V dalším díle grilovacího seriálu vás Jirka Dolenský provede světem zeleniny na grilu. Ano, i zelenina se dá grilovat. Podle Jirky je docela škoda, že si lidé u nás tuto lahůdku moc nedopřávají…

Grilovanou zeleninu mám osobně velmi rád. Ať už ve formě samostatného jídla, nebo jako přílohu. A samozřejmě také ve formě dipů a omáček připravovaných z grilované zeleniny. Oblíbená je i na našich grilovacích show, říká Jiří Dolenský, dvojnásobný mistr grilu a průvodce naším grilovacím seriálem.

V tomto díle vám Jirka prozradí, jak ugrilovat zeleninu, aby byla famózní…

Jirka Dolenský o grilování zeleniny

Nemá cenu asi psát o blahodárných účincích zeleniny, protože to slyšíte všude. Spíše si řekneme, jak si ji užít, i když nejste zrovna vyznavačem tohoto druhu potravin.

K výhodám grilované zeleniny patří, že ji nemusíte předem nijak zvlášť připravovat. Nakrájejte si ji na větší kusy nebo střední plátky a grilujte tak, aby zůstala křupavá a šťavnatá. Můžete si ji potřít bylinkovým olejem, posypat kořením nebo solí. 

Ke grilování se hodí hlavně brambory, fazolové či hráškové lusky, kedlubny, papriky, kukuřice, cukety, rajčata, lilky, patisony, mladé cibulky se stonkem a celer. Vyzkoušet však můžete i další druhy. Výborná je třeba jen obyčejná cibule, kterou si ugrilujete v alobalu a je skvělá například k bramborám.

Doba přípravy zeleniny se liší

Zatímco předvařené zelenině bude stačit patnáct až třicet minut, celým bramborám dopřejte třicet až padesát minut. Přidáte-li i menší hlavičky hub, můžete je nakousnout už v rozmezí sedmi až dvanácti minut.

Recept: Grilovaná zelenina podle paní Dolenské

S tímto receptem moje žena překvapuje všechny odpůrce zeleniny na všech akcích. Co k tomu budete potřebovat:

  • Zelenina na grilu 2 čerstvé lilky
  • 3 cuketky
  • 3 červené papriky
  • 3 žluté papriky
  • tymián (může být čerstvý nebo sušený)
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 4 lžíce balzamikového octa
  • sůl
  • pepř

Z paprik vyndáme jadřince a nakrájíme je na větší kusy. Cukety a lilky rozřízneme podélně napůl a pak každou takovouto půlku ještě znova podélně napůl. Seřízneme z obojího peckaté středy (ty patří do odpadu) a rozkrájíme opět na větší kusy. Zeleninu dáme do misky, posypeme tymiánem, polijeme olivovým olejem a balzamikem. Zatím jen opepříme. Zelenina by totiž po osolení pustila vodu a tu my nechceme. Zeleninu pak grilujeme do hněda. Nebojte se toho. Lilek i papriky potřebují opravdu čas. Cuketu stačí ogrilovat jen do křupava. Po ugrilování vrátíme do misky se zbytkem marinády. Zeleninu osolíme a podle potřeby ještě pokapeme olejem a octem.

  • Další díl grilovacího seriálu uvedeme 9. 8. 2012

Jiří Dolenský

jirka

dvojnásobný Mistr ČR v grilování a BBQ

 Čtěte také...

Reklama