OI000273.jpg

Výtěžek z bazárku letos činil 3 200 Kč a peníze jsme vyjely v pátek předat do Vlašimi. ParaZOO je unikátní expozicí zástupců volně žijících živočichů v ČR, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim. Vidět zde můžete vydry, kuny, lišku, veverku, kočku divokou, mluvícího krkavce, černého čápa, dravce, sovy a řadu dalších zvířat, která byla léčena v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim, ale pro trvalé následky jejich zranění již nemohou být vypuštěna zpět do volné přírody.

Hlavním posláním této ZOO je seznámit malé i velké návštěvníky se zvířaty žijícími kolem nás, seznámit je s příčinami jejich ohrožování vlivem činnosti člověka, a především pak poukázat na možnosti prevence zraňování živočichů. ParaZOO byla otevřena 2. 6. 2012 v zahradě Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody v centru Vlašimi.

parazooo.jpg

Po předání finančního daru jsme měly v ParaZOO možnost zhlédnout cvičení vyder nebo kuny lesní jménem Alfréd. Cvičitelka nám ukázala, jak je Alfréd naučený reagovat na některé podněty a vysvětlila, že se zvířaty cvičí, aby s nimi navázala vztah a aby zvířata věděla, že se nemusí ničeho bát. „Pak si je můžeme v klidu například prohlédnout, když by bylo potřeba je vyšetřit apod.,“ říkala během toho, co Alfréda za odměnu krmila červíky. Alfréd je v ParaZOO od mláděte. Vyrostl na mléce, ztratil zábrany vůči člověku a nenaučil se lovit. Ve volné přírodě by tedy nepřežil.

kuna.jpg
 
Vydří kamarádi Fousek a Kapka nám během tréninku ukázali svou hravost a mrštnost ve vodě. Do ParaZOO se dostali jako osiřelá mláďata, která bylo třeba také odchovat mlékem. Kvůli ztrátě plachosti a ochočení se již nedají vypustit zpět do přírody. Jsou prý oblíbenými členy ParaZOO a často svými vodními hrátkami baví nášvtěvníky.

vydra-.jpg
 
V ParaZOO jsme viděly také několik želv nádherných, které sem přinesli různí nálezci. Někteří je chovali doma, jiní je našli vyhozené na kraji rybníka. Do Záchranných stanic sice nepatří, protože jde o exotický druh, v ParaZOO je však chovají z osvětových důvodů.

OI000212.jpg
 
Nejvíce zástupců v ParaZOO mají jednoznačně ptáci. Sovice sněžní jménem Harry pochází z jihočeské ZOO Hluboká nad Vltavou, kde se vylíhl již s poškozením oka. Chovají zde také dva výry velké. Otylka jako mládě vypadla z hnízda a při pádu ze skalního výchozu si bohužel vážně poranila křídlo. Zůstaly jí trvalé následky. Kuba má také trvalé následky po zlomenině křídla. Po zranění křídla je zde i jeden puštík obecný. Jeho kamarád stejného druhu zase nevidí na levé oko a má částečně nefunkční pravé křídlo.
 
O dalších zvířátkách, která obývají ParaZOO ve Vlašimi si můžete přečíst na jejich webu parazoo.cz.

sovy.jpg

SOUTĚŽ O VSTUPENKY DO PARAZOO

Pokud byste se do ParaZOO chtěly vydat třeba během prázdnin a spojit si její návštěvu s nějakým výletem (třeba na zámek Vlašim, který je hned vedle ZOO), máme zde pro naše čtenářky soutěž o jednu rodinnou celoroční vstupenku do ParaZOO a tři rodinné vstupenky, s nimiž můžete navštívit ParaZOO Vlašim, Vodní dům Hulice a Dům přírody Blaníku. 

Pravidla: Napiště nám do komentářů odpověď na otázku, s jakým zraněním se do záchranné stanice a následně do ParaZOO dostala liška Eliška. Nápovědu najdete zde.

Soutěžit můžete do konce neděle 28. června.

Zúčastnit se mohou pouze registrované čtenářky s kompletně vyplněnými osobními údaji. Registrovat se můžete zde.

vstupenky.jpg

Reklama