shutterstock-451209166.jpg

Foto: Shutterstock

V dnešní době asi ne příliš neobvyklá věc. Líbí se vám, jak jste se zrovna hezky namalovala, jak vám to sluší, máte nové šaty… Dychtivě vezmete do ruky telefon, cvak, cvak… fotka je totálně na nic… Uděláte dalších 20 a ani jedna se vám nelíbí. Přitom v zrcadle vypadáte tak dobře! Váš make-up najednou není tak perfektní, jak jste si myslela, účes je na nic, šaty… asi je vrátíte.

Pokud se stane, že náhodou fotku nesmažete a podíváte se na ní s odstupem času, možná se vám ale začne líbit. Nakonec si řeknete: „Cože, vždyť jsme vypadala dobře! Vlastně dokonce skvěle.“ Stává se vám to? Není to žádné překvapení. Naopak to něco vypovídá o nás samotných, o tom, jak vnímáme svou vlastní krásu v daném okamžiku a jak po dlouhou dobu.

Po delší době se totiž na fotku díváte s čistou hlavou a méně kritickýma očima, ve chvíli, kdy jste už zapomněla, jakou vizi jste měla v hlavě, když jste si dělala selfie. Navíc zpátky v myšlenkách máme tendenci vzpomínat většinou hlavně na dobré časy. Na to, co se nám stalo hezkého. I když je to jen o týden zpátky. Mezitím už jste se stihla vypořádat s tím, co vás stresovalo před týdnem… s tím, co si vezmete na večerní rande, jak vás včera naštvala kamarádka anebo jak vás v práci čeká důležitá porada.

„Naše nálada ovlivňuje to, jak vnímáme sami sebe,“ potvrzuje Pamela K. Keelová, Ph.D., profesorka výzkumu na Floridské státní univerzitě, která se zabývá studiem poruch příjmu potravy a tělesného obrazu. Podle studie Journal of Hospitality & Tourism Research lidé například dokonce častěji dají špatnou recenzi restauraci v den, kdy venku prší.

shutterstock-1798077655.jpg

Foto: Shutterstock

Důležitou roli hraje podle psycholožky a výzkumnice Aenne Brielmann, Ph.D., která studuje krásu a estetiku na Institutu Maxe Plancka pro biologickou kybernetiku v Německu, naše očekávání při plánování dokonalého záběru. „Kdykoli něco hodnotíme, nikdy to není založeno na absolutní hodnotě, kterou daná věc má,“ říká. Místo toho je naše hodnocení vždycky relevantní k našemu očekávání. A pokud chceme na snímku najít něco špatného, najdeme to vždycky!

Podle Brielmann má od sebe většina z nás dost velké očekávání. Pokud tedy čekáme, že naše fotka bude lepší, než jaký je průměr, a nakonec průměrný snímek dostaneme, budeme pravděpodobně zklamaní. Tohle je důležité mít na paměti, pokud patříte k těm, kteří mají tendenci své snímky hodnotit a detailně rozebírat. A díky vlivu sociálních sítí je to čím dál častější.

Navíc si musíme uvědomit, že fotografie je pouze statický obraz, na kterém jsou všechny nedokonalosti na místě, a proto se snadno všeho všimneme. Detaily, na které se v tu chvíli zaměříme, se nemění. Nehýbeme se! Ve skutečném životě jsme ale neustále v pohybu. Mění se naše výrazy, postavení i gesta.

Kolem třičtvrtě plastických chirurgů podle magazínu InStyle tvrdí, že jejich pacienti vyhledávají profesionální kosmetické procedury, aby na svých selfie vypadali lépe. Tento trend podle Americké akademie plastické a rekonstrukční chirurgie vzrostl o 35 % od roku 2016. A to je hodně smutné!

shutterstock-1908066052.jpg

Foto: Shutterstock

 Zdroje: Americké akademie plastické a rekonstrukční chirurgie, Journal of Hospitality & Tourism Research, Instyle