6294807f1abd5cl.jpg
Foto: Shutterstock

Sousedské vztahy se mohou pohybovat na širokém spektru od vyloženě přátelských po nenávistné. Sousedé si mohou vzájemně pomáhat nebo si lézt pořádně na nervy. Jak se (ne)chovat, aby ve vašem sousedství, panelovém domě apod. platila spíše první varianta?

Pozor na hluk
Příliš hlučné sousedy nemá většinou nikdo moc v oblibě. Obzvláště v bytovém domě se zvuky snadno šíří a mohou ostatní nájemníky obtěžovat. Dodržujte noční klid a večer si hudbu nebo televizi nepouštějte moc nahlas. Jestliže bydlíte v domě – není ideální, pokud se do sekání zahrady nebo řezání na cirkulárce pustíte o víkendu v sedm hodin ráno nebo v době nedělního oběda.

Respektujte soukromí
Hranice mezi dobře míněným zájmem a vlezlostí může být velmi tenká a každý člověk ji má trochu někde jinde. Vykukování zpoza záclony, kdo zrovna přijel k sousedům na návštěvu, není úplně vhodné, a navíc se vystavujete riziku, že vás někdo zahlédne. Při setkání se sousedem pozdravte, popřejte mu hezký den a pokud vás pojí bližší vztahy, zeptejte se ho, jak se má. Ale nevyzvídejte podrobnosti o soukromém životě, o termínu a destinaci dovolené apod. Vyhněte se také pomlouvání ostatních sousedů, kteří vám leží v žaludku.

Zdravte
Pozdravení je základ, kterému nás rodiče učí už od raného věku. Mnohdy ale na toto pravidlo slušného chování zapomínají i dospělí.

Mazlíčci pod kontrolou
Ne každý člověk má v oblibě zvířata. Někteří se třeba psů bojí, a to je potřeba respektovat. Nenechávejte své mazlíčky volně pobíhat po celé ulici, když víte, že by to někomu mohlo být nepříjemné. Pečlivě po nich také uklízejte exkrementy.

Starejte se o svůj majetek
Jeden neudržovaný dům hrůzy může hyzdit celou ulici a ostatním lidem pořádně zkazit náladu. Nikdo neříká, abyste investovali do nákladné rekonstrukce, ale o svůj majetek byste se měli alespoň základně postarat. Zabránit tomu, aby plevel prorůstal až na zahradu k sousedům apod.

Neomezujte je
Rodinou sešlost nebo večírek pořádá čas od času každý. I když by to s ohledem na okolí nemělo být každý den nebo víkend. Pokud se k vám sjede větší množství lidí, dejte pozor, aby ničí auto neblokovalo příjezdové cesty vašich sousedů apod. Větší akce je také vhodné sousedům dopředu oznámit.

Nabídněte pomoc
Pokud vidíte, že soused zápolí s nějakým úkolem kolem domu, nabídněte mu pomocnou ruku. Nejenže je to hezké gesto, ale nikdy nevíte, kdy budete pomoc potřebovat vy sami. Maminky se mohou domluvit na hlídání dětí apod.

Problémy řešte
Někteří lidé si nemusí uvědomovat, že dělají něco, co je vám nepříjemné nebo vás to nějak omezuje. Pokud máte s něčím, co váš soused dělá problém, protože vám tím komplikuje život, slušně si s ním o tom pohovořte a snažte se racionální diskuzí dojít ke kompromisu. Nezapomeňte také zmínit, ať se neváhá ozvat, kdyby mu něco vadilo zase na vás. 

Zdroje: The Spruce, autorka článku, Cru

Reklama