Proč královnou? Poněvadž Mělník patří spolu s dalšími osmi městy mezi nekrásnější a nejzajímavější česká města, kterým se říká „královská věnná“. Tento přívlastek mají z toho důvodu, že je čeští králové postupně věnovali svým ženám - královnám.

I já se na chvíli zasnila a představila si, že jsem „obdarovanou královnou“, které celé toto překrásné město patří. Pojďte se zasnít společně se mnou.

melnik

Jen pro upřesnění, dalšími věnnými městy jsou Chrudim, Hradec Králové, Vysoké Mýto, Polička, Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Nový Bydžov a Trutnov. My však zůstaneme v Mělníku, ve městě, kterému by stejně dobře seděl také přívlastek město vína či město Básníků. Vinařství se zde daří zejména díky českému králi Karlu IV., Básníkům se zde dařilo zase díky režiséru Dušanu Kleinovi.

Město Mělník vzniklo ve 13. století a za královské věnné ho natrvalo jmenoval Karel IV., jenž sem dal také přivézt z Burgundska a ze Champagne vinnou révu, a vybudoval tak základy věhlasného mělnického vinařství. V této době došlo v Mělníku například i ke stavbě kostela sv. Ludmily se zvonicí, šlo o teprve třetí kostel v Čechách zasvěcený této české patronce!

kostel

kostel sv. Ludmily se zvonicí

Nicméně jednou skutečností, kromě rozsáhlých vinic a historických památek, je toto město naprosto výjimečné. Má to, co žádné jiné. Jedinečný pohled na soutok dvou největších českých řek, Labe a Vltavy. Tento nezapomenutelný obraz se vám naskytne z tzv. zámecké vyhlídky, na kterou se dostanete od městského parkoviště, směrem k Pražské bráně. Tu pak projdete na náměstí Míru, dáte se doleva, a jste u soutoku. Nad soutokem a přilehlými rozsáhlými vinicemi majestátně vévodí socha Karla IV.

socha

Pražská brána

soutok

soutok řek Labe a Vltavy

socha

socha Karla IV.

Mělnické náměstí by vám asi nejlépe dokázal popsat „Štěpán Šafránek“, ale my se o to pokusíme také...

mnoho scén Básníků se odehrává na mělnickém náměstí

Na náměstí Míru se nachází budova radnice, rozkládající se v místě původních čtyř gotických parcel, a dále také bývalý kapucínský klášter s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků. Dnes v tomto objektu sídlí Regionální muzeum Mělník, jehož specializací je dokumentace historie vinařství, a také velmi zajímavá dokumentace historie výroby dětských kočárků v České republice.

muzeum

muzeum s kočárky stojí za návštěvu

V dolním rohu náměstí Míru je Turistické a informační centrum Mělník, kde jsme se zajímali o existenci tajemného mělnického podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná podzemní chodbou. Mělnické podzemí je již řadu let zahaleno rouškou tajemství a stalo se dokonce předmětem různých průzkumů a bádání. A co se týká středověké studny, ta byla zpřístupněna teprve před dvěma lety. Studna je hluboká 54 metrů, sloupec vody je 7metrový a v nejširším místě těsně nad hladinou měří 4,543 metru, takže je zapsána v české Guinessově knize rekordů jako nejširší v ČR.

studna

Více informací o mělnickém podzemní naleznete na stránkách:

www.melnik.cz/turistika-a-volny-cas/studna-a-podzemi/

A v podzemí ještě chvíli zůstaneme. To když se z náměstí vydáme rovnou „za nosem“ k chrámu sv. Petra a Pavla. Pod presbytářem chrámu se nachází krypta, jejíž prostor slouží už od 30. let 16. století jako kostnice, jejíž vznik je spojen se hřbitovem. Sestoupíme-li po schůdcích dolů do krypty, naskytne se nám pohled na ostatky 10–15 000 osob. Chrám sv. Petra a Pavla prošel dlouhým stavebním vývojem. Jeho věž spolu s přilehlým zámkem tvoří dominantu celého města.

chram

chrám sv. Petra a Pavla

zamek

mělnický zámek

Krásné město je ten Mělník, opravdu krásné. Chystáme se sem opět v září, kdy zde bude ve dnech 16.–18. 9. probíhat věhlasné Mělnické vinobraní.

Třeba se tu společně potkáme. :)

zakouti

malebná zákoutí mělnických uliček nad vinohrady

Mělník je okresní město ve Středočeském kraji 30 km na sever od Prahy. A vedou sem všechny cesty.

mapa

 

Čtěte také:

Reklama