Pokud používáte počítač v práci, je pro zaměstnavatele samozřejmě nejlepší, když vás pošle na příslušné školení, kde vás odborníci poučí o bezpečné práci s počítačem. Ne všude ale bohužel toto proběhne. Tak nějak automaticky se předpokládá, že v dnešní době umí s počítačem každý. Praxe však ukazuje, že tomu tak není. Chybujeme v práci, ale i při obyčejném domácím užití. 
5bd84f280502dobrazek.png

  1. Pokud máte počítač připojený k internetu (a to v dnešní době rozhodně na 99 procent máte), mějte vždy nainstalovaný a pravidelně aktualizovaný antivirový program.
  2. Neklikejte na každou blbost, kterou vám někdo (kamarád, kolega, internet) nabídne. Vždy zvažte, zda stránku otevřít a program spustit/nechat nainstalovat. Zrádným lákadlem jsou například různé zábavné aplikace typu „podívej se, jak budeš vypadat v osmdesáti“ nebo „které herecké hvězdě se podobáš“ (na facebooku). Fakt vám to za to stojí?
  3. Pokud si nevíte s něčím rady, nestyďte se obrátit na někoho, kdo počítačům rozumí lépe než vy. Není to žádná ostuda. On zase třeba neumí uvařit tak skvělou svíčkovou.
  4. Nereagujte na podezřelé emaily! A nikdy v nich neotvírejte přílohu!
  5. Připravte se na „zloděje“! Viz článek Pozor na phishing: Podvody na internetu využívají s úspěchem naši naivitu!
  6. Neodpovídejte na spamy! I když máte chuť dotyčnému pěkně od plic napsat, co si o něm myslíte, poskytnete mu tím jen důkaz, že vaše adresa je aktivně používána. Ideální je nastavit si spamový filtr a dále tomu vůbec nevěnovat čas.
  7. Používejte bezpečná hesla. Viz článek Zkontrolujte si ještě dnes, zda používáte dostatečně bezpečná hesla.
  8. Nepřipojujte se k svému internetovému bankovnictví z kavárny či jiných veřejných počítačů. V tomto směru se vyplatí být malinko paranoidní a připustit, že vás a vaše aktivity může někdo sledovat.  Pozor také na pochybné internetové obchody a platby kartou. Dobře si promyslete, kam zadáváte i třeba jen obyčejnou emailovou adresu.
  9. Zálohujte! Bez komentáře. 
  10. Nenechávejte děti pracovat na svém počítači! A průběžně jim vysvětlujte (přiměřeně s přibývajícím věkem), jak se mají v dnešní době internetové chovat. Zkuste ve škole navrhnout, aby pro děti připravili školení od odborníka (takové služby jsou běžně v nabídce).

Chvíle pravdy

A teď si zkuste malý zábavný testík, jenž před časem připravil odborník na IT bezpečnost Počítačové školy Gopas. Nabízí vám jedinečnou možnost zkontrolovat, zda se číslo vaší platební karty nebo emailová adresa nenachází v některé databázi kradených platebních karet nebo emailových účtů. A hlavně zjistíte, jak na tom s dodržováním bezpečnostních pravidel ve virtuálním světě opravdu jste!

Přečtěte si také:

Reklama