Bylo jen otázkou času, kdy se módní tvůrci chytí typického prvku osmdesátých let - ramenních vycpávek. A už je to tady. V jejich nových podzimních kolekcích se to širokými rameny jen hemží. Opět je v kurzu silná žena a la Margaret Thatcherová - první dáma světové politiky let osmdesátých. Vycpávky vypůjčené od mužů měly vyzařovat autoritu a moc a uskutečňovat emancipační snahy. Takto zveličeně to popisují módní knihy, ale já bych se na to podívala spíš z té prozaičtější stránky.

Řada žen vycpávky vítala a velmi nerada se s nimi loučila. Měly totiž tu báječnou schopnost vyrovnávat proporce. Díky širokým ramenům se pas i boky zdály užší, a pokud jste výškou zrovna nekonkurovala  trpaslíkům, udělaly postavě docela dobrou službu.

Vycpávky procházejí dějinami odívání snad odnepaměti. Výrazné byly v renesanci. Vycpávaly se hrudníky, boky, muži dokonce poklopce.
Honzíky vlastně také nejsou nic jiného než vycpané prdelky. 

Kupodivu i za druhé světové války byly vycpávky velmi módní. Že by opět emancipační snahy? Nebo jen snaha vymodelovat chybějící proporce? Ženy měly nejen vycpaná ramena, ale i oblast boků, aby ještě více  vynikl vyhublý pas.
Po válce se chopil vycpávek i módní guru Christian Dior a vytvořil úplně novou siluetu, která se stala terčem ostré kritiky zapadající hvězdy módního světa Coco Chanel. „Dior ženy neobléká, ale vycpává," zněla její jedovatá slova na mistrovu adresu.
A pak už přišla zmíněná osmdesátá léta a s nimi opulentní zjev seriálových hrdinek Dallasu a Dynastie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamatujete, milé ženy-in, jak jsme vycpávky kupovaly v galanterii a všívaly je do šatů, pod svetry i halenky? Kdo neměl bednu jak zápasník, byl nemožný.
Když se dívám na staré fotky, musím se smát. Nadělaná hlava, zmalovaná tvářička a ramena? Hrůza. Tenkrát jsem se pyšnila kabátem, který měl nejen vycpávky, ale navíc nabrané rukávy... a já při své výšce metr šedesát vypadala jako vlastní karikatura.
Nevím, jak vy, ale mně to stačilo a k vycpávkám se rozhodně už nevrátím, ale možná vy?

Na našich obrázcích vidíte současné podoby vycpaných" modelů a návrhy vycpávkového mága 80. let Thierry Muglera.

Vítáte návrat vycpávek?
Máte postavu, které prospívaly?
Dáte se na stranu jejich obhájkyň nebo odpůrkyň?
Hlasujte v naší anketě nebo napište.

Můžete samozřejmě i obojí.