Neradi vidí, když se členové domácnosti ráno seberou a vrátí se domů až večer. Mazlíček zůstává doma sám a z nudy nebo stesku po společnosti vytrvale štěká a vy nejste doma, abyste zakřičela ticho. I pro tuto situaci existují tipy, které mohou pomoci.

Postupné zvykání: Pokud máte psa nově, zkuste ho na vaše odchody zvykat postupně. To znamená postupně prodlužujte čas, kdy jste pryč. Nejdříve to může být jen několik málo minut a časem i hodin. Vyplatí se vzít si na to třeba 14 dní dovolené, abyste se s novým členem rodiny dostatečně sžila a nastavila pravidla.

Arzenál hraček: Dále je dobré nechat psovi doma dostatek hraček, se kterými se může během dne zabavit. Skvělé jsou různé hračky, do kterých se dají ukrýt psí pamlsky.

Všudypřítomné zvuky: Aby se pes necítil tak sám, můžete mu také nechat alespoň potichu zapnuté rádio.

Únava: Pokud na to máte čas, můžete vzít mazlíčka ráno na delší procházku, aby se pokud možno vyběhal a unavil. Stejně tak postupujte večer, aby se eliminovalo noční dovádění. 
5f476fbb9fdb1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Uklidňující obojky: Další možností, která pomáhá, aby pes tolik neštěkal, jsou feromonové obojky, které mají na zvířata uklidňující efekt. Používá se k tomu například vůně heřmánku nebo levandule, která napodobuje feromony vydávané fenou k uklidnění mláďat. Na stejném principu fungují i difuzéry, které se dávají do zásuvek. Jejich účinek je ale potom vázán na jednu místnost.

Elektrické obojky: Využívají se také elektrické obojky. Když je nastavena přiměřená intenzita podle velikosti psa, výboje mu nijak neškodí. Výboji navíc předchází zvukový signál, na který si postupem času pes zvykne a bude vědět, co ho čeká, pokud nepřestane štěkat.

Stařecká demence: Jestliže vás pes začal často štěkat, přestože to dřív nedělal, vezměte ho k veterináři. Může jít o příznak toho, že ho trápí nějaký zdravotní problém. U starších psů může být časté štěkání také projevem stařecké demence, která postihuje zejména jedince nad 11 let. Stejně jako u lidí ani u psů se toto onemocnění nedá vyléčit. Kvalitní strava, doplňky stravy, popřípadě léky, které doporučí veterinář, mohou příznaky zmírnit.

Prostředí bez rušivých podnětů: Jestliže pes štěká jen v určitých situacích, je dobré pídit se po příčině jeho neklidu. Pokud ho třeba v noci rozruší každý pták, který proletí kolem boudy, nebo každá kočka, která se tam projde, bude v rámci zachování přátelských sousedských vztahů lepší, když ho necháte spát v předsíni.

Chystáte-li si pořídit psa a máte obavy ze štěkání, volte tišší plemena. Patří mezi ně plemena basenji, šarpej, italský chrtík, novofundlandský pes, francouzský buldoček nebo kavalír king charles španěl. Vždy ale záleží i na výcviku a charakteru konkrétního psa. 

Čtěte také: 

Reklama