koberec

Čištění koberců není zdaleka tak jednoznačnou záležitostí, jak se na první pohled zdá. Každý uplatňuje jiný způsob, někdo stále ještě tápe. Jak jste na tom vy?

Na Vánoce jsem si objednala čištění koberců od profesionální firmy. Rychlé, strojové, dokonalé. První dva body byly splněny do puntíku. Přijel pán, přivlekl těžký žlutý stroj a za 15 minut už mizel za vrátky po vykonané práci. Za přejetí dvou menších peršanů tímto výdobytkem techniky jsem zaplatila 400 korun. Válí se po nich celý rok pes i kočka, jejich původně hezké filigránské vzory už lze těžko rozeznat, opravdu nutně potřebovaly pořádnou hloubkovou očistu, na kterou normální vysavač nestačí.

Po odchodu muže a stroje jsem zrevidovala výsledek a zjistila, že koberce vypadají zcela identicky jako před zásahem. Dokonce jsem našla i pár bílých chlupů z kočky, takže kdo ví, zda stroj byl aspoň na úrovni vysavače.  Jediná změna se tudíž udála v obsahu mé peněženky.

Proto jsem zavolala do pražské Kobercové služby, aby mi poradili, jak se zbavit špíny v koberci, aniž bych se musela doma celý den plazit s rejžákem po kolenou.

„Nejefektivnější je takzvané mokré (extrakční)čištění koberců s vysokotlakým odsáváním tekutiny a nečistot. Koberce se omladí a zregenerují. Barvy se samozřejmě rozzáří. Suché čištění tak intenzívní není,“ vysvětlili mi.

Jak čistí koberce:

Míša

Rozmíchám prášek na praní v kýblu vody, roztok naliju do kropicí konve a koberec pokropím. Pak ho ometu koštětem a vysaju vysavačem, který umí likvidovat vodu. Nakonec v konvi rozpustím s vodou aviváž a koberec znovu pokropím a vysaju. Vypadá pak jako nový.

Dana

Měla jsem vlněný peršan, na který se úžasně osvědčilo kyselé zelí. Nakoupila jsem ho pár kilo, vyždímala šťávu do dřezu a zelí rozprostřela po koberci. Pak jsem ho jím jako by utírala a po koberci ho převalovala. Když se na něj špína nabalila, zelí jsem zametla, koberec pořádně vyluxovala a bylo. Barvy pak krásně zářily.

Zuzana

Mám vysavač s hlavicí na mokré čištění. Protože ale máme doma dva velké psy, předmývám koberec ručně kartáčem. Jako chemický prostředek se mi nejlépe osvědčil Vanish na koberce.

Jak čistíte koberce vy? Co se vám nejlépe osvědčilo?

Reklama