Potřebuje výcvik každý pes, i když jde třeba jen o malého „gaučového povaleče“?
Ano každý pes, ať je malý, nebo velký, potřebuje výcvik. A hlavně socializaci s ostatními lidmi a psy. Je důležitá i komunikace psa s páníčkem. Ta spočívá v tom, že pes musí vnímat svého pána, a on zase svého psa, aby mohli spolu dobře fungovat. A to vše se naučí na cvičáku nebo v psí školce.

63edfd661798aobrazek.png
Foto: Se souhlasem Petry Kozové

Když si pořídíme štěně, kdy bychom měli doma začít s jeho výchovou? A co ho naučit?
Začít s výchovou, komunikací, základní poslušností a socializací, to je důležité od raného věku štěněte. Malinké štěně, co si přivezeme domů, je třeba hned učit hygienické návyky. Zbytek se naučí později na cvičáku.

Co by mělo patřit mezi základní dovednosti každého psa, ať už je jakékoli rasy?
K základním dovednostem u každého psa patří už zmiňovaná socializace, poslušnost a komunikace s páníčkem. Nejdůležitější povel u štěněte je hlavně přivolání za jakýchkoliv podmínek.

Existují „školky pro štěňata“. Je to to samé, co cvičák? Co se tam štěňata učí?
Školka pro štěňata je stejná jako cvičák, akorát jsou tam pouze štěňata od raného věku a jen do určitého měsíce. Zhruba do 8. až 9., ale záleží na každém jedinci. Štěňata se tam učí komunikovat s ostatními lidmi a štěňaty, učí se zároveň základní poslušnost, manipulaci, přivolání a překonávat menší překážky. Ale to vše formou hry, aby to psa i páníčka bavilo.

Patří do psí školky a později na cvičák všechna plemena? Nebo by tam třeba na páníčka nějakého malého plemene koukali divně?
Na cvičák a do psí školky určitě patří všechna plemena. Nezáleží na velikosti psa. Všechny pejsky je důležité socializovat s ostatními, naučit je základní poslušnosti a komunikaci.

blobid0.png
Foto: Se souhlasem Petry Kozové

Od jakého věku štěněte bychom měli do psí školky a později na cvičák chodit?
Mezi ostatní psi na cvičák nebo do psí školky můžeme, jakmile má všechna potřebná očkování. To bývá zhruba kolem třetího měsíce věku.

Může štěně cvičit i dítě? V jakém věku to zvládá, podle vaší zkušenosti?
Určitě můžou cvičit stěně i děti, a to od věku, kdy to zvládají. Mám zkušenost i se šestiletými děti, které s pejskem krásně komunikují, oba to baví. Je krásné pozorovat, jak jsou šikovní a spokojení.

V čem lidé při výchově štěňat často chybují?
Lidé často chybují při výchově štěněte nedostatkem správné komunikace a socializace. Právě proto pak přicházejí na cvičák nebo psí školky. Já se je tu snažím vše naučit a vše jim vysvětlit, aby spolu mohly v životě fungovat bez problému a spokojeně fungovat.

Zdroj informací: Petra Kozová

Čtěte také:

Reklama