Po poněkud studeném březnu dorazil do našich končin duben, nazývaný prý podle toho, že na mladých doubcích začínají pučet první lístečky. A máme tu konečně a nepochybně jaro, milé ženy-in! Nejen že venku všechno raší a kvete, ale nastal i čas začít sít a sázet, zkrátka vytáhnout rýčky a rýče a vrhnout se na zahrady, zahrádky a truhlíky. Která z vás to ještě neudělala, nenechá si bezpochyby ujít prodloužený víkend. :)

Já sama postrádám jak balkon, tak jakoukoliv zahrádku, a tak se obvykle s vervou vrhnu na zahrádku u mámina domku, případně nastrkám bylinky do truhlíků a rozestavím si je po bytě poblíž oken. Ba právě bylinky, protože nejen že nejraději vařím z čerstvých, ale také proto, že taková máta nebo bazalka provoní byt mnohem příjemněji, než kdejaká ozdobná květinka a už vůbec tisíckrát lépe než všechny ty umělé vůně, které se nám snaží vnutit v obchodech.

Ale pamatuju dobu, kdy jsme s mámou na jaře přesouvaly muškáty z chodeb paneláku na balkon, zaštipovaly je, hnojily, kypřily a vůbec všemožně podporovaly v růstu. A přes léto jsme potom měly balkon rudý, růžový a bílý vší tou kvetoucí nádherou.

Co mě pak vždycky dokáže uchvátit je, když se s jarem zblázní i mé kaktusy a sukulenty a vystřelí dlouhé lodyhy, na kterých vypučí drobné, ale o to nádhernější květy. Provozují to natolik nepravidelně, zmateny suchým a většinu roku teplým prostředím panelákového bytu, že mne vždycky příjemně překvapí.

 

A proč vám to vlastně všechno píšu? Protože v úterý si budeme povídat o našich zahrádkách, balkonech a truhlících, o tom, co všechno jsme už zasadily a co nás ještě čeká, co už pěkně roste a co se má teprve vyklubat z pod hlíny.

A protože to vypadá, že bude nadmíru pěkný a slunečný víkend, i když trochu chladný, řekla jsem si, že vám o našem úterním povídání řeknu trochu s předstihem, abyste měly dostatek příležitostí své zahrádky, balkony a truhlíky, své pěstitelské práce, úspěchy i neúspěchy vyfotit a poslat mi v úterý nejen povídání, ale i fotky!

Takže, milé ženy-in, vyfoťte své zahrady a zahrádky i své pěstitelské pokusy balkonové a domácí! Fotky posílejte na adresu redakce@zena-in a do předmětu emailu napište „zahrádka“. A já v úterý, 10. dubna, vaše výkony zveřejním a ohodnotím, a ta nejzajímavější fotka bude po zásluze oceněna! :)