Nestál moc, byl nenáročný a vděčný. Svoji službu poskytoval rád a vždycky se při tom na mě usmíval. A byl mladý a milý.

Stával v průchodu do supermarketu Billa a prodával časopis Nový prostor. Mohlo mu být kolem 30 let a byl to cikán černý jako bota, trochu retardovaný a jednoduchý, možná i nemocný. Na rozdíl od mnoha soukmenovců byl ale tenhle hodný, usměvavý, milý a strašně slušný. Někdy jsem měla pocit, že snad prošel vysokou výchovou bontonu! Nevtíral se, působil kultivovaně a držel se spíš taktně v pozadí.

Placené hlídání psa

Seznámila jsem se s ním díky svému psovi – drátosrstému ohaři Nerovi. Chodíme totiž nakupovat spolu, vezmeme to vždy oklikou, aby se i trochu proběhl, a pak ho uvážu v již zmíněném průchodu u vchodu do Billy. S cikánem jsme se dali poprvé do řeči, když byl Nero štěně. To ještě neuměl moc odevzdaně čekat, potřeboval společnost a tu mu cikán začal bez řečí dělat. Sedl si k němu, hrál si s ním, povídal mu – něco jako dětský koutek v Ikee. Byla jsem mu vděčná, a tak jsem vždy vytáhla dvacet korun a za hlídání mu je dala. Ze začátku byl cikán překvapený, ani ho nenapadlo, že by mu za to měl někdo něco dát, ale pak už na to vždycky čekal a psa obětavě hlídal, i když už vyrostl a žádnou péči nepotřeboval.

Hledám nového cikána

A pak nastala finanční krize, výdaje šly rapidně nahoru a mně se ta dvacka už zdála moc. Jednou jsem vytáhla pětikorunu z vozíku a s omluvným úsměvem, že dnes víc nemám, ji dala cikánovi. Myslela jsem si, že to vezme s pochopením a taky něco milého prohodí, jako že to nevadí a tak, ale spletla jsem se. Můj snědý hrdina se na mě urazil. Bez úsměvu popadl minci, otočil se a odešel. A od té doby mi psa nehlídal a mračil se jako kakabus. A potom zmizel. V průchodu začal stát jiný bezdomovec a na stěně se objevil úmrtní list. Laco Išvár zemřel po dlouhé nemoci… A tak teď hledám nového sympatického bezdomovce, kterého bych si mohla vydržovat. Nevíte o nějakém?


 

...se nediv Simono, namlsala jsi ho -chudáka kofoláčka. Možná si dělal naděje, že si ho vezmeš, když už jste došli tak daleko :-)) Doporučím Tě několika adeptům ve Varnsdorfu, jistě přijmou rádi :-) Míša

Máte také nějaký příběh, nebo vlastní zkušenost? Co si myslíte o žebrácích a těch, kteří nemají to srdce je bez povšimnutí minout? Pište mi na redakce@zena-in.cz. Nejkrásnější příspěvek bude po zásluze ...odměněn.

Reklama