Zpeněžit se dá leccos, záleží jen na vás, co jste schopni a ochotni nabídnout. Na kolik si přijdete třeba za takové vlasy, krevní plazmu, vajíčka či dokonce mateřské mléko?

Vlasy

vlasy

Pokud máte kvalitní vlasy, můžete za ně získat mnohem víc, než jen pochvalu od okolí. Kadeřnické salony je vykupují, aby z nich mohly vyrábět paruky a příčesky. Nejvíce ceněné jsou nezničené pevné vlasy, ideálně ty, které nebyly doposud barveny. Další výhodu máte, pokud jste přírodní blondýnka. Za půl metru dlouhý odstřižený ohon si v takovém případě můžete vydělat až 8 000 Kč (při váze 150 g). Čím tmavší vlasy, tím odměna klesá. Brunetka si tak přijde „jen“ na něco přes 6 000 Kč. Ale cena se liší, salon od salonu.


Krev

krev

Darovat krev je chvályhodný čin, který neděláme pro peníze. Také za něj žádnou přímou odměnu nemůžete čekat. To až na začátku dalšího roku si můžete díky svému dobrému skutku snížit daně. Za každý odběr je možné odečíst si 2 000 Kč ze základu daně. V den odběru máte také nárok na volno v práci. Darovat krev však můžete maximálně třikrát (ženy) až čtyřikrát (muži) do roka, a jen pokud splníte přísné nároky na dárce kladené. Nejste-li zdraví a mladší pětašedesáti let, na transfuzní stanici ani nechoďte.


Krevní plazma

kerv

V posledních letech se objevuje stále více inzerátů na odběr krevní plazmy. A řada lidí to bere jako slušný přivýdělek, na který mají šanci co 14 dní. Některé kliniky totiž za jediný odběr zaplatí i 450 Kč. Ročně si tak můžete, pokud je vám mezi 18 a 65 lety, přijít až na 11 tisíc korun. Oficiálně se ovšem nejedná o finanční odměnu za plazmu, ale o jakési bolestné za odběr. Ten probíhá tak, že z vaší krve odfiltrují na klinice jen její tekutou část (vodu a organické látky), zatímco krvinky a krevní destičky vám vrátí do žil. Odborníci ale před tak častým dárcovstvím varují, protože oslabuje imunitu a hrozí také poškození žil.


Kostní dřeň

kosti

Darovat můžete i kostní dřeň, pokud si vás vyberou z registru, kam se můžete do 35 let zaregistrovat. Nárok ale máte jen na čtyři dny placeného volna a ze základu daně si můžete následně odečíst 4 000 Kč za dar poskytnutý pro zdravotnické účely.


Mateřské mléko

milk

Finančně vám může vypomoci i prodej mateřského mléka, pokud máte dostatek. Mléčné banky, které jej oficiálně vykupují, ale často platí jen symbolické částky. Pohybují se od 70 Kč za litr, někde to může být až 200 Kč. Mateřské mléko se dá zpeněžit (a to podstatně výhodněji) i na černém trhu, ale to odborníci nedoporučují. Od roku 1987 je navíc u nás zakázáno kojit dítě cizí matkou či krmit dítě cizím, pasterizací neošetřeným, mlékem. Hrozí totiž přenos HIV.

V ČR máme 5 bank mateřského mléka - v Hradci Králové, Mostě, Českých Budějovicích, České Lípě a Praze Podolí.


Vajíčka

vajíčka

Zdravá žena do 32 let se může stát dárkyní vajíček a pomoci tak jiné ženě k mateřství. Pokud už projdete sítem mezi zájemkyněmi, odmění vás klinika až 25 000 Kč. To není cena za vaše vajíčka, ale jakési bolestné za celý proces několikaměsíčních příprav a samotného odběru v celkové anestezii a také například cestovní výlohy.


Spermie

sperm

Neporovnatelně snazší mají darování pohlavních buněk muži. Zdraví středoškoláci či vysokoškoláci maximálně do 40 let (často je věková hranice ještě nižší) si mohou pouhými deseti odběry vydělat i přes 10 000 Kč. Lehce nabyté peníze, co říkáte?


Orgány

ledvina

Finanční odměnu za darovanou ledvinu nečekejte, ta je u nás výslovně zakázána. Spokojit se musíte jen s finanční náhradou, která vám kompenzuje prokazatelné výdaje (ne cestovné) a rozdíl mezi ušlým výdělkem a získanou nemocenskou. Maximálně tak můžete obdržet 53 000 Kč.


Tělo

body

Napadlo vás, že byste po své smrti darovali tělo lékařské fakultě pro vědecké účely? Stačí ještě za života podepsat smlouvu o dárcovství. Ústav po pitvě vaše tělo zpopelní a předá urnu vašim blízkým, pokud si to budete přát. Na odměnu se ale netěšte, udělat to můžete jen z dobré vůle.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama