Foto: Shutterstock
Kelímky, obaly od nápojů a drogerie, igelitové sáčky… recyklovat lze až 69 % plastů, které vytřídíme. Většina z nich se přetváří do nových plastových výrobků – polystyren najde uplatnění v izolacích, z PET lahví se zase vyrábějí textilní vlákna a oděvy (nějakou tu „plastovou“ mikinu nebo triko budete mít doma pravděpodobně i vy). Některé plasty už ale recyklovat nelze a do kontejneru je tak házíme zbytečně.
Co do plastu nepatří
Špatně vytříděný plast končí jako alternativní palivo a k recyklaci se už nehodí. Mohou to být drobné obaly od potravin, jako například sáčky od bonbonů či těstovin. „Problematické jsou také veškeré obaly s přitavenou či přilepenou etiketou, případně ty z více druhů plastů. Při třídění se proto vždy řiďte piktogramy na obalech a pokud si nejste jisti, raději obal vyhoďte do směsného odpadu. Pozor si dejte třeba na tuby od zubní pasty nebo obaly od brambůrků a instantních jídel – mívají uvnitř další vrstvu, která recyklaci znemožňuje,“ říká Iveta Motolová, která má na starosti bezobalovou sekci na Košík.cz.
První a druhý symbol znamená, že obal je určený k recyklaci, čísla a zkratky naznačují, do kterého kontejneru patří. Panáček vyhazující obal do koše pouze nabádá k neznečisťování životního prostředí, jde o nepovinný symbol stejně jako tzv. zelený bod.
Mýt, či nemýt
Váháte, zda před vyhozením umýt kelímek se zbytkem jogurtu nebo vypláchnout obal od šamponu? Drtivou většinu plastových obalů není nutné vymývat a zbytečně plýtvat vodou i čisticím prostředkem. Do kontejneru byste však neměli vyhazovat plastové obaly se zbytky jídla ani lahve od nebezpečných látek – ty patří spolu s dalším nebezpečný odpadem z domácnosti do sběrného dvora. Pozor si dejte také na plastové lahve od oleje. Ty jediné je třeba před vhozením důkladně vymýt a zbavit veškeré mastnoty.
Méně plastu, více přírody
Máte pocit, že vaše domácnost produkuje plastů až příliš a vadí vám množství fólií a krabiček, které už nelze znovu použít? Poohlédněte se po výrobcích balených v recyklovatelných materiálech, sáhněte po velkých baleních potravin nebo vyzkoušejte nakupovat bezobalově. „Nakoupit do vlastních nádob je dnes možné prakticky cokoliv, třeba ekologickou drogerii nebo trvanlivé potraviny. Výhodou je, že si sami určíme, kolik čeho přesně potřebujeme, a díky recyklovatelnému balení nezatěžujeme životní prostředí dalšími plasty, které nelze využít,“ říká Iveta Motolová.
Nový komentář
Komentáře
Myslím si, že v dnešní době by prostě odpad měl třídit každý. Proto mě hrozně štve, že například ve firmě, ve které pracuji na to každý kašle. A teď si vemte kolik taková firma musí vyprodukovat odpadu. Co vím, tak příští rok bude potřeba vyplňovat roční hlášení o produkci odpadu za rok 2021 a podle toho, co jsem se dočetla na internetu je takové roční hlášení nutno vyplňovat pokud firma vyprodukuje více jak 100 tun odpadu. To je úplně šílené číslo.
Já se také snažím omezit spotřebu plastového odpadu, ale začít by měli výrobci, kteří všechno balí do plastu a mnohdy i zbytečně. Pak se lidé mohou snažit jak chtějí, ale stejně si z obchodu přinesou spoustu plastů. Nechápu to. Přitom je tolik článků o plastovém odpadu, tak proč ekologové netlačí víc na výrobce, aby jeho spotřebu co nejvíce eliminovali?
Nakupovat bezobalově. Haha, to jo. Jednou jsem do takového obchodu vlezl, chtěl jsem si koupit mýdlo do vlastní lahve. Litr za 250 Kč. Desetinásobek běžné ceny??? Není tam chyba v desetinné čárce, ptám se. Ne. Hm, tak jsem lahev hodil do žlutého kontejneru a kupuju dál v normálních obchodech. Jako ano, chtěl bych omezit množství odpadu, které produkuju, ale všechno má své meze.