Dozvěděla jste se, že budete maminkou? Nebo už máte takové bříško, že se sotva zvednete z gauče? Ať tak nebo tak, věříme, že vám dnešní vychytávky pro miminka přijdou vhod.

Ono mít miminko není totiž jen mazlení a přebalování. Kdepak. I to maličké, co se nám narodí, potřebuje mít své místo, kde se cítí spokojeně a v bezpečí.

 

A věřte, že i pro nás maminky je moře věcí, které oceníme právě v dětském pokoji. Pojďme se dnes společně podívat na prima věci, které vám nejen usnadní práci s vaším andílkem, ale třeba budou i skvělým doplňkem dětského pokoje.

 

Miminko a barvy
Jestlipak víte, že každá barva jinak pohlcuje či odráží světlo a vibruje jinou frekvencí? Barvy vnímáme nejen zrakem, ale také naše pokožka reaguje na jejich energetické vyzařování. Barvy dokáží dokonce i ovlivnit emoce, a tudíž zamyslet se nad barevností dětského pokoje není vůbec od věci!
- Zelená uklidňuje
- Žlutá inspiruje
- Bílá zvětšuje


Ovšem pozor! Mnohdy totiž neobvyklá kombinace barev překvapí svým pozitivním účinkem, a naopak osvědčené odstíny nás mohou při nevhodném použití zklamat svou fádností a nudou. Proto je dobré se před vymalováním dětského pokoje poradit s odborníkem.

 

Postýlka pro miminko

Asi většina maminek si své narozené děťátko přesune, alespoň zprvu, do ložnice. Z vlastní zkušenosti vám však vřele nedoporučuji nechávat své miminko spinkat s vámi v posteli. I ti nejmenší jsou totiž vyčuraní andílci a velice rychle si zvyknou na vaši blízkost. Naučit pak spát děťátko ve vlastní postýlce se stává skutečným hororem!

 

U postýlky je velmi důležitá její fixace v určité poloze, aby nedošlo k nežádoucímu pohybu a posléze zranění dítěte. Dále si dejte veliký pozor na to, jak vzdálené jsou od sebe příčky. Pokud je mezera větší než 8 cm, je zde riziko, že se děťátku podaří strčit hlavičku mezi příčky!

Budete-li kupovat rovnou dřevěnou postýlku, doporučuji koupit raději větší. Děťátko si na ni zvykne a bude v ní moci spokojeně spinkat i v batolecím věku.

 

Chůva a miminko

Když uložíte své děťátko ke spánku, je jasné, že potřebuje mít klid... Jenže, na druhou stranu zase my maminky potřebujeme mít, že náš bobeček skutečně spí a že je vše v pořádku.

Co s tím?

Ideálním řešením je dětská vysílačka.
Skládá se ze dvou přístrojů: jeden se umístí v blízkosti spícího miminka a druhý můžeme mít přímo u sebe - tzv. přenosné modely, nebo se staví na viditelné místo. Přístroj spolehlivě monitoruje hluk v místnosti se spícím miminkem a my tak víme, že naše děťátko spokojeně odfukuje.

 

Jednoduché modely jsou jednosměrné. To znamená, že matka dítě slyší, ale nemůže mu odpovědět.

Existují však i kvalitnější typy, které jsou obousměrné - po stlačení příslušného tlačítka můžeme na novorozence mluvit a tím ho uklidnit. Některé typy jsou navíc vybaveny světelnými indikátory - čím víc jich svítí, tím je hluk silnější.

Přenosné vysílačky jsou navíc vybaveny alarmem, který se zapne, jakmile se rodič vzdálí a signál se přeruší.

 

Miminko a čistota

Asi pro každou maminku je čistota nadevše. Proto jistě nejedna z nás uvítá tzv. sterilizátory, do kterých můžeme umístit např. dudlíky, dětské lahve, kousátka a další drobnosti, které dítě dává do úst.

 

Jaké druhy sterilizátorů existují?

- pomocí páry, kterou vyprodukuje přístroj – nalijeme do něj vodu, zapneme ho a po určité době (6-8 min) jsou předměty čisté.
-
typ, který se vkládá do mikrovlnné trouby

- nebo tzv. studená sterilizace. Ta funguje s pomocí speciálních sterilizačních tablet, které se rozpouštějí ve vodě, do níž se předměty vkládají.

 

Miminko a světlo
Je známé, že miminka nesnášejí prudké, bodavé světlo. Naopak pro rodiče zase platí, že chtějí dobře vidět na své novorozeně. To je už dost důvodů, proč ze všech zařizovacích prvků věnovat dobrou pozornost právě osvětlení. Pro dobré osvětlení každé obytné místnosti je ideální vystřídat alespoň pět typů svítidel, která dostatečně pokryjí potřebu světla v místnosti.

 

Například pokud miminku nad postýlkou tlumeně svítí nějaké zvířátko, uprostřed tmavé noci ho to ujistí, že tu není samo.

Osvětlení v pokoji nejmenších dětí by mělo:

- skutečně svítit

- být veselé, hravé, a hlavně (!) - bezpečné. Při vybírání lampičky nad postel nebo na noční stolek se přesvědčte, že se dítě nemůže popálit o žárovku nebo rozehřáté stínidlo.

 

Zařízení pokoje pro vaše miminko pochopitelně záleží hlavně na vašem vkusu. Vždy však myslete nejprve na vaše dítě a až poté na to, co se líbí vám. Zrovna tak nikdy nezapomínejte na bezpečnost!

Odborníci doporučují vyhnout se při zařizování pokoje výrobkům pochybné kvality – především z trhu.

 

Nejprve se vždy ujistěte o bezpečném užívání vámi vybrané věci a až pak se dívejte na design.

 

Šťastnou ruku při výběru Vám přeje

 

 

 

Zdroj: http://www.modernibyt.cz
Reklama