tatínek

Respektuji přání kamaráda, který nechce být jmenován, a tak ho nazvěme třeba panem M.

Příběh pana M.

Je mi 48 let a jsem gay. Jsem jedináček. Bylo mi asi 18 let, když jsem si uvědomil, že se mi víc líbí kluci. Když se to moje máma prvně dozvěděla, byla v šoku. Asi rok jsme spolu nemluvili. Pak se s tím nějak smířila, s čím se ale nikdy nesmíří, je to, že nebude mít žádná vnoučata, na která se vždy tolik těšila. Já jsem zpočátku trochu střídal partnery, než jsem našel toho pravého, se kterým žiju ve společné domácnosti už 12 let. Máme registrované partnerství. Jsme úplně normální lidé. Kdybyste přišli k nám domů, možná vás udiví až přílišná důslednost a čistota. Vždy máme nachystáno i „pro hosty“. Myslím, že ani polovina heterosexuálů nežije tak hezky jako my. Za celých 12 let jsme se pohádali snad jen jedenkrát. U nás doma je pohoda a klid. Možná až moc velká pohoda. Oba jsme ve věku, kdy si uvědomujeme, že po nás vlastně vůbec nic nezůstane. Máme v sobě tolik lásky a nemáme ji komu dát. Rádi bychom si vzali nějaké opuštěné dítě, sirotka, dítě z dětského domova, ale to je absolutně nereálné. Museli bychom napřed zrušit registrované partnerství, žít nějakou dobu odděleně, pak by semožná jednomu z nás po dlouhých vleklých tahanicích a nekonečném úřadování podařilo si nějaké dítě adoptovat, a až za několik let bychom se mohli opět zaregistrovat. Otázkou je, zda by nám pak dítě tatíneknechali, nebo si ho zase vzali zpět. Zákon je v tomto maličko postavený na hlavu. Ale já vím, že bychom z dítěte vychovali slušného člověka a moje máma by měla vytoužené vnouče.

Od roku 1992 je homosexualita vyjmuta ze všech seznamů duševních poruch a považuje se za menšinovou variaci lidské sexuální orientace. Není to tedy ani nemoc, ani úchylka, je to zkrátka preference osob stejného pohlaví. V některých zemích existuje možnost, aby si homosexuální páry dítě adoptovaly, a dnes už mnoho dětí vyrůstá v rodinách s jednopohlavním rodičovským párem. Tato určitá revoluce v péči o děti samozřejmě vyvolává vášnivé diskuse, a to jak mezi laickou veřejností, tak i mezi odborníky. Argumenty odpůrců se soustřeďují především na fakt, že děti vyrůstající v rodinách s jednopohlavním rodičovským párem jsou ochuzené o model rodiče druhého pohlaví. Obavy se týkají také možnosti narušení sexuální identity či orientace dítěte.

tatínek

Názor odbornice PhDr. Zuzany Malíkové, dětské psycholžky a terapeutky

Příběh pana M. není ojedinělý. Věřím, že by dokázal spolu se svým partnerem dát dítěti lásku a náležitou péči. Určitě víc než v některých heterosexuálních rodinách, tedy kde funguje model táta – máma, ale kdy táta může být alkoholikem, matka nezodpovědná, spousta rodin je sociálně slabých a nemohou dítěti poskytnout péči a vzdělání, pak tady máme také velké množství rozvrácených manželství, ale... Je tady to ale. Všechny předchozí aspekty nám totiž připadají normální. Politujeme dítě alkoholika, soucítíme s dětmi z rozvrácených rodin.

Možná bychom ještě tolerovali výchovu dítěte dvou lesbiček – dvou maminek, ale dvou tatínků? Naše společnost není na tento fakt ještě dostatečně připravena. Raději nastrkáme děti do dětských domovů.

A pak tady máme druhé ALE. O hodně podstatnější. Zákon o adopci staví do popředí zejména zájmy dítěte. Jak víme, děti dokážou být velmi zlé. Takový človíček, vyrůstající tedy případně se dvěma tatínky, bude těžko spolužákům ve škole vysvětlovat, že jsou to jeho rodiče. Stane se terčem posměchů a úšklebků. Bude vystrčen z kolektivu už na začátku. Jeho psychika to ponese velmi těžce a my dopředu nevíme, jaké následky na něm zanechá.

I kdyby byl zákon pro skupinu lesbiček a homosexuálů vzhledem k osvojení dítěte příznivě upraven, společnost ho nepřijme. Chce to ještě nějaký čas. Udělat další krůček k odstranění diskriminace v naší společnosti. 


Já osobně jsem hodně patriarchální. Jsem zastánce klasického modelu táta – máma – děti. Na druhou stranu je mi líto opuštěných dětí v dětských domovech. Dokážu si i celkem dobře představit, že by se měly u toho mého kamaráda jako v ráji. Ale ráj by skončil, pokud by vyšly ven, na ulici. Proto naše vášnivá debata, proto jsme se spolu neshodli.

FOTO č. 5.

A co vy? Shodli byste se s mým kamarádem? Jaký máte názor na výchovu děti – dvěma maminkami či dvěma tatínky?

Reklama