5f7716ed9a9bbobrazek.png
Foto: Shutterstock

 1. Nedávejte plané sliby
  Slibem nezarmoutíte, říká se. Jenže to není tak docela pravda. Děti, ačkoli se to nezdá, si dobře pamatují to, na čem se domluvíte. A když je párkrát zradíte, ztratí ve vás důvěru. Pokud to jen trochu jde, snažte se vše slíbené vyplnit. Nebo alespoň dítěti rozumně vysvětlit, proč to právě nejde. A dohodnout se na kompromisu.
 2. Nedělejte to, co jste sama jako dítě nesnášela
  Určitě si ještě vzpomenete na pár věcí, které jste jako dítě z duše nesnášela. Nucení do jídla, utírání obličeje nasliněným kapesníkem, různé rodičovské průpovídky…určitě hravě doplníte své vlastní strašáky. Vzpomeňte si na to a své dítě takového vzpomínání v dospělosti ušetřete.
 3. Nekázejte vodu se sklenkou vína v ruce
  Když chcete, aby se vaše dítě nějak chovalo, nejsnáze toho dosáhnete, když mu půjdete příkladem. Normou pro ně je to, co vidí ve své rodině. Od slušnosti, přes stravování až po základní návyky typu úklidu.
 4. Udělejte si na ně čas
  Všimla jste si, že dnešní děti, sotva se naučí mluvit, tak už používají větu „nemám čas“? Toho skutečně není v žádné rodině nazbyt, ale na ty důležité věci bychom si ho měly udělat. A to děti rozhodně jsou. Čas jim věnovaný je tou nejlepší investicí. Vrátí vám to, až budou dospělí a vy osamělá.
 5. Nenechte je pochybovat o vaší lásce
  Jsou chvíle, kdy byste svého potomka nejraději roztrhla. Jenže i ve chvílích, kdy se na něho zlobíte, něco mu zakážete nebo mu dokonce jedna přistane, si musí být jistý, že ho milujete. Pořád stejně. Zkrátka že ho přijímáte i s jeho chybami, protože i vy je máte. Jen tak z něho vyroste sebevědomý a vyrovnaný člověk, který nebude hledat lásku kdekoli jinde, třeba u pochybné party.
 6. Přestaňte je před vším chránit
  Existují maminky, které jdou s pomyslným koštětem všude před se svým dítětem, aby mu umetly cestičku. Také ho chráníte před veškerým nepohodlím a neúspěchem? Jenže platí, že chybami se člověk učí. A pokud dítě nezakusí prohru, pád a přiměřený stres, v dospělosti se bude hodně divit.
 7. Nechtějte po nich nemožné
  Největší chybou je zkoušet přes své děti dosáhnout cílů, na něž jste sama nestačila. Je fajn mít z dítěte úspěšného jedince, ale pokud to dělá s nechutí a jen kvůli vám, stejně to časem vzdá. Přemrštěné nároky, který se dítě sice snaží vyhovět, ale marně, nezbytně vedou ke lhaní a pocitům selhání. A už vůbec ho s nikým nesrovnávejte.
 8. Nenechte je stranou povinností
  Vy jste byla od dětství doma v jednom kole, a tak toho chcete svou dceru, nebo syna ušetřit? Myšlenka dobrá, ale oba extrémy jsou špatné. Děti by se odmala měly naučit přiměřené zodpovědnosti a trpělivosti. Život přece není jen o zábavě.
 9. Nesrážejte jejich sebevědomí a chuť do objevování
  Chcete ze svého dítěte vychovat ustrašeného člověka bez špetky sebevědomí? Pak mu stále dokola opakujte, že něco nezvládne, že je neschopné a kritizujte jeho výkony a výtvory. Fajn je i narážení na tělesné proporce, obzvláště u holčiček. Své dítě raději podporujte, pokud mu něco nejde. A vždy si najděte něco, za co ho můžete pochválit.
 10. Nebuďte nedůsledná, určete hranice
  Snažíte se vštípit svému dítěti správné chování, ale občas už nemáte sílu posté mu něco opakovat nebo zakazovat. A tak nad tím jen mávnete rudou. Nebo svému dítěti dáváte naprosto volnou ruku s tím, že se samo dobře ví a pozná, co je správné. To ale považují psychologové za chybu. Děti mají mít jasné mantinely, za které nesmí. Nejen že pak nebudou mít pocit, že jde v životě jen o jejich potřeby, ale budou se cítit více v bezpečí.

Čtěte také:

Reklama