Tři miliony korun. Tuhle sumu podle nejnovějších propočtů vydá rodič za výchovu svého dítěte, než ho „pustí do světa“. Píše o tom dnešní vydání MF DNES.

Asi žádný rodič to takhle nepřepočítává, ale když se sečtou platby za jídlo, oblečení, kroužky, školy, ale i za bydlení nebo dovolené, vyjde z toho překvapivá suma. „Vychovat dítě stojí v průměru tři miliony korun, záleží na příjmu rodiny a počtu dětí,“ vyčíslil Otakar Hampl, který na toto téma sepsal analýzu. Tu otiskl Český statistický úřad v nejnovějším čísle svého časopisu Demografie.

Autoři tvrdí, že stát rodiny dlouhodobě znevýhodňuje. A šli trochu provokativně ještě dál - výdaje spojené s výchovou dítěte přepočítali a porovnali s tím, kdyby člověk podobně investoval třeba do menší firmy. Výsledek? Výchova potomka je vysoce ztrátový podnik.

Jeden příklad za všechny - rodina si za to, že vychovává dítě, může ročně snížit daně o 10 600 korun. Když bude podnikat a pořídí si na firmu auto, může si po dobu pěti let odečítat ze základu daně vždy pětinu jeho ceny. Převedeno na čísla: Pokud rodina vydá za dítě do jeho čtyřiadvaceti let téměř tři a půl milionu korun, prodělá ve srovnání s firmou jen na daních a sociálním pojištění asi jeden a půl milionu korun.

Firmy mají totiž hodně daňových úlev - nemluvě o tom, že z nich můžete mít také zisk, píše MF DNES. Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Tři miliony. Zdá se vám to moc, nebo málo? Počítáte, kolik investujete do dětí?

Reklama