Venezia, Venice, Venedig, Venecio, Venetië, Venecija, Wenecja, Velence ....  a Benátky. Kde se vzal ten název? Kde se vzalo to nutkání pojmenovat  toto město úplně jinak než většina národů v Evropě?

O Benátkách sníte, představujete si je, vytváříte si iluze z četby i filmů, hledáte obrázky, fotografie, a když přijedete, na místě stejně zjistíte, že všechno je jinak. Donekonečna bloudíte labyrintem města, stokrát se ztratíte a zase najdete, prodíráte se úzkými uličkami, kde se pořádně ani nerozpažíte. Když potkáte jediný pozemní dopravní prostředek v ulicích města, tedy rudl neboli dvoukolový ruční vozík na přepravu zboží nebo materiálu, jak praví slovník cizích slov, skoro se mu nevyhnete. Díváte se do mapy a hledáte tu nejbližší uličku, kde musíte zahnout a kterou stejně vždy minete, neboť jste si nevšimli téměř nepatrné škvíry mezi dvěma domy.

Cale

Ano, to byla ta calle vyznačená na mapě jako ulice vedoucí vaším směrem. S představou podoby „ulice”, jak ji zná člověk žijící ve světě s normálními dimenzemi, se zde nesetkáte. A tak na tradiční měřítka raději rychle zapomeňte...

Jen nezablouditHlavně nezabloudit...

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Ovšem v Benátkách vedou všechny cesty na náměstí sv. Marka nebo k mostu Rialto. Jiné ukazatele zde nenajdete. Tato místa jsou obležena k prasknutí turisty, což jim zrovna na půvabu ani fotogeničnosti nepřidá. Ale stejně tam musíte...

Většinu „ulic” města pak tvoří kanály. Po nich ovšem nechodíte, ale plujete vším možným. Vše se tu odehrává na vodě. Dopravují se po ní lidé, zboží do obchodů, stavební materiál, ale i taková prozaická věc jako odvoz tuny odpadků, které tu lidé vyprodukují. No upřímně, asi největší podíl na tom mají turisté. Vše, co vidíte v jiných městech jezdit po ulicích, tu pluje po hladině. Policejní vozy, sanitky, firemní „auta”, dodávky, taxíky, pohřební vozy... I tady jsou dopravní zácpy a někdy pořádné! Zejména na úzkých kanálech jsou srovnatelné s těmi, na které nadáváte doma při cestě do práce.

Dopravní zácpy na kanálech

Uličky a dopravní zácpy na kanálech

Nechybí tu ani  benátská emhádé”, která zabezpečuje pohyb té masy lidí, jež by se do úzkých uliček nevešla a jezdí po největším a nejkrásnějším „bulváru” města. Městským autobusům říkají vaporetto a jízdenky stojí neskutečný balík. A co teprve, když se necháte zlákat na jízdu motorovým člunem nazývaným motoscaf  či dokonce na projížďku gondolou... To se teprve prohnete! Jan Werich se ve svých Italských prázdninách vyjádřil, že nikdy nejel, ani nepojede gondolou. Připomínala mu totiž rakev. Gondoly mají již od 16. století barvu výhradně černou. Ještě že většina turistů názory pana Wericha nezná, i tak je těžký život benátských gondoliérů!

Gondoly

Benátské kanály

Benátské kanály

Kanály překlenují stovky malých mostů. Jsou vyvýšené, aby pod nimi mohly proplouvat lodě. Uděláte pár kroků nahoru a hned zase dolů... Jsou plné lidí, kteří se s úžasem v očích zastaví uprostřed, kde je výhled na kanál. Otáčí se vlevo, a hele, napravo je to ještě hezčí! Koukají jako na zjevení na jednu, pak na druhou stranu do průzoru mezi domy, kde se na lehce zčeřené hladině vody odráží světlo na konci tunelu s úžasným průhledem do nekonečna. A tak se zastavíte taky, protože se přes ty davy stejně nedostanete dál. Snažíte se s fotoaparátem dostat mezi hlavy nadšenců opřené o zábradlí, abyste zachytili to, co se zachytit stejně nedá. A tak se raději jen díváte a díváte... V hlavě vám to zůstane možná déle než na harddisku počítače. A zážitky vám už nikdo nevezme...

Mosty

A ať už se tedy název Benátky vzal kdekoliv, při jeho vyslovení se vám určitě vybaví i benátský karneval, který je jedním z nejnavštěvovanějších karnevalů světa a jedinečný v Evropě. Jeho tradice sahá již do 15. století, kdy se toto neskutečně bujaré veselí obvykle konalo v období před začátkem čtyřicetidenního půstu v zapadlých benátských uličkách a na gondolách plujících na kanálech chtíc tak víceméně maskovat dekadentní život tohoto místa tak pověstného množstvím neřesti a nemravnosti.

Roztodivné benátské karnevalové masky

Roztodivné benátské karnevalové masky

Ten letošní karneval v Benátkách začal sice už 11. února, ale veselit se v městě na laguně můžete až do 28. února. Ještě to máte šanci stihnout! Všechny ty přepychové masky a figury s roztodivnými kreacemi od hlavy až k patě vás určitě ohromí. Ovšem ani přitom nezapomínejte navštívit některé z významných památek tohoto unikátního města.

A vybrat ta nejzajímavější místa? Neskutečně těžké. My se o to pokusíme příště...

Foto: Jiří Lády

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst: