Očkovat, či neočkovat? Před podobným dilema se ocitá nemálo lidí, kteří se bojí tak jak každý rok chřipky. Očkování proti téhle virové patálii začíná právě teď u praktických lékařů nebo na hygienických stanicích. Vakcínu vyvíjejí laboratoře tak, aby co nejvíce účinkovala na virus, který pravděpodobně způsobí nadcházející epidemii. Ten se vždy během roku objeví v jihovýchodní Asii, odkud se dále šíří do světa.

Injekce stojí kolem dvou set korun, a patří tak mezi levnější vakcíny, ale není to zbytečné? Rozhodnout se musí každý sám. Počítejte s tím, že nic nebude černobílé a že vám třeba váš praktik může doporučit něco jiného než ten, k němuž chodíte s dětmi.

Chřipka v Česku ročně zabije přes tisíc lidí, většinou však těch, kteří už byli nějak oslabení a trpěli jinými nemocemi, řeč je zejména o starších lidech. Zdraví jedinci dokáží chřipku vyležet, ovšem pobyt na lůžku se může počítat na týdny

Lékaři nejsou jednoznační
Zatímco třeba hygienik Vladimír Polanecký očkování proti chřipce doporučuje, někteří lékaři jsou opatrnější. Například dětský lékař a homeopat Tomáš Karhan se zejména na očkování dětí proti chřipce dívá jako na zbytečné zatěžování organismu. "Děti už mají i tak očkování hodně, a já bych proto vakícnu proti chřipce nedoporučoval. Lepší je, když dítě případnou chřipku vyleží," říká lékař. Podobně to vidí praktik pro dospělé Petr Karger. Také podle něj je nejdůležitější ze všeho klid na lůžku. Jiní praktici však sdílejí názor hygieniků a přiklánějí se k očkování. Každý by proto měl svůj zdravotní stav probrat se svým lékařem a podle toho se rozhodnout.

Zvažte, jak moc by pro vás případná chřipka byla nepříjemná a také to, jak jste náchylní k podobným infekcím. Pravá chřipka znamená citelný výpadek z běžného provozu - ležet by se s ní mělo nejméně týden a další dva až tři týdny může trvat, než se vám vrátí veškeré síly.

Komu hrozí nákaza

Chřipka ani v době největší epidemie - ta počíná, jakmile onemocní dva tisíce lidí ze sta tisíc obyvatel - nesklátí každého. Nejvíce ohrožení jsou jedinci pohybující se mezi spoustou dalších lidí, tedy třeba učitelé, pracovnící bank, ale rovněž fanoušci divadla a filmu, návštěvníci koncertů a cestující MHD. Od října se mohou nechat zdarma očkovat lidé, kterým vakcinaci hradí pojišťovna: patří sem zejména kardiaci, diabetici nebo jedinci s výrazně oslabenou imunitou. Pokud vás chřipka trápila loni, je dost pravděpodobné, že se vám letos vyhne, virus se z roku na rok zase tolik nemění. Ale tato ochrana netrvá věčně.  
Češi zatím očkování proti chřipce moc nedají - zatímco v Evropě na něj chodí asi dvacet procent lidí a v USA skoro čtvrtina, u nás je to zatím asi sedm procent. Očkování má smysl nejpozději dva týdny před blížící se epidemií. Ta obvykle propuká kolem Vánoc. Může se však objevit dříve, proto je ideálním časem na injekci říjen či listopad.

Co potřebujete vědět o očkování?

- na očkování by měl jít jen člověk, kterého zrovna nesužuje akutní infekce s teplotou nebo třeba bolení v krku. Rýma bez teplot nevadí. 

- očkování proti chřipce stojí 160 až 250 korun, podle typu vakcíny. Je ještě třeba připočíst poplatek za aplikaci, to by mělo být maximálně 100 korun.

-  o očkování požádejte svého praktického lékaře, vakcínu nakoupí buď on, nebo si ji k němu donesete z lékárny, v tom případě dbejte na správné skladování.

- není pravda, že vakcína může vyvolat chřipku, nicméně může se stát, že vám po její aplikaci nebude dobře a budete cítit lehké příznaky virózy

- tak jako žádná vakcína, ani ta proti chřipce nezabírá stoprocentně, účinnost se udává 70 až 90 procent

Zlepšete si imunitu

Nechce se vám na injekci?  Pak máte nejvyšší čas zapracovat na posílení imunity. To se ostatně hodí i v případě, že se očkovat proti chřipce necháte. Dbejte na to, co jíte, ve stravě by mělo být hodně vitaminů, ale také stopových látek a minerálů, protože i jejich nedostatek tělo oslabuje a činí náchylnějším k infekcím. Cvičte a hýbejte se, ale zároveň dostatečně odpočívejte, protože vyčerpaný člověk je pro viry ideálním cílem. Proto je dobré nepodléhat ani stresu, jeho přemíra odčerpává z těla živiny. Smysl má i užívání vitaminu C, platí to zejména pro lidi ve velkých městech a pro kuřáky. Někdo nedá doplatit také na různé přípravky obsahující echinaceu, musí se však užívat dlouhodobě a ještě předtím, než vypukne třeba právě chřipková epidemie.  

 
Chřipka versus běžná viróza
Zdaleka ne všechno, co lidé označují za chřipku, jí skutečně je. Jinými slovy, i když se necháte očkovat, na běžné zimní virózy injekce platit nebude. Jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly?

Chřipka
- potíže propukají náhle, hodně zle vám bude během několik hodin a vydrží to až týden
- příznačná je hodně vysoká teplota, střídaná zimnicí, člověk je hodně malátný
- hlava, svaly i klouby úporně bolí, člověk nemívá síly ani na to, aby vstal z postele
- pozor, u chřipky zkraje nikdy není rýma, jen suchý dráždivý kašel
- únava trvá další dva až tři týdny

Běžná viróza
- začíná pozvolna, lze to popsat jako "něco na mě leze"
- horečka se objevit vůbec nemusí, bývá jen zvýšená teplota
- hlava, klouby i svaly bolí jen mírně
- typická je rýma
- viróza většinou člověku nebrání, aby dál chodil třeba do práce

____________________________________________________________________________

Některé dřívější články na téma "chřipka", které již vyšla na Ženě-in:

Poznáte bezpečně chřipku?
Nepřítel má jméno chřipka.
Co je vlastně chřipka a jak na ni?

                   
Reklama